Tesla otomobillerde hareket halinde oyun oynama özelliğini devre dışı bırakıyor

0

ABD’de soruşturulan Passenger Play isimli özelliğin kısıtlanması (seyir halinde değil, park sırasında oyun) yönünde karar alındı. İşte detaylar…

ABD’de kısa adı NHTSA olan Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi, Tesla’nın araçlar seyir halindeyken oyun oynamalarına olanak tanıyabilen ‘Passenger Play’ özelliğine yönelik bir soruşturma başlatmıştı. Söz konusu gelişmenin hemen ardından otomobil üreticisinden sürpriz bir adım geldi ve ilgili özelliğin devre dışı bırakılacağı kaydedildi.

Passenger Play isimli özellik, Model S, Model X ve Model 3 araçlarında sadece birkaç ay önce kullanıma sunulmuştu. 2020’de araç park halindeyken oyun oynanabilirken 2021’de seyir halinde oyun deneyimi başlamıştı. Güvenlik endişelerine neden olan özellik, ABD’de tartışmalara neden oldu ve kaza riskini artırabileceği ifade edildi.

NHTSA tarafından başlatılan soruşturmada yarım milyonu aşkın araçla ilgili soruşturma yürütürken Tesla, gelen tepkiler üzerine bilgi-eğlence sistemi aracılığıyla sürücülerin araç hareket halindeyken oyun oynamasını sağlayan özelliği bir yazılım güncellemesi vasıtasıyla sonlandırma kararı aldı. Öte yandan özelliği destekleyen Tesla modellerinde sürücülerin araçta oyun oynama deneyimi tamamen son bulmayacak. 2020’de olduğu gibi ‘park halindeyken’ araçta sürücü kontrolünde oyun açılabilecek.

Bununla birlikte NHTSA, soruşturmanın herhangi bir kesintiye uğramayacağını ve Tesla’nın aldığı karardan bağımsız olarak devam edeceğini duyurdu.

Cevap bırakın