Yeni nesil anneler için hediye rehberi

0

Geçmişte, Anneler Günü için annelerimize tencereler, tavalar, çamaşır bulaşık temizlik işleriyle bağlantılı hediyeler almanın “normal” kabul edildiği karanlık bir dönem yaşandı. Neyse ki dünya, anneleri ev işleri için yaşayan maaşsız çalışanlar gibi görme huyundan vazgeçti. Bu yıl Anneler Günü için hediye arayanlara, onları çok mutlu edebilecek bazı hediye fikirlerimiz var. İşte hediye seçiminizi kolaylaştıracak küçük tavsiyeler.

Bazı hediyeler ihtiyaç karşılar

Bazen, hediye seçerken, hediyenin bir ihtiyacı karşılamasını gözeterek hareket ederiz. Elbette bu sayede annelerin mutlu olması kaçınılmaz, zira belki uzun zamandır değiştirmek istediği telefonunun yerine yeni bir telefon hediyesi alması veya bozulan, eskiyen kulaklığının yerine yeni bir çift AirPods kulaklıkla hayatına devam etmesi, tabi ki güzel olur. Bu tür bir ihtiyaca yönelik hediye seçmeden önce, annenizi dikkatlice gözlemleyip hayatındaki ince detayları fark etmek gerekeceğini de unutmamalısınız. Zira, zaten çok sevdiği ve memnun kaldığı bir kulaklığın yerine yeni bir kulaklık kullanmayı istemeyeceğini tahmin edebilirsiniz. Ev-ofis düzeninde çalışıyorsa ve evde bir çalışma odası varsa, çalışma odası için bir televizyon, müzik dinleyebileceği yeni bir ses sistemi, otomobili için şarj aparatları, telefonunu veya eşyalarını sürekli bir yerde unutuyorsa, GPS etiketi gibi teknolojik çözümler onun için harika hediyeler olabilir ve ihtiyaçlarını karşılamış olur.

Bazı hediyeler yeni ufuklar açar

Bazı hediyeler de, insanların önünde yeni ufuklar açar, yeni keşifler yapmasını sağlar. Burada hediyenin amacı, farkında olmadığı yeni imkanları, yeni güzellikleri keşfetmesi için bir kapı aralamaktır. Örneğin, hiç müzik dinlemeyen, yoğunluğu veya farklı koşturmacaları arasında müziğe  artık hayatınca yer vermeyen annenize, güzel Bluetooth bir müzik sistemi hediye ederken, onun seveceği şarkılardan bir Spotify listesi hazırlamak, telefonundan tek dokunuşla sevdiği şarkıları dinleyebileceği bir sistem hediye etmek, ona uzun zamandır unuttuğu müzik keyfini yeniden keşfetme imkanı verir. Ya da, hem pandemi şartları hem de diğer yoğunluklar nedeniyle uzun zamandır sinema filmlerinden uzak kalmış annenize, evde gönlünce istediği filmi seyredebileceği, sinemanın tadını yeniden alabileceği bir projeksiyon cihazı hediye etmek… Ev sineması imkanlarının ve keyfinin kapısını açacaktır. Dolayısıyla, bu bakış açısıyla, yani unuttuğu veya farkında olmadığı güzellikleri keşfetmesini sağlayacak hediyeler de ayrıca değerlidir.

Aynı zamanda eğer henüz teknolojiye adapte olamamış yaşlı anneleriniz, nineleriniz varsa, onlara teknolojiyi, akıllı telefonları, tabletleri, PC’leri, interneti öğrenmesini sağlayacak giriş seviyesinde cihazlar hediye etmeyi de düşünebilirsiniz. Elbette bu hediyenin yanında onlar için evde, sıcak ve sakin bir ortamda küçük eğitimler de planlamalısınız. Sabırla ve şefkatle, çok yabancı oldukları teknolojiyi, adım adım, her soruya cevap vererek, açıklama yaparak, göstererek ve anlatarak anlamalarını, kullanmaya başlamalarını sağlamalısınız. Yani hediyeyi “cihaz+eğitim” şeklinde bir paket olarak düşünmelisiniz.

Tatil ve seyahat odaklı hediyeler

2021 için insanların en önemli ihtiyaçlarından biri de herhalde seyahat edebilmek, tatil yapabilmektir. Malum, yaşanan ağır pandemi sonrasında artık herkesin buna ihtiyacı var. O zaman, tatile ve seyahate odaklı hediyeler seçmek de anneniz için hoş olabilir. Yaz tatilinde kullanabileceği su geçirmeyen yeni bir telefon, güneş enerjisiyle telefonunu, laptop’ını, tabletini şarj edebileceği şarj cihazları, havuzda veya denizde sırt üstü uzanıp gözlerini kapayarak tüm yılın yorgunluğunu atarken sevdiği şarkıları dinlemesini sağlayacak su geçirmez bir kulaklık, seyahatlerde işini çok kolaylaştıracak akıllı bir bavul…

Hobi odaklı hediyeler

Annenizin mutlaka sevdiği, keyif aldığı bir hobisi vardır. Bu konuda biraz araştırma yaparak ona hobisiyle uğraşırken yardımcı olacak cihazlar arasından bir seçim yapabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi, Instagram’da paylaşmayı seven anneniz için amatör fotoğrafçılığı kolaylaştıracak pratik ışık ve kamera ekipmanları… Kamerayı sabitlemesini kolaylaştıracak bir tripod, fotoğrafçılıkta bir seviye daha ileri adıma geçmesi için onu motive edebilecek, ekipman çantaları… Havadan görüntüler almasını sağlayacak uygun bir drone. Ya da örneğin, çizim yapmayı, resim yapmayı seven annenizi çok mutlu edebilecek bir dijital çizim tableti hatta bir iPad. Elbette, mutfak gereçlerinin artık Anneler Günü için tercih edilmemesi başka bir olgu ama örneğin annenizin bir mutfak blogu veya vlogu varsa, onun bu hobisine destek olacak mutfak araç gereçleri… Akıllı bir düdüklü tencere, dijital pişirme yardımcıları, gelişmiş mutfak robotları… Yeter ki annenizin hobilerini ve ihtiyaçlarını doğru analiz edin.

Lezzet odaklı hediyeler

Lezzet kavramının insan yaşamındaki önemini inkar etmek mümkün değil ve eğer anneniz hem kendisine hem de ailesine daha lezzetli yemekler hazırlamak konusunda tutkulu bir insansa, hazır salça kullanmak yerine kendi yaptığı salçaları kullanmayı tercih ediyor, kendi yaptığı sosları, turşuları hazırlamak için organik veya mevsimindeki sebze meyveleri aramak için zaman harcıyorsa, onun bu çabasına ve lezzet arayışına destek olacak cihazlar da uygun hediyeler olabilir. Bu noktada yine mutfakta kullanılabilecek derin dondurucular, kahve/baklagil öğütücüleri, yoğurt/ekmek makineleri gibi yeni lezzetler üretmeye odaklı araçlar annenizi çok mutlu edebilir. Bunları, mutfak işçiliği olarak değil, özgür ve bilinçli bir kadının kendisi ve ailesi için güzel lezzetler üretme heyecanı için alınmış hediyeler olarak görmelisiniz.

Cevap bırakın