Uygulamalar, kendi web sitelerinden de abone kazanabilecek

0

Kullanıcılar çeşitli uygulamalarla video, müzik, ses, dijital kitap, gazete ve dergi gibi içeriklere erişebiliyor. App Store, bu uygulamaların kendilerine ait web sitelerinden yeni aboneler edinmesine imkân tanıyacak.

Apple, bir süredir geliştiricilerle anlaşmazlık yaşıyor. Komisyon nedeniyle meydana gelen bu ihtilaf, Kasım 2020 tarihinde farklı bir boyuta taşındı. Apple, komisyon oranının %15’e düşürüldüğünü ilan etti.

Daha önce Japonya’nın Adil Ticaret Komisyonu’yla anlaşmaya varan Apple, bu anlaşmaya sadık kalmak için bazı App Store kurallarını değiştirdi.

Apple’dan uygulamalara abonelik desteği

2019 yılında Japonya’nın Adil Ticaret Komisyonu soruşturma başlatmıştı. Bununla amaçladıkları şey, ‘Apple, yetkilerini kötüye kullanıyor mu?’ sorusuna cevap aramaktı.

Soruşturma neticesinde Apple, Adil Ticaret Komisyonu ile anlaşma yaptı. Bununla beraber bazı uygulamalara esneklik tanımaya karar verdi. Müşteri kazanma sürecini kolaylaştırmaya yönelik adımlar atmaya başladı.

Apple’ın paylaştığı bilgilere göre ‘Reader’ diye bilinen uygulamalar, App Store sayesinde kendi web sitelerinden abone kazanabilecek.

Aslında Apple eskiden buna müsaade etmiyordu. Uygulamalar, yalnızca App Store’dan abonelik alabiliyordu. Kullanıcılar uygulamalara App Store aracılığıyla abone oluyordu.

Bu da Apple’ın, ciddi miktarda komisyon gelirine sahip olması demekti. Apple, abonelik konusunda böyle bir değişikliğe giderek, uygulamaların linkler vasıtasıyla kendi sitelerine yönlendirme yapmasını serbest bırakacak.

Yani –deyim yerindeyse- Apple kazanacağı gelirden feragat ederek, geliştiricilere komisyon ödemeden abone kazanma fırsatı sunacak.

Fakat bu özellik henüz kullanıma sunulmadı. Söylentilere göre önümüzdeki yıl, Ocak-Haziran arası dönemde uygulamaya geçilecek.

Cevap bırakın