Web 3’ün gelişiminde kadınlar daha büyük potansiyel taşıyor

0

KuCoin, merkeziyetsiz internet sektöründeki profesyonel katılımı araştıran “Journey Into Web3” raporunu yayımladı. Raporun sonucuna göre, Web 3.0’ın gelişiminde kadınlar önemli bir rol üstleniyor.

Global kripto para borsası KuCoin, “Journey Into Web3” raporunu yayınladı. KuCoin’in Twitter ve LinkedIn üzerinden, Web 3’ten haberdar olan 3 bin 608 kişi ile gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre, Web 3’ün gelişiminde kadınlar daha aktif bir rol üstleniyor. Rapora göre, katılımcıların yüzde 16’sı; kripto para, metaverse, NFT, DAO, DeFi ve DApp geliştirme gibi alanlarda çalışanların Web 3 profesyoneli olarak nitelendirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Öte yandan, KuCoin’in düzenlediği ankete katılan Web 3 profesyonellerinin yüzde 59’u 30 yaşının altında yer alırken yalnızca yüzde 24’ü sektörde tam zamanlı olarak çalışıyor. Geri kalanların büyük çoğunluğu ise yarı zamanlı, serbest veya girişimci olarak konumlanıyor.

“Journey Into Web3” raporunda yer verilen anketin katılımcılarının yüzde 54’ü daha önce Web 3’le alakalı işlerde hiç çalışmamış fakat konuya merak duyanlardan oluşuyor. Araştırma aşamasında profesyonel katılıma dayalı gruplandırma metodu uygulanan raporda, Web 3 meraklılarının ve Web 3 profesyonellerinin yapılan yatırımlarla eşit derecede ilgilendiği belirtiliyor.

KuCoin’in yayımladığı rapor, kadınların Web 3 yatırımı yapma konusunda erkeklere kıyasla daha düşük eğilime sahip olduğunu ortaya çıkarıyor. Ancak buna karşın, kadınların sektörde daha aktif bir pozisyonda oldukları sonucuna da varılıyor. Araştırmaya göre, kadın profesyonellerin yüzde 49’u Web3 ile ilgili sektörlerde yarı zamanlı veya serbest çalışan olarak, yüzde 33’ü ise tam zamanlı olarak çalışıyor.

Öte yandan, ankete katılan kadın profesyonellerin yüzde 27’si Web 3’le ilgili proje veya işletmelerin kuruluş aşamasında yer aldıklarını belirtiyor. Ancak bu, erkeklerde yüzde 41 olan girişimcilik oranını geçmeye yetmiyor. Ayrıca, kadın profesyonellerin yüzde 33’ü, erkek meslektaşlarıyla aynı sektörde mühendis veya geliştirici olarak çalışıyor. Kadın Web 3 meraklılarının ise yalnızca yüzde 22’si aynı işleve ilgi duyduğunu ifade ediyor.

 

Cevap bırakın