Yapay Zekayı Fotoğrafla Birleştiren Arsenal

0

Fotoğrafı kim çeker? Ekipman mı? İnsan mı? İşte fotoğraf sanatında belki de hiç bitmeyecek bu tartışmaya girdiğimizde ister istemez kendimizi tavuk ve yumurta ikileminin sonsuzluğunda buluruz. Arsenal isimli ürün de bu tartışmaya yeni bir boyut getirmeye hazırlanıyor. Resim sanatına öykünerek temelleri atılan fotoğraf sanatının köklerinde hiç şüphe yok ki insan dokunuşu en kritik nokta. Ancak fotoğraf, diğer sanat dallarına nazaran belki de teknoloji ile en çok iç içe geçen dallardan biri. Teknolojinin fotoğrafa ve fotoğrafçıya katkısı yadsınamaz. Ancak bazen bu durum tuzak yaratabiliyor. Fotoğrafla ilgilenen kişi bazen fotoğraf ile o kadar çok ilgileniyor ki kendini tartışmalı forumların diplerinde laboratuvar sonuçlarını incelerken buluyor. Bu esnada kaybolup fotoğraf çekmeyi unutuyor. Bir diğer sorun da çekilen fotoğrafın estetik ve sanatsal yönlerinin ihmal edilip sadece donanım açısından (lens, çekim değerleri, filtre seçimi vb.) incelenmesi. Bu da aslında sanatın ya da en azından kişinin daha iyi fotoğraf çekmesinin önüne geçiyor.

İşte yukarıdaki muhataralı duruma çözüm bulmak adına fotoğraf makinesi üreticileri özellikle işleri kolaylaştırmak adına ellerinden geleni yapıyor. Özellikle otomatik çekim modu son yıllarda eskiye nazaran resmen çağ atladı. Bunun altında üreticilerin sayısız miktarda fotoğrafı inceleyip sensör ve yazılımı en ideal noktaya taşıma gayreti yatıyor.

Arsenal iş başında
Her koşulda kusursuz fotoğraf çekmek mümkün mü?

Hesapları Arsenal Üstleniyor

Beyin, göz, algı, refleks gibi değerler ile ekipmanı doğru kullanmak etkili fotoğraf çekmenin en kısa formüllerinden biri. İşte Arsenal ürünü ise işin en azından fotoğraf makinesi kısmındaki tüm ayarları üstlenmeyi hedefliyor. Evet, Arsenal’in iddiası bir hayli büyük. En hafif asistan olarak tanımlanan Arsenal, Canon, Nikon, Sony ve Fuji gibi markaların ürettiği belirli fotoğraf makinelerine takılıyor ve kullanıcıya büyük kolaylık sağlamayı hedefliyor. İleride marka ve model sayısının artması bekleniyor. Fotoğrafçılar yukarıda da anlattığımız “doğru kareyi” yakalamak adına her türlü desteğe açık olduğu için Arsenal, açıklandığı ilk 9 saat içerisinde Kickstarter üzerinden 50 bin dolar destek toplamayı başardı. İlk 9 saatte hedefi tutturan Arsenal, 2,5 milyon doların üzerinde bağış toplayarak Kickstarter rekoruna imza attı. Son 5 yıl içerisinde Kickstarter üzerinden benzer ürünler için 50 milyon dolar toplandığını göz önüne alırsak Arsenal’in kısa sürede büyük iş başardığını görebiliriz. Aynı zamanda fotoğrafla uğraşan bu tarz bir ürüne ne kadar hevesli olduğunu da bu sayede görmüş oluruz.

Peki, Arsenal vaat ettiği desteği fotoğrafçıya nasıl sağlıyor? Öncelikle, USB üzerinden makinenize, Wifi üzerinden de cep telefonunuza bağlanan Arsenal, çekmekte olduğunuz fotoğrafı internet üzerinden benzer fotoğraflarla kıyaslıyor. Geliştiricilerin demecine göre Arsenal’in veritabanı milyonlarca fotoğraftan oluşuyor. Ardından siz deklanşöre basmadan eşleşen kareler 18 farklı noktadan değerlendiriliyor. Bu noktalar arasında lensiniz, diyafram ve ışık değerleri gibi temel ayalardan, tripod titreme derecesine ve çekilen nesnenin hızına kadar çok geniş bir yelpaze yer alıyor. Arsenal, Time Lapse ve HDR gibi daha zorlayıcı tekniklerle çekilen fotoğraflarda da kullanılabiliyor. Dalgaların büyüleyici güzelliğini fotoğraflamak, zorlu kar manzaralarının üstesinden gelmek ya da netliğin tüm fotoğrafa yayılmasını hak eden eşsiz bir doğa fotoğrafı çekmek -en azından teknik anlamda- artık çok kolay. Tek yapmanız gereken Arsenal’i makineye bağlamak ve telefonunuzla eşleştirip tek bir tuşa basmak. Gerisi yapay zekanın işi…

Ürünün yaratıcısı Ryan Stout, aslında bir yapay zeka programcısı. Geliştirdiği Arsenal yüzünden fotoğrafı basite indirgediği düşünülebilir. Ancak kendisi asıl amacının teknik detayların insanların fotoğraf çekmesinin önüne geçmesi olduğunu belirtiyor. Arsenal ile birçok değeri dikkate almak yerine kadrajınıza ve doğru zamana odaklanmanız hedeflenmekte. Ürün yakında piyasada olacak. Sadece 57 gram olan ve fotoğraf çekmeye ne denli katkı yapacağını göreceğiz.

Cevap bırakın