Yeni yılda evinizi akıllandırın

0

Akıllı ev konsepti çok uzun süredir hayatımızın içinde olan bir kavram. 2000’li yılların başında konuşulmaya başlanan ve yavaş yavaş hayata geçen akıllı evler, teknolojinin hızlı ilerleyişi ile altın dönemini yaşıyor. Artık oturduğumuz evleri akıllandırmak ve ona yeni yetenekler kazandırmak düşündüğümüzden çok daha kolay. Birkaç ufak düzenleme ile sizde evinizin bazı sistemlerini akıllı hale getirebilirsiniz.

Akıllı evlerin en özel yanlarından biri aydınlatmadır. Aydınlatmayı akıllı hale getirmek ayrıca elektrik faturasının kontrolü için de son derece önemli. Akıllı telefonunuz ile kolayca kontrol edebileceğiniz aydınlatma sistemi, zamanı ve enerjiyi daha verimli kullanmanızı sağlayabilir. Havanının aydınlanma ve kararma zamanlarına uyumlu programlar atayabilir, farklı renk seçenekleriyle evinizin atmosferini tamamen değiştirebilirsiniz.

Örnek olarak Philips’in Hue serisi akıllı aydınlatma sistemleri tüm kontrolü size bırakarak evinizin istediğiniz gibi görünmesini sağlayabiliyor. Siz kurulumu yaptıktan sonra telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan tüm aydınlatma sistemini kontrol edebiliyorsunuz. Farklı profiller atayabiliyor, hatta aydınlatmayı TV’niz, bilgisayarınız veya oyun konsolunuz ile eşleyebiliyorsunuz.

Philips Hue ürünlerine bu bağlantı üzerinden göz atabilirsiniz.

Evinizi akıllandırmanın bir sonraki aşaması ise elbette güvenlik. Güvenliğe önem veriyorsanız, yeni nesil teknolojilere de kucak açmanız gerekiyor. Mobil cihazlarınız ve eviniz arasında bağ kuracağınız ürünlerle güvenliğinizi artırabilir ve evden uzak olduğunuz anlarda bile içinizi rahat ettirebilirsiniz. Akıllı kamera sistemi kurarak bu kameraları bilgisayarınız veya mobil cihazınız üzerinden izleyebilirsiniz.

Ayrıca güvenliği sadece evinize girebilecek hırsızlara karşı bir önlem olarak düşünmemeniz gerekiyor. Evcil hayvanlarınızı da bu kamera sistemi sayesinde kolayca izleyebilirsiniz. Böylece evden uzak kaldığınız durumlarda minik dostlarınızın ne durumda olduğunu anlık olarak kontrol edebilirsiniz.
Bebekli aileler için de kamera sistemleri çok önemli. Akıllı sistemler sayesinde ve IoT desteği ile birlikte, çocuğunuzun yanında değilken bile onu gerçek zamanlı olarak kontrol edebiliyorsunuz. Özellikle bebek bakıcısına çocuğunuzu emanet ettiğiniz durumlarda, akıllı telefon veya tabletinizden durumu kontrol edebilirsiniz. Böylece her durumda rahat olur.

Son dönemin en sevilen ev asistanlarından biri de robot süpürgeler. Uzun süredir var olan ama geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde hayli popüler hale gelen robot süpürgeler, ev işlerinde kolaylık sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sizin ulaşamayacağınız yerlere girerek temizliği iş olmaktan çıkarıyor.

Bu robot süpürgelerin birden fazla versiyonu bulunuyor. Kiminde kamera yardımıyla oda haritası çıkarılırken, kimi kızıl ötesi sensörlerle yolunu buluyor. Ama işin özünde, oda haritasını bir kere çıkarıldıktan sonra, yere dökülen şeyler sorun olmuyor.

Akıllı telefonunuzla kolayca bağlantı kurarak temizlik robotu hakkında bilgi edinebiliyor ve kontrol sağlayabiliyorsunuz.

Elbette söz konusu IoT olduğunda evlerimiz için sağlayabileceğimiz teknolojilerin ardı arkası kesilmiyor. Akıllı prizler kullanarak voltajdan kaynaklı sorunların önüne geçebilirsiniz. Akıllı tartı kullanarak telefonunuzda tuttuğunuz sağlık verilerini eş zamanlı kontrol edebilir, sağlığınız hakkında sürekli fikir sahibi olabilirsiniz. Evinizde kullandığınız teknolojiler tamamen sizin hayal gücünüz ve isteğinizle şekilleniyor.

Sonuç olarak; akıllı ev satın almanıza gerek yok, birkaç yeni nesil teknoloji ile evinizi akıllandırmanız mümkün.

Cevap bırakın