Wi-Fi özellikli akıllı kahve makinesi deneyimi

Wi-Fi özellikli kahve makinesi deneyimi

0

Kahve tüketimi tüm dünyada hızla artıyor. Güncel verilere göre, ABD’de kişi başına düşen kahve miktarı yılda 7 kilo. İskandinavya’da bu oran 5,5 kiloya kadar çıkıyor. Türkiye’de kişi başına düşen kahve çekirdeği tüketimi 1,5 kiloya ulaşmış durumda. Bunun yüzde 65’ine yakını Türk kahvesi oluşturuyor. Yeni neslin daha çok çekirdek kahveyi sevdiği ortada. Bunun en önemli göstergesi şehirde her gün daha fazla noktada karşımıza çıkan büyük kahve zincirleri ve üçüncü dalga kahveciler. Yapılan araştırmalara göre Türkiye 5 yıl sonra çekirdek kahve tüketiminde dünyayla aynı standartlara gelecek. Bu yükselişin en önemli nedeni espresso, latte, filtre kahve gibi seçeneklerin daha fazla tüketilmeye başlanması elbette. 2-3 yıl öncesine kadar Türkiye’deki kahve tüketiminde Türk kahvesinin payı yüzde 75’in üzerinde iken, bugün bu oranın yüzde 65’lere indiği, diğer seçeneklerin kahve tüketiminde rol çaldığı hesap ediliyor. Tüketimin artmasında sayıları 400’ü aşan kahve zinciri mağazaların ve market raflarına gelen envai çeşit kahvenin etkisi fazla elbette ama, kahve tüketiminin artışında önemli etkenlerden bir diğeri teknolojinin dokunmasıyla kafelerde tükettiğimiz kahvenin aynısını hatta daha lezzetlisini evimizde içme konforunu bize sunan yeni nesil kahve makineleri. İki tuşla çeşit çeşit kahve hazırlayan kahve makineleri artık hemen her evde var. Bununla birlikte bazı tüketicilerin bir noktadan sonra mobil teknolojilerin verdiği konforu hayatın her anında olduğu gibi kahve hazırlama işinde de istediğini söylemek mümkün. Bu gruba dijital göstergeler, ekranlar bir yerden sonra yetmiyor ve bu noktada çağımızın yıkıcı teknolojilerinden nesnelerin interneti devreye giriyor. Kendimden örnek vererek şöyle detaylandırayım.

Benim için sabahları kahve içmek vazgeçilmez bir şeydir. Ama çoğu zaman sabah uyandığımda makine ile bile olsa kahve hazırlamaya üşeniyorum. Ancak neyse ki benim gibi biraz tembel kahve tutkunları için nesnelerin interneti sayesinde kahve makinesini akıllı telefon ile uzaktan kontrol etmek ve yönetmek mümkün. Son dönemde hızla yaygınlaşan Wi-Fi özellikli otomatik kahve makinelerine telefonunuzda bluetooth ya da Wi-Fi ile bağlantı kurabiliyor ve makineyi çalıştırıp, istediğiniz saate ayarlayarak her gün o saatte kahvenizi hazır edebiliyorsunuz. Peki akıllı kahve makinelerini almadan önce neleri bilmeli, kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?
Kullanım kolaylığı
Burada söz konusu olan kolaylık yalnızca makinenin kullanımı değil aynı zamanda cihazın akıllı telefonla da kolay kontrol edilebilir olması. Akıllı telefon uygulamasının ara yüzünün kullanımı kolay, komutları anlaşılabilir olmalı. ayrıca makinenin Wi-Fi ve bluetooth ile telefona bağlanması da aynı şekilde basit olmalı. Unutmayın, telefon uygulaması ile uğraşmak kahveyi manuel bir şekilde pişirmek kadar sıkıcı olabilir. Sonuçta akıllı bir kahve makinesine sahip olmanın amacı harcanan zamanı en aza indirmek.
Demleme süresi
Bazı kahve makinelerinin demleme süresi diğerlerine göre daha uzun sürer. Bu makine seçiminde karar verirken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri.
Bardak boyutu ve sayısı
İdeal kahve makinesinin size farklı boyutlarda bardak seçenekleri sunması gerekir. Ayrıca her bir demlemedeki bardak sayısı da beklentinizi karşılamalı.
Tane ve kapsül
Kahveyi nasıl hazırlamak istediğinize karar vermeniz şüphesiz en önemli konu. Bu noktada kapsüllü bir makine işleri kolaylaştıracaktır. Ancak odağınız lezzet ise kapsüllü makine iyi bir seçim olmayabilir.
Boyut ve ağırlık
Kahve makinesinin boyut ve ağırlığı diğer önemli bir konu. Eğer kullanmadığınız zamanlarda kaldırmayı düşünüyorsanız daha küçük ve hafif bir model seçmekte fayda var.

Siemens EQ. 9 deneyimi
Yaklaşık 15 gündür deneyimleme fırsatı bulduğumuz Siemens EQ. 9 connect Wi-Fi özellikli otomatik kahve makinelerine iyi bir örnek. Home Connect uygulaması ile uzaktan kontrol edebildiğiniz cihaz, bin 500 watt gücüne ve 19 bar basınca sahip. Uygulama ile evde Wi-Fi, evin dışında da mobil veri üzerinden makinenizi kontrol etmeniz mümkün. EQ. 9 connect’in sunduğu teknoloji makinenize uzaktan erişip, kahvenizin süt oranından tutun da fincan boyutuna kadar birçok özelliği ayarlamanızı mümkün kılıyor. Aynı anda iki farklı kahve hazırlayabileceğiniz bu makine ile latte’den espresso’ya pek çok çeşit kahveyi hazırlayabiliyorsunuz. Diğer yandan benim en çok hoşuma giden ve bence kahve deneyimini gerçek anlamda kişiselleştiren birkaç özellikten son olarak bahsetmek istiyorum. Öncelikle cihaz size altı farklı kişisel profil kaydetme özelliği sunuyor.Bu özellik ile kalabalık ailelerde her birey kendi profilini tanımlayıp, zahmet harcamadan uzaktan istediği zaman cihaza erişip kahvesini hazırlayabiliyor. Bence deneyimi asıl zenginleştiren diğer iki özellikten ilki; BaristaMode. Bu özellik kullanıcıya kendi kişisel kahve ayarlarını yapabilecekleri ek aroma ayarlama seçeneğini sunuyor. Diğer özellik Double Shot fonksiyonu ise aromadan ödün vermeden ekstra yoğun kahve seçeneği sunuyor. Kahve tutkunları için aramoyı kaybetmeden yoğun kahve seçeneği bence en çok arzu edilen özelliklerden biri.

Cevap bırakın