WhatsApp, Android Gingerbread’i 2020’ye kadar destekleyecek

0

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın işletim sistemi uyumlulukları büyük önem taşıyor. En yeni özelliklerin sunulduğu yazılım güncellemelerinin uyumluluğu noktasında çok eski işletim sistemlerinin devre dışı tutulabildiği biliniyor. Ancak bazı istisnalar da yok değil…

Buna göre WhatsApp, Android’in oldukça eski ve aynı zamanda son derece düşük bir kesim tarafından kullanılan işletim sistemi versiyonu Gingerbread için yazılım güncellemesi desteğini 2020 yılına kadar sürdüreceğini duyurdu. Bu bilgi hayret verici, çünkü tüm Android cihazları arasında Gingerbread yüklü olanların oranı sadece yüzde 0,8. Bu da milyarlarca Android cihaz arasından on binlerce seiyesindeki cihaza desteğin en az 3 yıl daha süreceği anlamına geliyor.

Ayrıca bazı işletim sistemi versiyonları için WhatsApp yazılımın güncelleme desteğinin süreceği son tarihler de açıklandı.

Nokia Symbian S60 desteği 30 Haziran2017’de sona eriyor.

BlackBerry OS, BlackBerry 10, Nokia S40, Windows Phone 8.0 ve daha eski sürümlerin desteği 31 Aralık 2017’den sonra bitiyor.

2.3.7 ve daha eski Android sürümlerinin desteği 1 Şubat 2020’de bitiyor.

BlackBerry OS, BlackBerry 10, Nokia S40 gibi platformlar için söz konusu tarihler doğal karşılansa da konu Android olduğunda kesinlikle ‘bir önceliklendirmenin’ akıllara geldiğine şüphe yok. En nihayetinde ise WhatsApp, eğer kullandığınız Android cihazınızda Gingerbread yüklüyse uzun yıllar daha en iyihaliyle sizinle.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın