Telefonunuzdaki fotoğrafları bilgisayardan silmenin yolu

0

Microsoft’un Android işletim sistemli akıllı telefonlarla Windows 10 işletim sistemli bilgisayarların kablosuz olarak birlikte çalışmasını sağlayan “Telefonunuz” uygulaması, yeni yetenekler kazanarak yola devam ediyor.

Google’ın mobil uygulama mağazası Google Play’dan, “Telefon Eşlikçiniz – Windows bağlantısı” adlı uygulamayı,  ücretsiz indirerek, telefonunuzla bilgisayarınızın birlikte çalışması için ilk adımı atabilirsiniz.

telefon

Eğer telefonunuz Samsung marka ise bu uygulamaya bile gerek kalmadan, telefonunuzla bilgisayarınızı kablosuz olarak birlikte kullanma şansına sahipsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken, telefonunuzun ekranını aşağıya kaydırarak ‘hızlı ayarlar’dan ‘Windows’a bağla’ seçeneğini aktif etmek. Bu ayarı ‘Gelişmiş özellikler’ bölümünden de yönetebilirsiniz.

Bilgisayar tarafına geldiğimizde ise, Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızda “Telefonunuz” adlı uygulamayı açarak gerekli izinleri vermelisiniz. Bu uygulama üzerinden telefonunuzun ekranını görebiliyor ve kullanabiliyorsunuz.

telefon

“Telefonunuz” uygulamasını, ilk günden bu yana takip ediyorum. Microsoft, bu uygulamayı adım adım geliştiriyor ve yeni özellikler ekleyerek kullanıcılara daha fazla hareket alanı açmak için çalışıyor.

Daha önceki yazılarımda, “Telefonunuz” uygulamasına gelen özelliklerden bahsetmiştim. Windows 10 işletim sistemli bilgisayarımıza yüklediğimiz uygulamaya bugüne kadar farklı kategoriler geldi.

“Telefonunuz” uygulamasına zaman içinde, “Bildirimler”, “Mesajlar”, “Fotoğraflar”, “Uygulamalar” ve “Aramalar” fonksiyonları eklendi. Telefonunuza gelen bildirimleri bilgisayarımızdan görebilir hale geldik.

Ardından kısa mesajlar (SMS), “Mesajlar” kategorisi altında bilgisayarımızdan da okuyabileceğimiz ve cevaplayabileceğimiz şekilde bize sunuldu. Telefonumuzdaki galeriye de “Fotoğraflar” sekmesinden erişebiliyorduk.

Zaman içinde gelen en önemli fonksiyonlardan biri de, telefonumuzdaki uygulamaları bilgisayarımızdan çalıştırabilmekti. Bu sayede sadece telefonda çalışan hizmetleri bile bilgisayardan kullanabildik.

telefon

“Aramalar” bölümü ise telefonumuza gelen çağrıları, bilgisayarımızdan cevaplamamızı sağladığı için büyük bir yenilikti. Bu yenilik sayesinde bilgisayarımızdaki “Telefonunuz” uygulamasından çağrı da başlatabiliyorduk.

“Telefonunuz” uygulamasına gelen son özellik ise, akıllı telefonumuzdaki fotoğrafları bilgisayarımızdan silebilmek oldu. Artık telefonumuza uzanmadan bilgisayardan fotoğraflarımız arasında ‘temizlik’ yapabileceğiz.

Bu özellik şimdilik yeni fonksiyonları öncelikli olarak deneyimleme şansı elde eden “Windows Insider” programı üyelerine sunulmuş durumda. Kısa süre içinde genele açılacağını umuyorum.

android

Yeni özellikler zamana yayılarak ve aşama aşama gelirken, size tavsiyem, bilgisayarınızdaki “Telefonunuz” uygulamasının “Uygulamalar” sekmesine gidip, buradan, “Telefon ekranını aç”a tıklamanız.

Bu sayede akıllı telefonunuz bilgisayarınızda ayrı bir ekranda açılacak ve farenizi kullanarak telefonunuzun tüm fonksiyonlarını bilgisayarınızdan eksiksiz kullanabileceksiniz.

android

“Telefon ekranını aç” diyerek uygulamadan yararlanmanız sizi, bir çok özelliğin “Telefonunuz” uygulamasına gelmesini beklemekten sizi kurtaracak.

Özetle bu yöntemle telefonunuzda yapabildiğiniz tüm eylemleri, “Telefonunuz” uygulamasına henüz gelmemiş de olsa gerçekleştirebilme fırsatınız var.

Akıllı telefonumuzla bilgisayarımızın birlikte çalışmasının kapılarını bize açan uygulamada yenilikler oldukça sizlerle paylaşmaya ve denetimlerimi aktaramaya devam edeceğim.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda akıllı telefonunuzdaki fotoğrafları bilgisayarınızdan kablosuz olarak silme özelliği eklenen “Telefonunuz” uygulaması hakkında size bilgi vermeye çalıştım. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Tüm e-posta hesaplarınızı bir yerden yönetin

Yeni nesil yayıncılık ağı: Substack

Sony Walkman efsanesiyle tanışmak için geç değil

Cevap bırakın