Windows’u hızlandırmak için kullanabileceğiniz 10 pratik yöntem

0

Microsoft bir taraftan Windows 11’e geçiş hazırlığı yaparken bir diğer taraftan ise Windows 10 sistemler için destek sunmaya devam ediyor. Her ne kadar Windows 11 selefine göre oldukça hızlı olsa da bazı donanımsal eklentiler tüm kullanıcıların yeni işletim sistemine geçmesini engel olma ihtimali var. Aynı zamanda Windows 11’in henüz hazır olmadığı ve hatalarla boğuştuğu da ilk gelen izlenimler arasında. Bu anlamda Windows 10 kullanıcıları için hızlandırma rehberi hazırladık.

Böylece Windows 11’e geçiş yapmakta zorlanan ya da geçiş yapmak istemeyen kullanıcılar için en pratik Windows 10 hızlandırma yollarını bir araya getiriyoruz.

Windows 10 hızlandırma için 10 pratik yöntem

Microsoft, her ne kadar sürekli iyileştirmeler yapsa da Windows aslında belli bir çalışma pratiğine sahip. Bu anlamda da Windows 10 hızlandırma yöntemleri de benzer nitelikte. Bununla birlikte Windows 10 hızlandırma yolları için kullanacağınız en pratik yöntem hali hazırda donanımsal yükseltmeler yapmak. İşte “Windows 10 nasıl hızlandırılır?” sorusuna verdiğimiz 10 pratik yanıt.

1- SSD ile hızlandırma

Microsoft, Windows 10 işletim sistemi ile SSD desteğini de artırdı. Bu anlamda eğer bilgisayarınızın SSD’si yoksa ya da bu SSD kapasitesini artırma imkanınız varsa önemli bir eşiği geçmiş oluyorsunuz. Özellikle Windows 10 hızlandırma için sistemi SSD üzerine kurmanız önemli. Böylece hem açılış hem de işletim sistemi kullanımında önemli bir hızlanma göreceksiniz.

windows 10 hızlandırma, windows 10 hızlandırma yöntemi, windows 10 nasıl hızlandırılır, windows 10 hızlı
Windows 10 hızlandırma yöntemleri arasında SDD en önemli çözümler arasında

Bu anlamda bilgisayara ekleyeceğiniz SSD’nin okuma ve yazma hızının da yüksek olduğundan emin olun. Tabii ki en önemlisi bilgisayar marka ve modele göre SSD yuvalarının büyüklüğünün ve türünün değişmesi. Bu anlamda da yetkili bir bilgisayar tamircisinin bu konuda size yardımcı olma ihtimali yüksek. Bu anlamda Windows 10 nasıl hızlandırılır sorusuna yanıt için en önemli çözüm donanım güçlendirmesi.

2- Başlangıçta açılan programları kaldırma

Windows için belki de en büyük dertlerden biri başlangıçta açılan programlar. Ne yazık ki her yeni yüklenen program, bir şekilde kendini başlangıca ekliyor. Bu başlangıçta açılan her program, bilgisayarınızın yavaş açılmasına neden oluyor.

windows 10 hızlandırma, windows 10 hızlandırma yöntemi, windows 10 nasıl hızlandırılır, windows 10 hızlı
Başlangıçta açılan ve sistemi zorlayan uygulamaları devre dışı bırakmak, açılış süresini de olumlu yönde etkiliyor

Bu sorunu ortadan kaldırmak için Ctrl+Alt+Del kombinasyonu ile ya da başlangıç menüsünden Windows simgesine sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ni açmanız gerekiyor. Görev Yöneticisi üzerinden Başlangıç sekmesine geldiğinizde başlangıçta etkin olan uygulamaları görmeniz mümkün. Ayrıca bu uygulamaların başlangıç hızını ne derecede etkilediğini görebiliyorsunuz.

Özellikle yüksek ve orta başlangıç etkisi olan programları devre dışı bırakmanız Windows 10 hızlandırma yolları için olmazsa olmaz ayarlardan biri.

Cevap bırakın