Sürücüsüz otomobiller için yeni yasa

0

is-google-car-too-cautious-for-real-traffic

Google’ın kendi kendine gidebilen otomobil prototipi için testlerinin devam ettiği biliniyor. 2020 yılında tamamlanması beklenen çalışmaların sonunda insanların, aracın koltuğuna oturup sadece gidilecek rotayı belirlemesi gerisinin otomatik olarak halledilmesi fikri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Teknoloji, yollarda da insanoğlunun konforunu artırmayı amaçlıyor, ancak devam eden testlerin potansiyel riskler doğurduğu da yadsınamaz bir gerçek durumunda.

İlginç nokta ise dünya üzerinde, sürücüsüz otomobil testleri için çeşitli kuralların ortaya konulduğu herhangi bir yasal bakış açısı yoktu; ABD’nin Kaliforniya eyaletinde devlet tarafından sürücüsüz otomobillere ilişkin yeni yasal düzenlemeye kadar…

google-car

Direksiyon simidi şart

Artık Kaliforniya eyaletinde (ki ülkenin en önemli teknoloji markalarının merkezleri buradadır) yollarda test edilen sürücüsüz araçlarda direksiyon simidi bulunması zorunluluğu geliyor. Ayrıca direksiyon başında mutlaka ehliyet sahibi bir kimsenin bulunması da isteniyor.

Özetle arka ya da yan koltukta oturup aracın seyrini izleyen görevlilerin önüne geçilmesi ve bir trafik kazası ihtimaline karşı önlemin hali hazırda bulunması isteniyor. Oldukça mantıklı görünmekle beraber örneğin Google için ilginç bir sorunu da beraberinde getiriyor.

Google ne yapacak?

Google’ın sürücüsüz otomobil prototipleri direksiyon simidi ile gelmiyor. Özetle teknoloji şirketi nezdinde bu noktada bazı yeni adımların atılması gerekli görünüyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın