Suya dayanaklı fotoğraf makineleri ve aksiyon kameraları

0

sugecirmez01

Yaz aylarına giriş yaptığımız bugünlerde yazımı okumadan suya dayanıklı ya da su geçirmez fotoğraf makinesi almanızı önermem.

Her ne kadar bu yıl yaz biraz geç geldiyse de kolay kolay bizi terk edeceği benzemiyor. Isınan havalarla birlikte kendimizi ‘sulu bir yerlere atma isteği’ depreşiyor. Özellikle tam ortasında bulunduğumuz Haziran ayı bittiğinde bizi bekleyen 9 günlük bayram tatili bu isteği kamçılayan bir öğe olarak karşımıza çıkıyor.

Sulu yer dediğimizde ise akla ilk gelen deniz kıyıları ve havuzlar oluyor. Deniz kıyısında ya da havuzda güzel bir selfie çekmek, ayaklarımızın fotoğraflarını Instagram’da paylaşmak birçoğumuzun yaptığı ve yapacağı bir faaliyet. Elbette bu faaliyetleri yaparken biraz dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü fotoğraf çekmek için kullandığımız cep telefonu ve fotoğraf makinesi gibi cihazlar suya karşı hassas ürünler. Birkaç yüz TL ile birkaç bin TL arasında değişen fiyatlarla satın aldığımız bu ürünlerin suya düşüp kullanılamaz hale gelmesini istemeyiz.

İşte bu durumlar için kurtarıcımız olan su geçirmeyen fotoğraf makineleri ve aksiyon kameraları en eğlenceli anlarımızı kayıt altına almak için kullanılabiliyor. Yazıya devam etmeden önce geçen yıl hazırladığım yaz tatili için fotoğraf makinesi önerilerini okumanızı da öneririm. Suya dayanıklı modelleri anlatmasam da genel olarak yaz tatili için fotoğraf makine seçimi kılavuzu niteliğinde bir yazı (linki de burada).

Bu yazımda ise daha çok su geçirmeyen birkaç modeli tavsiye edeceğim. Anlattığım ürünlerin hepsi ülkemizde satılmıyor. Yine de yazının fikir vereceği konusunda emin olabilirsiniz. Tavsiyelere geçmeden önce su geçirmeyen cep telefonu modellerinin olduğunu belirteyim (mesela Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge gibi). Ayrıca 15-20 TL’ye satın alacağınız özel kılıflarla cep telefonunuzu denizde ve havuzda bile kullanabileceğinizi hatırlatayım. İşte her türlü sulu ortamda ve hatta sualtında bile kullanabileceğiniz fotoğraf makinesi modelleri:

Nikon Coolpix S33

Bu yazıda anlattığım ürünler içinde tasarımını en şirin bulduğum fotoğraf makinesi modeli Nikon Coolpix S33 oluyor. Sarı, mavi, gümüş ve mor olmak üzere parlak gövde renklerine sahip olan fotoğraf makinesi, çocuk menüsü, 13 Megapiksel çözünürlük, 10 metreye kadar sualtında kullanılabilme, -10 dereceye kadar soğukta çalışabilme ve 1.5 metreye kadar düşüşlerden etkilenmeme gibi özelliklere sahip.

sugecirmez03

Şirin bir tasarıma güzel özellikleri sığdıran Nikon, deniz ve havuzda kullanılabilecek bir fotoğraf makinesi üretmeyi başarmış. Renk seçenekleriyle dikkat çekici bir ürün olan Nikon Coolpix S33, sualtında da kullanılabilmesiyle dikkat çekiyor.

Canon Powershot D30

Canon’un S33’e benzeyen modeli ise Powershot D30. 12.1 Megapiksel çözünürlük sunan fotoğraf makinesi 25 metreye kadar sualtında da kullanılabiliyor. 2 metreden düşmelere dayanıklı olan ürün GPS özelliği de sunuyor.

Nikon S33’e göre biraz daha profesyonel bir model olan Canon D30’un fiyatı rakibine göre yaklaşık 3 kat daha pahalı (bu yazıyı hazırladığım tarih olan Haziran 2016’da). Kompakt bir model olan D30, biraz daha profesyonel beklentileri olanlara hitap ediyor.


Nikon Coolpix AW130

Nikon’un bir diğer su geçirmez modeli ise aslında tam bir outdoor canavarı. 30 metreye kadar sualtında kullanılabilen fotoğraf makinesi 2 metreden düşmeye dayanıklı olması ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda -10 derece soğukta da kullanılabilen ürün, NFC ve Wi-Fi gibi özelliklerle donatılmış.

İleri seviye bir model olan AW130, ağırlıklı olarak doğa sporları tutkunlarına hitap ediyor. Sunduğu özellikler bunu ispatlayan fotoğraf makinesi de sulu ortamları sevmesiyle benden tam puan alıyor.


Fujifilm FinePix XP90

Sualtı için tasarlanan bir ürün olan Fujifilm FinePix XP90, 15 metreye kadar sualtında kullanılabiliyor. 16.4 Megapiksel çözünürlük, Wi-Fi, 1.75 metreden düşmeye dayanıklılık, -10 derecede bile kullanılabilme gibi özellikleri bulunan fotoğraf makinesi bu tarz beklentileri olanlara hitap eden bir model.

Farklı model ve çözümler de var

Bu üç model dışında farklı fotoğraf makinelerinde bu tarz sualtında kullanım özellikleri bulunuyor. Örnek olması açısından verdiğimiz bu ürünlere birkaç model daha eklenebilir. Ayrıca standart bir fotoğraf makinesini de sualtında kullanımını sağlayabilecek özel kılıflar da (housing) bulunuyor. Ucuzundan pahalısına birçok seçeneğin bulunduğu bu kılıflarla kullandığınız makineyi değiştirmeden sualtında kullanabilirsiniz.

Aksiyon kameraları

Aksiyon kameraları da özellikle deniz kıyısı ve havuzlar için vazgeçilmez cihazlardan biri. Özellikle denizde ya da aquaparklarda yaşadığınız heyecanlı anları bu cihazlar yardımı ile kayıt altına alabiliyorsunuz. Birçoğu su geçirmez özel kılıflarıyla satın alınabilen bu ürünlerin çeşitli bütçelere hitap eden versiyonları bulunuyor. İşte sizin için seçtiğim birkaç örnek:

sugecirmez02

PETRIX PFSC720

Yazı hazırlandığı tarihte 99 TL gibi bir fiyattan satılan Petrix PFSC720, 1024×720 piksel video kayıt edebilen bir ürün. 120 derece görüş açısı, 30 metreye kadar sualtında kullanılabilme (kutudan çıkan özel kılıf ile) ve 1.5 inç ekran cihazın diğer özellikleri arasında yer alıyor. Ürünün zengin bir kutu içeriği olduğunu ve birçok bağlantı aparatının kutudan çıktığını hatırlatmak isterim.

Fiyat/performans ürünü olan Petrix PFSC720, satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı aksiyon kamerası.

CAMLINK CL AC20

Daha önce bu sayfalarda incelediğim bir ürün olan Camlink CL AC20, zengin kutu içeriği, Full HD video kayıt etmesi, 120 derece kayıt açısı, 5 Megapiksel fotoğraf çekme, Wi-Fi gibi özellikleri bulunan aksiyon kamerası beraberinde verilen kılıfla 50 metreye kadar sualtında kullanılabiliyor.

Kablosuz ağ özelliği bulunduğu için uygulama yardımı ile kumanda edilebilen ürün, aksiyon sporları tutkunlarının beklentilerine karşılayabilecek özellikleri uygun bir fiyata sunuyor.

SONY FDRX1000V.E35

Konu aksiyon kamerası olunca bu alanda iddialı bir marka olan Sony’nin FDRX1000V.E35 modelini es geçmek olmazdı. 4K video kayıt desteği sunan aksiyon kamerası, Wi-Fi ve GPS, 8.8 Megapiksel fotoğraf gibi özellikleri bulunan ürünle beraber verilen kılıfla 10 metreye kadar sualtında kullanım da mümkün oluyor.

Ağırlıklı olarak profesyonellere hitap eden ürün, rakipleriyle benzer bir fiyattan satılıyor.

GOPRO HERO4 Session

Aksiyon kamerası demişken bu alanda standartları belirleyen marka GoPro’yu es geçmek olmazdı. Firmanın küp şeklindeki ilk modeli olan HERO4 Session, özel bir kılıfa gerek olmadan 10 metreye kadar sualtında kullanılabiliyor. Küçük ve hafif bir model olan HERO4 Session, Wi-Fi ve 1920×1440 piksel video kayıt özelliği bulunan ürün, pratik bir aksiyon kamerası arayanlara hitap ediyor. Fiyatı ise diğer GoPro modellerine göre oldukça makul olan aksiyon kamerası, günü fazlasıyla kurtaran bir model.

sugecirmez04

Elbette tüm aksiyon kameraları bu ürünlerle sınırlı değil. Diğer modelleri de görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Konu tatil ve sulu ortamlar olunca önerim suya dayanıklı ya da su geçirmez fotoğraf makinesi, cep telefonu modellerine yönelmeniz olur. Böyle bir imkanınız yoksa en azından su geçirmemeyi sağlayacak bir kılıf satın almanız yararınıza olur. Sonradan üzülmektense baştan tedbir almak her zaman daha iyidir.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın