100 dolarlık AR gözlüğü Mira Prism, rekabete yeni bir boyut kazandırabilir

0

Artırılmış gerçeklik, son dönemin ilgi çekici teknoloji konu başlıklarından. Her ne kadar oldukça az sayıda kişi tarafından edinilmiş cihazlar ve az sayıda yazılım söz konusu olsa da geleceğinin çok parlak olduğu yönünde birçok analiz bulunuyor.

Şüphesiz bu alandaki en önemli faktörlerden biri de artırılmış gerçeklik gözlüklerinin fiyat etiketleri. Hala çok pahalı olan bu aygıtların, bu yüzden geniş kesimlerin ilgisini çekemediği yönündeki görüşün haklılık payı yüksek görünüyor. Öte yandan artırılmış gerçeklik ekipmanlarının pahalı olduğu görüşünün aksine kimi ürünlerin rekabetçi fiyatlarla meraklılarına merhaba dedikleri görülüyor. İşte bu ürünlerden biri de Mira Prism.

ABD merkezli teknoloji şirketi Mira’nın Prism adlı artırılmış gerçeklik gözlüğünün yalnızca 100 dolar fiyat etiketine sahip olacağı açıklandı. Bu fiyatın ön siparişlerde geçerli olduğu belirtilmekle birlikte Prism, son dönemde görülen en uygun fiyatlı artırılmış gerçeklik ekipmanı maiyetinde.

Kısmen ucuz olan gözlükte, malzeme çoğunlukla plastik ve hafifliği de dikkat çekici. Elbette Microsoft’un binlerce dolarlık HoloLens prototipi kadar kaliteli değil, ancak onun yaptığı işlerin bir kısmını yapabiliyor. En nihayetinde ise giriş seviyesi bir ürün ve iPhone’la birlikte çalışıyor, artırılmış gerçeklik gözlüğünün yuvasına konulan akıllı telefon, bu sayede stereoskopik görüntülerin izlenmesinin temel faktörü oluyor.

Mira’nın kurucusu ve CEO’su Ben Taft, 100 dolarlık Prism’e ulaşmak için binlerce dolara malolan kitlerle testler yaptıklarını belirtiyor. Bu noktada kendisinin övgüleri hak ettiğini ifade etmek mümkün.

Mira’nın sonbahar aylarında satışa sunulacağı kaydedildi.

Cevap bırakın