Uber’in panik butonu ABD’de kullanımda

0

Uber, panik butonuyla ABD’de polisle iş birliğinin kapsamını genişletiyor. İşte detaylar…

Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameyle Türkiye’de pratikte yasaklanan Uber, küresel anlamdaki çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda ABD’de devreye giren yeni güvenlik çözümü dikkat çekiyor.

ABD merkezli uluslararası ulaşım şebekesi şirketi Uber’in geçtiğimiz haftalarda duyurduğu ‘panik butonu’ adlı özelliği, kamuoyunda dikkatleri üzerine çekmişti. Uber araçlarına yerleştirilen bir buton yardımıyla şöförler, tehdit altında hissettikleri, insan kaçırma ya da benzeri suçlara tanıklık ettikleri ya da şüpheli bir müşteriyle karşı karşıya geldiklerinde polise tek tuşla haber verebileceklerdi.

Uber, söz konusu güvenlik önlemini ABD’de Denver, Colorado; Charleston, South Carolina; Nashville, Tennessee; Chattanooga, Tennessee ve Naples, Florida’da kullanıma sundu. 911 ile işbirliği içerisinde uygulamaya alınan tedbir ile panik butonu kullanıldığında ilgili Uber aracı, en yakındaki polis biriminin izlemesi altına giriyor ve devamında da müdahale edilebiliyor.

Öncesinde ise polis, şöförü arayarak konuyu teyit edecek. Böylelikle emniyet güçleri nezdinde yanlışlıkla kullanım sonrası oluşabilecek zaman kayıplarının önüne geçilecek. Ayrıca eğer şöför konuşamıyorsa, araç içindeki sesleri dinlemesi için Uber şöförünün yardımı gerekecek…

Sonuçlar merakla bekleniyor…

Uber, ABD’de polisle iş birliğine yeni bir boyut kazandıracak uygulamayı ülke genelinde yaymayı hedefliyor. Ek olarak ABD dışında bazı ülkelerde de benzer çalışmanın gerçekleştirilmesi için görüşmeler devam ediyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın