11. nesil ile Intel işlemcilerin grafik kabiliyetleri artıyor

0

Bir süre önce 11. nesil Intel işlemcileri raflardaki yerini aldı. Bununla birlikte pek çok dizüstü bilgisayar üreticisi de yeni ürünlerinde bu işlemcileri kullanmaya başladı.

10nm++ üretim teknolojisiyle geliştirilen yeni nesil Intel işlemcileri önceki nesle oranla yüzde 20 daha yüksek performans sunuyor. İnce yapısı sayesinde dizüstü bilgisayarlar için önemli bir avantaj sunan 11. nesil Intel işlemcileri Willow Cove çekirdeklerinden faydalanıyor.

Willow Cove’un prensipte 10. Nesilde yer alan Sunny Cove mimarisiyle benzer özellikler sunduğunu söyleyebiliriz. Mobilite anlamında performansı zirveye çıkarmayı amaçlayan 11. nesil Intel işlemcilerinin en önemli artısı ise entegre grafik performansı diyebiliriz.

Intel 11. nesil

Harici ekran kartı performansını dahili ekran kartı ile deneyimleyin

Intel yeni nesil işlemcilerinde Xe grafik mimarisini kullanan dahili Iris ekran kartları yer alıyor. Malum, geçmişten beri dahili ekran kartları, kullanıcılar üzerinde çok da olumlu etkiler bırakmadı. Özellikle de eski nesil işlemcilerde yer alan dahili ekran kartları, sadece bilgisayar ekranına görüntü vermeye yarıyordu. Sadece basit oyunlarda işe yarayan bu kartlar, grafik performansı gerektiren uygulamalarda bile harici ekran kartı gereksinimini ortaya çıkarıyordu.

11. nesil Intel işlemcileriyle bu ihtiyaç büyük oranda ortadan kalktı. Oyun severlere 1080p çözünürlük ve 60 FPS’ye kadar ayrıntılı grafiklerle oyun oynama imkanı sunan Irıs Xe serisi video izleme ve içerik oluşturma tarafında da memnun edici bir performansa sahip.

Ayrıca Iris Xe serisi düşük güç mimarisi özelliğine de sahiptir. Böylece eş zamanlı olarak birden fazla görev tasarlama imkanını kullanıcılarına sunabilir.

Mevcut Iris Xe serisinin sahip olduğu performans, harici ekran kartı ihtiyacını giriş seviyesinde ortadan kaldırıyor. Elbette AAA tarzı oyunları yüksek çözünürlükte oynamak için yine harici ekran kartına ihtiyacının olacaktır.

Fakat günlük ihtiyaçlarınız için Iris Xe dahili ekran kartına sahip bir cihazın işinizi büyük ölçüde görebileceğini söyleyebiliriz.

Intel’in 11 nesil işlemcileri ile dahili ekran kartı tarafında sınıf atladığını söylemek çok da yanlış bir bilgi olmayacaktır. Bu sayede hafif grafik odaklı işler için geliştirilen dizüstü bilgisayarların fiyatı da önemli ölçüde düşebilir. Çünkü artık bu modellerde harici ekran kartı kullanmak yerine, 11 nesil Iris Xe destekli bir işlemci fazlasıyla yeterli olacak.

En yeni ve güncel dizüstü bilgisayarları MediaMarkt internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

 

Cevap bırakın