Sosyal Medya Oyunları

0

İnternet’in hayatımıza girdiği günden beri düyna hızla küçülüyor, istediğimiz bilgiye, eğlenceye anında erişim imkanı parmaklarımızın ucunda iken, eğlence ihtiyacımız da geçen her gün değişim gösteriyor. Hayatın zorluklarından ve stresinden kurtulmak için sırtımızı dayadığımız oyunlar ise, son bir kaç yıldır tarayıcılarımızın içine kadar girmiş durumda.

Özellikle sosyal medyanın hızla yaygınlaşması ve tanıdığımız insanlar ile bu ortamda birlikte eğlenebilme imkanı, sosyal medya oyunları üzerinden bizleri kucaklamakta. Bundan bir on yıl öncesine kadar kendi istemcilerine ihtiyaç duyan oyunlar, artık Facebook gibi büyük sosyal ağlar sayesinde, bir kaç dakikada emrimize amade oluyor.

Cartoon characters on a globe

Büyük şirketlerinde ilgi gösterdiği bu tür oyunlar, hem oyun firmalarına ciddi miktarda gelir elde ettiriyor, hemde oyunculara eğlenceye hızlıca erişim imkanı sunuyor. Ayrıca günümüz oyuncuları sosyal medya oyunlarını yeni arkadaşlıklar edinmek içinde sıkça kullanıyor. Sosyal medya oyunlarının hızlıca gelişmesi ise, bizlere bir istemci üzerinden oynayabileceğimiz kadar kaliteli yapımları, sadece tarayıcımız üzerinden oynama imkanı sunuyor.

Özellikle yeni nesil oyun motorlarının tarayıcılarda bile çalışabilecek kadar optimize edilmesi, neredeyse konsol kalitesinde grafikleri bizlere başarı ile sunabiliyor. Bunun haricinde yapımcılara sunduğu kolay erişebilirlik özellikleri, insanları sosyal medya üzerinden oynanan oyunlara çekmeyi başarıyor.

Ayrıca sosyal medya üzerinden oynanabilen oyunların bir başka katkısı ise, oyunculara başarılarını hızlıca arkadaşları ile karşılaştırabilme imkanı. Bu sayede kendi tanıdıkları veya arkaşları ile rekabet içerisine giren kullanıcılar, hem oyuna daha fazla adapte oluyor, hemde oyundan hızlıca sıkılmıyor ve heyecanını sürekli taze tutabiliyor.

fd67a207-6eea-4a40-96ca-b6a9e7099120

Şu sıralar oldukça popüler olan Candy Crush, Okey ve bir zamanların efsane oyunu FarmVille gibi oyunlar, sosyal medya oyunlarına gösterilebilecek en başarılı örnekler arasında yer alıyor. Yapımcılarına ciddi paralar kazandıran bu yapımlar, her ne kadar zamanla popüleritesini yitirse de, yeni versiyonları ile tekrardan oyuncuları kendisine çekmeyi başarabiliyor.

Bununla beraber artık bu tip oyunların sadece oyun içerisinde gelir elde etmekten çok, bir reklam aracı haline geldiğini de görmekteyiz. Bunun en büyük sebebi, oyuncuların bu tip oyunlara kolay erişimi ile, gündemde olan büyük filmlerin, programların veya gelişmelerin interaktif bir biçimde kullanıcıya sunulabilmesi. İnsanların sadece reklamları izlemekten sıkıldığı günümüzde, bu sektörün interaktif bir biçimde kullanıcıya ulaşması, hem firmalar, hemde kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılanmakta.

social-gaming-3

Tabiki bu başarının arkasında bu tip oyunların çoklu platform özellikleri de yer alıyor. Örneğin diz üstü bilgisayarımız üzerinden oynadığımız bir oyunu, daha sonra cep telefonumuz ile veya tabletimiz ile oynayabiliyor, bu sayede dilediğimiz ortamda arkadaşlarımız ile rekabet içerisinde kalabiliyoruz. Bu imkan, otobüs, tren, vapur gibi yolculuklar esnasında karşılaştığımız sıkıcı ortamı büyük ölçüde yok ediyor, zamanın daha hızlı geçmesini sağlayarak, sıkıcı ortamları eğlenceli bir hale dönüştürebiliyor.

bakinglifewallitems-1

Şundan emin olabiliriz ki önümüzde 10 yıl içerisinde sosyal medyanın gelişmesi ile paralel olarak, sosyal medya üzerinden oynanan oyunlarda hızla gelişecek ve kullanıcılara çok daha kaliteli ve eğlenceli anlar yaşatmaya devam edecek. Dünyaca ünlü firmalarında desteği ile kendi sektörünü oluşturma potansiyeline sahip olan sosyal medya oyunları, geleceğin en büyük eğlence anlayışlarından biri haline gelmesi işten bile değil.

Teknolojinin ve sosyal medyanın hızla geliştiği günümüzde, kendi kendimize eğlenmekten sıkılmış durumdayız, arkadaşlarımızı ailemiz veya yabancılar, her kim olursa olsun, yalnız oyun oynamak, asla karşımızda gerçek kişilerin olduğunu bilmenin verdiği zevki veremeyecek. Yapay zekanın asla bu tadı veremeyeceğini bilmek de, sosyal medya oyunlarının hızla gelişme göstereceğine en büyük işaret.

Cevap bırakın