108 MP kamera devri başlıyor…

0

108 MP’lik sensör ile çekilen fotoğrafların maksimum çözünürlüğü 12032 x 9024 piksel olarak göze çarpıyor.

Akıllı telefon piyasasındaki rekabetin geçen yıllara göre çok daha arttığı ve markaların her çıkardığı modelde git gide kameralarına önem vermeleri nedeniyle içinde bulunduğumuz yıl itibari ile pek çok markanın çeşitli modellerinde 48 MP‘e kadar çözünürlük sunan kameralarını gördük. Henüz bu teknolojiye yeni yeni adapte olunmaya çalışırken sıkı durun! Redmi ve Realme gibi firmalar 64 MP sensörlere geçiş yapmaya hazırlanıyor.

Xiaomi’nin düzenlemiş olduğu etkinlikte 64 MP sensörle ilgili detaylara ek olarak oldukça önemli bir duyuru daha yaptı. Üreticisinin Samsung olduğu 108 MP ISOCELL kamera sensörünü, ilk defa bir Xiaomi modelinde görebiliriz.

108 MP’lik sensör ile çekilen fotoğrafların maksimum çözünürlüğü 12032×9024 piksel olarak göze çarpıyor. Bunun haricinde sensörün diğer detayları belirsizliğini koruyor. Şimdilik görünen o ki; Xiaomi’nin ilk hedefi 64 MP’lik sensörler olacak. Bunu ilk deneyecekleri model ise tahminlere göre Red Mi Note8. Yakında çıkması planlanan Redmi Note8 ‘de 64 MP sensöre yer verileceği düşünülüyor.

Samsung ISOCELL’in ürettiği sensörlerin en büyük rakibi ise Sony tarafı oluyor. 48 MP arka kameralı pek çok “amiral gemisi” diye tabir edilebilecek model, Sony’nin ürettiği IMX586 sensörüyle sunuldu. Tahmin edilebileceği üzere Sony, pazarı tek başına Samsung’a bırakmayacaktır.

Kullanıcıların geribildirimlerine son derece önem gösteren firmalar, yüksek çözünürlüklü kameralara ilgi duyuyor. OnuPlus, Honor, Xiaomi gibi markalar bu süreçte başı çekecek gibi dursalar da, Xiaomi’nin 108 MP’lik sensörü diğer markalardan önce kullanması onu bir adım öne taşıyacak gibi duruyor.

Cevap bırakın