WhatsApp’la ilgili şaşırtıcı iddia!

0

Ekran Resmi 2016-07-29 12.11.11

Popüler anlık mesajlaşma servisi WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yayınlanan kullanıcı sayısı rakamları ile ses getirmişti. 1 milyarın üzerine çıkıldığı kaydedilirken platformun baş döndürücü bir hızla gelişimini sürdürdüğü net bir şekilde görülmüştü. Ancak WhatsApp’a dair tüm haberler de iyi değil, ilginç bir araştırma sonucu yayınlandı ve güvenlik anlamında platformun sorgulanmasına yol açtı.

iOS üzerindeki çalışmaları ile tanınan Jonathan Zdziarski adlı kişi tarafından paylaşılan detaylara göre WhatsApp, kullanıcılar konuşmaları silmesine karşın bu verileri saklamaya devam ediyor. Karşısındaki kimselerle konuşmalarını çeşitli nedenlerle silmek durumunda kalan kimseler açısından bunun pek de iyi haber olmadığı bir gerçek.

Zdziarski’nin söz konusu bulgusu, uygulamanın son versiyonundan alınan disk kayıtlarına dayandırılıyor. Burada silinen sohbetlerin saklanmaya devam edildiği kaydediliyor. Durumun sebebinin de uygulamanın kodlanmasında kullanılan SQLite kütüphanesinin işlemi öntanımlı olarak üzerine yazmaması. Öte yandan güvenlik araştırmacıları, bu verilere kötü niyetli yazılımcıların erişmesinin mümkün olabileceğini ifade ediyorlar.

Gelişmeler merakla bekleniyor

Konuyla ilgili olarak WhatsApp cephesinden herhangi bir yorum gelmiş değil, ancak platformun bu tür bildirimleri daha çok birçok kez değerlendirdiği biliniyor. Olası sorunun giderilmesi yönünden adımların atılması bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

Cevap bırakın