Xiaomi’nin Türkiye yatırımına ilişkin yeni iddialar

0

Çinli Teknoloji şirketi Xiaomi, ülkemizde akıllı telefon üretimine başlamak için hazırlıklar yapıyor. Yeni bilgiler geldikçe de hazırlık süreci ve firmanın Türkiye’deki yatırım planları giderek netleşiyor.

Ülkemizde ciddi satış rakamlarına ulaşan Xiaomi, kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir marka. Bu durum tabii ki Xiaomi tarafından da biliniyor ve bu sebeple şirket, ülkemizde çeşitli yatırım planları yapmakta. Xiaomi’nin ülkemizde başlayacağı üretim süreci ve yapacağı ciddi yatırımla ilgili çeşitli bilgiler de gelmeye devam ediyor.

Şimdiye kadar en dikkat çeken bilgi Çinli teknoloji şirketinin yapacağı yatırım miktarıyla ilgili oldu. Bloomberg’de yer alan habere göre şirket, 20 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’de üretime başlamayı planlıyor.

Edinilen bir diğer bilgiye göre de Xiaomi iki aşamalı bir yatırım planıyla Türkiye’de üretime başlayacak.

Fabrika kurulacak…

İlk etapta İstanbul Avcılar’da kurulacak bir fabrikayla üretime başlayacak olan Xiaomi’nin bu fabrikada yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. İkinci etapta ise şirketin gelen talep miktarına göre yatımın miktarını 30-40 milyon dolar seviyelerine çıkarması bekleniyor.

Gelen bilgilere Xiaomi, kendi adına üretim yapması için Salcomp firmasıyla çoktan anlaştı ve gerekli teşvik belgesine de başvuru yapıldı. Öngörüler doğru çıkarsa ilgili teşvik belgesi Şubat ya da Mart ayında resmi gazetede yayınlanacak ve Xiaomi’nin ülkemizdeki yatırım planları resmiyete dökülmüş olacak.

Cevap bırakın