Vivaldi Tarayıcı ile Webde Gezinirken Daha Üretken Olabilirsiniz

0

Tarayıcı seçenekleri her geçen gün artıyor. Microsoft, Internet Explorer’a veda edip Edge’i her bilgisayarın içine yüklüyor. Ancak kullanıcılar, çeşitli ihtiyaçlar nedeniyle farklı tarayıcı arayışlarına giriyor. Firefox, Google Chrome, Opera ve MacOS’taki Safari gibi güçlü alternatiflere karşın şimdi Vivaldi tarayıcı ile tanışıyoruz. İlk bakışta, Vivaldi, Opera’nın orijinal geliştiricileri tarafından hazırlanan sade ve güçlü bir tarayıcı olarak dikkatleri çekiyor. 2016 yılında Opera’dan ayrılan CEO’nun ekibi tarafından hazırlanan Vivaldi son dönem güncellemeleriyle popülerliliğini artırıyor.

vivaldi
Vivaldi, farklı bir tarayıcı arayanlara iyi bir alternatif

Vivaldi yakında her platformda

Öncelikle tarayıcımızın Windows 7, Mac OS X 10.10 sonrası işletim sitemlerini desteklediğini belirtelim. Android için de kullanılabilen Vivaldi’nin iOS sürümünün eli kulağında. Yaklaşık iki senedir beta testleri devam eden tarayıcı yakında iOS için de çıkışa hazırlanıyor. Farklı işletim sistemleri ve mobil platformları desteklemesi bir tarayıcı için kritik bir özellik. Çünkü hesap yarattığınız zaman ayraçlarınız ve şifreleriniz gibi birçok özelliği farklı platformlarda kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Akıllı telefon ve bilgisayar arasında senkronizasyon beklenildiği gibi başarılı şekilde işliyor.

Hızlı ve mütevazı

Vivaldi’yi çalıştırdığınız anda açıkçası hızından etkileniyorsunuz. Tarayıcıların gittikçe hantallaştığı bir dönemde önemli bir özellik. Yaptığım testlerde sayfa açılma ve yükleme süreleri de Chrome’dan hızlıydı. İlk testlerde en büyük artı ise sistem kaynaklarında kendini belli ediyor. Chrome’da 400 MB’a yakın RAM kullanan sayfalar Vivaldi ile 250 MB civarında kalıyor. Sayfalar kapandığında ise RAM daha hızlı boşalıyor. Benzer yorumu Android uygulaması için de yapabilirim. Dolayısıyla buradan önemli bir sonuç çıkıyor: Akıllı telefon veya bilgisayarınızda düşük belleğiniz varsa Vivaldi doğru bir tercih. Aynı şekilde çok fazla sekmede çalışıyorsanız Vivaldi, sistemi daha az zorlayacaktır.

okuyucu modu
Tek tuşla okuma moduna geçebilirsiniz

Güzel özellikler

Hiç şüphe yok ki Vivaldi, tamamen kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak geliştirilmiş bir tarayıcı. İlginç bulduğum özelliklerden biri okuyucu görünümü. Adresin yazılı olduğu bölümde sol tarafta bulunan ikona bastığınızda okuma moduna geçiyorsunuz. Özellikle telefonlar için ideal olan bu yöntem sizi sayfadaki metne odaklıyor. Bir diğer ayrıntı da sol tarafta yer alan not alma tuşu. Bu tuşa basarak not alabilirsiniz. Bir de tarayıcı üzerinde bulunan ekran görüntüsü yakalama özelliğini yine notlara iliştirebilirsiniz. Notlar üzerinde çalıştığınız sayfayı belirterek ayrı ayrı kaydediliyor. Eğer geri dönmek isterseniz çok kolay bir şekilde notlarınıza bakabilirsiniz. Chrome tabanlı geliştirilen Vivaldi, neredeyse Chrome eklentilerinin tamamını destekliyor. Sadece arabirimi değiştiren daha görsel ağırlıklı eklentiler çalışmıyor. Sonuç olarak VPN, reklam engelleyici gibi Chrome’dan alıştığınız eklentileri hiç sıkıntı yaşamadan yeni tarayıcınıza aktarabilirsiniz.

kişiselleştirebilme
Ayarları değiştirmeyi seviyorsanız, Vivaldi size tam kontrol veriyor

Keşke olsa…

Bu arada eklenti desteği bana göre bir de olumsuz bir olaya neden oluyor. Vivaldi içerisinde dahili bir VPN bulunmamasını açıkçası garipsedim. Opera’nın geliştiricilerinden Opera’yı farklı kılan VPN gibi bir özelliği Vivaldi’ye aktarmalarını beklerdim. Bu arada Opera’nın oyun için daha önce de bu yazıda belirttiğim bir tarayıcısı vardı. Vivaldi belki oyun, iş, sosyal medya gibi daha belirgin tema ya da arabirimleriyle gelebilirdi. Bu haliyle sade ve sorunsuz bir deneyim sunsa da rekabetin çok olduğu bir alanda Vivaldi daha iyi ayrışabilirdi.

Sade deneyimin altında fazlasını isteyen kullanıcılar için Vivaldi kontrolü vermekten geri durmuyor. Fontlardan, renklere birçok detaya karar verebiliyorsunuz. Panel ve sekmeler konusunda da birçok seçenek sizi bekliyor. İlginç bir detay ise yeni sekme açma ya da tam ekrana geçme gibi kısayol tuşlarını dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Temalara zamanlama seçeneği gelmesi de önemli bir artı. Dilediğiniz saatte istediğiniz temaya otomatik geçiş yapabiliyorsunuz. Genel hatlarıyla başarılı bulduğum Vivaldi’ye, yeni bir tarayıcı arayışında olan herkesin mutlaka göz atmasını tavsiye ediyorum.

Cevap bırakın