Yeni MacBook Pro-Surface Book i7 karşılaştırması

0

macmicrososftMicrosoft’un geçtiğimiz ay Apple’ın Macbook Pro’suna rakip olarak tanıttığı yeni Surface Book i7 hem tablet hem de dizüstü bilgisayar özelliğiyle ortaya çıkmıştı. Tasarımı ve performansıyla pazarın bütün dikkatini üstüne çeken Surface Book i7 ile ilgili haberler henüz sıcaklığını korurken uzun zamandır beklenen yeni MacBook Pro lansmanıyla ilgi bir anda Apple’ın TouchBar’lı yeni oyuncağına kaydı. Genel olarak her iki cihazın da kendisine göre yenilikçi özellikleri mevcut ancak hangisini satın almalıyım sorusunun cevabı çok da kolay değil. İşte Microsoft Surface Book i7 ve Apple MacBook Pro’nun karşılaştırmalı özellikleri.

Fonksiyonellik mi, incelik mi?
Surface Book’un tasarımı 2015 yılında yapıldı. Cihaz 2016 yılında update edildi ancak görünüş olarak bir değişiklik yapılmadı. Yenilikçi menteşe tasarımı ile farklı açılardan ayarlanabilir ekranı cihazın öne çıkan dış özelliklerinin başında geliyor. Kasası geçtiğimiz yıl lanse edilen versiyonu gibi magnezyumdan yapılan Surface Book i7’nin ağırlığı 1,65 kg civarında. Cihaz, Surface Pen adı verilen kalem desteği sayesinde Photoshop veya Illustrator gibi programları daha verimli kullanmaya da imkan sağlıyor.

Buna karşılık MacBook Pro’nun tasarımı tamamen yeni. Alüminyum kaplama ince ve çıkartılamayan bir ekrana sahip. Boyutları 304.1 x 212.4 x 14.9 mm ve ağırlığı 1.37 kg olan MacBook Pro klavyesinin üst kısmında yer alan Touch Bar isimli OLED panel yapılan işe göre fonksiyon değiştirme özelliğine sahip. Touch Bar diğer cihazlarda olmayan ve her duruma uyum sağlayabilen farklı bir kontrol sistemi sunuyor. Ayrıca cihazda ödemeleri online yapmaya imkan sağlayan bir Touch ID sistemi de bulunuyor. Bu özellikle iPad ve iPhone üzerinde yapabildiklerinizi MacBook Pro üzerinde de yapılabileceksiniz. Bu sayede kapatıp açabilecek ve parmak izi okuyucusu sayesinde direk masaüstüne erişebileceksiniz. İnce ve hafif bir tasarıma sahip olan Macbook Pro’nun TouchPad kısmının da önceki serilere göre daha geniş olarak tasarlanması cihaza kullanışlılık katıyor. Ayrıca yeni Macbook Pro 13 inçlik modeli 14 mm kalınlığı ile bir önceki modele göre yüzde 17 daha ince ve hacim olarak yüzde 23 daha küçük. Özetle; MacBook Pro daha küçük, taşınabilir ve zarif tasarıma sahip iken, Surface Book i7 fonksiyonel açıdan daha kullanışlı bir tasarıma sahip.

Yeni Mac’lerde parlaklık ve kontrast artırılmış durumda
Öncelikle karşılaştırma yaptığım cihazların 13,5 inç ekranlı Surface Book i7 ve 13,3 inç MacBook Pro olduğunun altını çizeyim. İki ekran arasında kullanım açısından büyük farklar bulunuyor. Micrososft’un yeni cihazı çıkartılabilir, tam dokunmatik ekran ve bir yüzey kalemine sahip. Surface Book i7 3,000×2,000 piksel çözünürlüğe sahipken, yeni MacBook Pro’nun çözünürlüğü 2,560 x 1,600 pixel. Surface Book’un ekranı daha keskin ve daha fazla detay gösterme potansiyeline sahip, ancak MacBook Pro’nun görüntü kalitesi tartışılmaz. Parlaklık ve kontrastı da önceki versiyona göre yüzde 67 arttırılmış durumda.

Surface Book i7’de en önemli değişim batarya
Microsoft yeni i7’de Surface Book ailesinden i5 işlemciyi çıkartıyor ve adından da anlaşıldığı üzere Intel’in i7 serisi yeni nesil Skylake işlemcilerini kullanıyor. Ekran kartı olarak Nvidia GeForce GTX 965M’i kullanan Surface Book’un kıyaslama yaptığımız versiyonu 8 GB RAM’e sahip. Bununla birlikte RAM açısından kullanıcıyı iki farklı konfügirasyon daha bekliyor. Bunlar 16GB RAM ve 512GB’lık SSD, 16GB RAM ve 1TB’lık SSD diskli versiyon şeklinde sıralanıyor. Apple ise yeni MacBook Pro’da kullanıcılara i5 ve i7 işlemci ile 8 GB’tan 16 GB’a farklı RAM seçeneklerini sunuyor. 13 inç Macbook Pro bir önceki modele göre 2 kat daha hızlı olan Intel Iris grafik birimini kullanıyor. Surface Book i7 ise Intel HD ile grafik açısından daha fazla seçenek sunuyor. Microsoft’un yeni cihazında batarya yeniliği en önemli değişim. I7 kullanıcısına 16 saate kadar varan bir pil ömrü sunarken, yeni MacBook 10 saat bir batarya ömrü vadediyor.

USB bağlantısı için adaptöre mahkum olmaya devam
Eğer bu konulara ilginiz varsa MacBook Pro’nun bağlantı noktalarının çoğunu iptal ettiğini duymuşsunuzdur. Bu da MacBook Pro’ya göre Surface Book’un mevcut cihazlarla daha uyumlu olması anlamına geliyor. Surface Book i7 eski USB cihazlarınızla uyumlu ya da isterseniz hafıza kartınızı içine takarak kendi monitörünüze bağlanabiliyorsunuz. Ancak bu özellikten Surface Book’un daha iyi olduğu sonucunu çıkartamayız. MacBook Pro’nun da kendine has çok yönlü bağlantıları mevcut. Macbook Pro’da, 4 adet USB-C desteğine sahip olan Thunderbolt 3 portu yer almasına rağmen, HDMI hatta USB bağlantılı bir cihaz eklemek için maalesef dönüştürücü satın almanız gerekiyor.

Yeni MacBook mu ikinci el araba mı, karar senin!
Türkiye’de satışa çıkıp çıkmayacağı belli olmayan Microsoft Surface Book i7 için üç farklı fiyat seçeneği sunulmuş durumda. 8 GB RAM ve 256 GB SSD kapasiteye sahip diskli sürüm 2399 dolar, 16 GB RAM ve 512 GB kapasiteye sahip SSD diskli sürüm 2799 dolar, 16 GB RAM ve 1 TB kapasiteye sahip SSD diskli versiyonu ise tam 3299 dolardan satışa sunulmuş durumda. 13 inçlik yeni Macbook Pro ise 1499 dolardan başlayıp 2399 dolara kadar ulaşıyor. Yeni MacBook Pro’nun Türkiye fiyatları ise 7 bin 199 TL’den başlıyor. Mac’inizde en üst seviye özellikleri görmek istediğinizde ise 18 bin TL civarında bir parayı gözden çıkarmanız gerek.

Görsel kaynak: Mashable

Cevap bırakın