Televizyon mu projeksiyon mu? Birbirlerine olan avantajları nelerdir?

Televizyonlar çıktığı yıllardan itibaren hayatımızdaki en önemli iletişim araçlarından birisi oldu. Zaman içerisinde, özellikle 21. yüzyılda teknolojisinin beraber televizyon formları küçüldü, inceldi hafifledi ve ekran boyutları büyüdü.

0

Peki hangisini kullanmak daha avantajlı?

Televizyon veya kısaca TV, bir vericiden elektromanyetik dalga halinde yayınlanan görüntü ve seslerin, ekranlı ve hoparlörlü elektronik alıcılar sayesinde yeniden görüntü ve sese çevrilmesini sağlayan haberleşme sistemidir.

Projeksiyon cihazları ise; aynı bir monitör gibi bağladığımız görüntü kaynaklarından gelen sinyalleri alır ve büyük ekran olarak yansıtır. Çözünürlüğü ve kontrastı yüksek projektörlerdeki yansımada görüntü bozulmaz, gayet nettir.


İlginizi çekebilir: Windows Kullanıcıları İçin Ücretsiz ve Fonksiyonel Ses Editörü: Audacity


Birçok konuda karşılaştırması mümkün fakat başlıca konulardan bahsetmek hangi tarafın daha iyi sonuçlar verdiğini ortaya koyacaktır:

BOYUT

Televizyon ve projeksiyon arasında boyut açısından eskiden çok fazla fark vardı ama bu fark günümüzde neredeyse birbirine çok yakın. Uygun fiyatlı projeksiyonlar yaklaşık 100-120 inç arasında başlar ve yüksek kaliteli bir 4K UHD TV’den çok daha düşük bir fiyata sağlam parlaklık, iyi renk üretimi ve hatta 4K çözünürlüğe sahip iyi bir projeksiyon alabilirsiniz.

PARLAKLIK

Parlaklık, projektörler için önemli bir konu. Çünkü verdiği kontrast, odanın ne kadar karanlık olduğuna veya olmadığına bağlıdır. Bununla birlikte, yüksek parlaklık projektörün maliyetini de fazlasıyla artırır. Projeksiyonlardan çıkan ışık, gerçek parlaklıkları gözlerinize çarptığında çok daha düşük olur. Orta seviye LED TV’lerin çoğu projeksiyonlardan çok daha yüksek parlaklık üretir. Projeksiyonlar LED TV kadar parlak olabilmesi için daha fazla çalışmak zorundadır ve bu da projektör ampulleriyle ilgili sorunlara ( kararmaları ve yanmaları gibi) yol açabilmektedir. Öte yandan, projeksiyonun olduğu ortamı karanlık hale getirebilirseniz. Bu sayede projektörün yansıyan ışığını izlemekte oldukça rahat olur. Sinema ekranlarının göze hoş gelmesinin asıl sebebi de ortamın karanlık olmasıdır.

KONTRAST

Kontrast, siyah seviyelerin ve parlaklığın bir kombinasyonu ile ortaya çıkar. Bir projeksiyonun parlaklık yetenekleri lümen derecesine bakarak tahmin edilir, siyah seviyeler çoğunlukla projeksiyon odanızı ne kadar karanlık olduğuna göre belirlenir. Ayrıca, ortam ışığı da bir televizyonun rengine etki eder. Ancak  televizyonlar ortam ışığını algılar ve kontrastı artırır, oysa çoğu projektörün böyle bir özelliği yoktur.

ÇÖZÜNÜRLÜK

televizyon
televizyon

Geniş renk gamı ve yüksek dinamik aralığı ile premium 4K TV’ler görece pahalıdır. Ama yüksek performanslı 4K HDR projektörler? Çok daha pahalıdır. İyi bir 4K HDR TV satın almak ve bir ses sistemi veya Ultra HD Blu—ray oynatıcı ile kombin etmek, üst düzey bir 4K HDR projektör satın almaktan daha iyidir.

SES KALİTESİ

televizyon
televizyon

TV’ler burada daha iyi bir seçimdir çünkü; TV’lerde dahili olarak gelen kaliteli sese sahip modelleri vardır. Elbette, bazı projektörler hoparlörleri içerir, ancak yeni lazer modelleri hariç, genellikle küçük ve genellikle izleyicilerin kafalarının arkasında veya üstünde bulunurlar. Birçok TV size kendi hoparlöründen iyi bir ses verecektir, ancak ana rolü gösterim sağlamasıdır. Ev sinemanızdan en iyi kombinasyonu istiyorsanız, ister TV ister projektör kullanın, sağlam bir ses sistemine bakmanızda fayda var.

 

Cevap bırakın