Xiaomi, MIUI arayüzüne yeni özellikler ekledi

0

Akıllı telefon pazarının önde gelen isimlerinden Xiaomi, kısa süre önce Samsung’u da geçerek dünyanın en çok telefon sevkiyat eden üreticisi oldu. Şirket mobil pazarda oldukça iyi işler yaparken, aynı performansı yazılım tarafında da göstermeyi başarıyor.

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikte Mi Mix 4 ve Mi Pad 5 modellerini piyasaya süren firma, bunun akabinde ise MIUI arayüzüyle ilgili  yeni bir müjde verdi. MIUI 13’ün hazırlıklarını sürdüren Xiaomi, akıllı telefonlar için daha iyi deneyim vaat eden MIUI 12.5 Enhanced sürümünü duyurdu. Şu anda şirket geliştirilmiş özellikte olan bu sürümü Çin’deki kullanıcılara kademeler halinde sunmaya başladı. Bu arada güncellemeyi alacak ilk gruba da buradan bakabilirsiniz.

MIUI arayüzüne , iOS benzeri widget’lar eklendi

Xiaomi, halihazırda MIUI 12.5’i dağıtmaya yönelmişken aynı zamanda yeni özellikler üzerine de sık sık çalışmalar yapıyor. Çinli üretici kısa süre önce beta kullanıcıları için yeni bir özelliği daha kullanıma sundu. Görünümüyle iOS 14/15’i anımsatan widget’lar, artık Xiaomi kullanıcıları içinde yayımlanmaya başladı.

Yukarıda da görüldüğü üzere MIUI arayüzüne yeni widget’lar, yeni ızgara sistemi, widget mağazası, sistem uygulaması widget’ı ve ücretsiz sürükle bırak desteği geliyor. 13 Ağustos itibariyle sunulmaya başlayan bu özellik, kayıtlı beta kullanıcıları tarafından indirilebilir. Ancak kayıtlı olmayan kullanıcılar da sızdırılan APK dosyaları ile yeni özelliği deneyimleyebilir.

Xiaomi’nin yeni ızgara sistemi; 2 x 2, 4 x 2, 2, 4 x 4 ve 2 x 3 olmak üzere toplam dört boyutta geliyor. Bir diğer eklenen Widget mağazası da, masaüstüne ekleyebileceğiniz pek çok widget’ı içerisinde barındırıyor.

Sistem uygulama widget’ı ise; cep telefonu hizmetçisi, saat, sağlık vb. gibi pek çok pratik widget’ı ana sayfaya eklemenize olanak tanıyor.

Şu anda beta olarak kullanıma sunulan bu özellik, Android 11 tabanlı MIUI arayüzünde çalıştırılabilir. Kararlı sürüme ne zaman geleceği ise şimdilik bilinmiyor.

 

 

Cevap bırakın