Yeni Samsung GDDR6 bellekleri gücü ile dikkat çekiyor

0

Donanım tarafında teknoloji geliştiren markalardan biri de Samsung. İnşaat sektörü de dahil olmak üzere birçok alanda faaliyetlerini sürdüren Kore merkezli Samsung şirketi, duyurduğu yeni GDDR6 bellekleri ile ilgili bazı bilgileri kamuoyuyla paylaştı. 16 Gbps görüntü işleme gücüyle geleceği kaydedilen belleklerin, buna karşın düşük güç tüketimine vurgu yapıldı.

Geçtiğimiz yıl ki açıklamalarda 14 Gbps olacağı bildirilen görüntü işleme gücünün 16 Gbps bant genişliğinde olacağı kaydedilirken, bu özellikle birlikte yeni Samsung bellekler, saniye/12 adet Full HD görüntü işlenebilmesine imkan tanıyan 64 GB veri işleyebilecek.

Güç tasarrufuyla da dikkat çekiyor

Yeni 8 ve 16 GB kapasiteli Samsung belleklerin öne çıkan işlem gücü özelliklerinin yanı sıra enerji tasarrufu da dikkat çekiyor. Halihazırdaki 8 Gbps bellek, 1.5V güç tüketirken Samsung’un yeni modellerinde söz konusu tüketim 1.35V seviyesine inecek. Yüzde 10 daha az enerji tüketileceği anlaşılıyor, bu seviyedeki bir teknoloji için artan performansa karşın daha az güç tüketimi, altının çizilmesini gerekli kılan başarılar arasında.

Ne zaman gelecek?

Ve Samsung GDDR6 belleklerin çıkış tarihi sorusu. Bu yönde açıklanan resmi bir tarih yok, ancak ’2018 yılı içerisinde’ bilgisi paylaşılıyor. İlk olarak yapay zeka desteğiyle dikkat çeken Nvidia Volta işlemcilerle birlikte gelmesinin beklendiğini de belirtelim.

Cevap bırakın