Twitter’ın Yeni Özellikleri Keşfinizi Bekliyor

0

Twitter’ın Yeni Özellikleri ile yakınlaşın.

Twitter’ın yeni özelliklerini kullanarak hayalinizdeki gibi bir kullanıcı deneyimi yaşamaya, kayıp giden ekranınızı kontrol altına almaya ne dersiniz?

Twitter en itibarlı sosyal mecralardan biri. 

Twitter kullanıcıları kişiler üzerinde güçlü bir etkiye sahip. Hem dünya hem ülke gündemini yakından takip edebildiğimiz bu mecra, kullanıcı sayısındaki düşüşe rağmen en itibarlı sosyal mecraların başında geliyor.

Twitter ile ilgili güncel verileri hatırlatmak gerekirse;

  • 2019 yılında twitter kullanıcılarının sayısı 250.8 Milyona ulaştı. Geçen yıla göre yeni kullanıcı sayısında %-1,5 oranında düşüş var.
  • Türkiye’de 9 Milyon Twitter kullanıcısının %19’u kadın. Geçen yıla göre kadın kullanıcı sayısında %1.9 oranında artış var.
  • Twitter’da en kalabalık yaş grubunu %31 ile 25-34 yaş aralığı temsil ediyor. Bu grubun %22’si erkek kullanıcılar.
  • Penetrasyon yoğunluğunda llk sırada %43 ile Birleşik Arap Emirlikleri var. Türkiye %14 ile 12. sırada. Twitter kullanım yaygınlığı ise ortalama %4.

 

Twitter’da geçtiğimiz yıldan beri gösterim ve etkileşim sayılarında düşüş var.

Bunun en büyük sebebi ise değişen algoritmalara bağlı yeni yapı.

Kullanıcılar halen bu değişen algoritmik yapıya alışabilmiş değil. Twitter, kullanıcılardan gelen eleştiriler üzerine, dönem dönem ekran akışını nasıl değiştirebileceğimize dair bilgi ve yönlendirme yapıyor. Ancak bu değişiklikler halen istenen düzeye ulaşabilmiş değil. Sistem uzmanları yeniliklere nasıl adapte olabileceğimize yönelik geliştirmelere devam ederken, kayıp giden ekranınızı kontrol altına almak için twitter’ın yeni özellikleri kullanılabilir.

 

Twitter’ın Yeni Özellikleri

Şimdi gelin twitter’ın yeni özelliklerini birlikte görelim.

 

Uyarılarınızı tanıdıklarınızla sınırlandırın. 

Twitter, bildirimlerini takip etmediğiniz halde ilgini çekeceğini düşündüğü kullanıcıları da kapsamaya başladı. Bu özelliği pasif hale getirmek isterseniz aşağıdaki yönergeyi kullanabilirsiniz.

Profil ayarlarınızdan “Ayarlar ve Gizlilik” bölümüne ulaşıp, buradan Bildirimler ve Gelişmiş Filtreler bölümünden “Takip etmediğin kişiler” seçeceğini işaretleyebilirsiniz. Böylece takip etmediğiniziz kullanıcılardan gelen bildirimlere ana akışınızı kapatmış olursunuz.

 

 

Haberdar olmak istemediğiniz kelimeleri bloklayın.

Sürekli görmekten sıkıldığınız bir başlık, henüz izlemediğiniz bir film veya dizinin sonu, maç skorunu öğrenip keyfinizi kaçırmak istemiyorsanız bunun çözümü var.

Aşağıdaki yönergeyi takip ederek dilediğiniz kelimeleri bloklayabilirsiniz.

Profil ayarlarınızdan “Ayarlar ve Gizlilik” bölümüne ulaşıp, buradan “İçerik Tercihleri” ve “Sesize Alınanlar” üzerinden sessize alınan kelimeler bölümüne bloklamak istediğiniz kelimeleri ekleyebilirsiniz.

Bu sayede görmedik istemediğiniz kelimeleri 24 saat – bir hafta – bir ay ve hatta sonsuz kadar sessize alarak ana akışınızı temizleyebilirsiniz.

 

Ana akışınızı kronolojik hale getirin.

Tüm mecralar en son paylaşılan içerikler yerine, ilginizi çekebileceğini düşündüğü içeriklere yer veriyor. Bu içerikler genellikle herkes tarafından kabul gören ancak bazen sizin ilginizi çekmeyebilecek içeriklerden oluşabiliyor. Zamana bağlı düz bir akış istiyor ve kronolojik bir sıralama tercih ediyorsanız aşağıdaki yönergeyi kullanabilirsiniz.

Profil ayarlarınızdan “Ayarlar ve Gizlilik” bölümüne ulaşıp, buradan “İçerik tercihleri” bölümünden “Önce en iyi tweet’leri göster” seçeneğini kapatabilirsiniz.

Bu sayede ana ekranınızda akan tüm paylaşımlar kronolojik bir şekilde ekranınızda sıralanacaktır.

 

Mesaj ayarlarınızı güncelleyin.

Önceden sadece tanıdığımız kişilerden direkt mesajlar alabiliyorken güncellemeler sonrası tanımadığımız kişilerden de mesaj alabiliyoruz. Bu durumu değiştirmek ve mesaj yoğunluklarından kurtulmak için aşağıdaki yönergeyi takip edebilirsiniz.

Profil ayarlarınızdan “Ayarlar ve Gizlilik” bölümüne ulaşıp, buradan “Gizlilik ve Güvenlik” ardından “Herhangi birinden Direkt Mesaj al” seçeneğini kapatarak, tanımadığınız kişilere mesaj kutunuzu kapatabilirsiniz.

 

 

Twitter’ı daha iyi kullanmayı engelleyen tek şey karakter sınırlaması değil. Twitter deneyiminizi geliştirecek pek çok yeni özellik var.

Görmek istediğiniz bilgilere ulaşmanızı kolaylaştıran, ilginizi çekmeyen paylaşımları saklayan bu özellikler hayalinizdeki gibi bir kullanıcı deneyimi yaşamanızı sağlayabilir.

 

 

2019 Sosyal Medya Trendleri ile yakınlaşmaya ne dersiniz?

2018 yılı verileri ışığında, 2019 yılına ışık tutacak Sosyal Medya Trendlerini yazımda bulabilirsiniz.

2019 Sosyal Medya Trendleri

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın