Sony, PlayStation 4 ile güldü

0

Sony Corp. PlayStation 4 As Game Console Goes On Sale In U.S.

Geniş ürün gamı ile dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Sony, kendi mali yılına göre 2015 yılının 2 çeyreğine denk gelen döneme dair finansal göstergelerini kamuoyu ile paylaştı. Şirketin olumlu bir bilanço sergilediği görüldü…

2015 yılı ilk çeyreğinde 1 milyar 100 milyon dolar zarar açıklayan Sony, 2. Çeyrek dönemi ise 784 milyon dolar karla kapattığını resmi olarak açıkladı. Şirketin pozitif yönde sergilediği ivme dikkat çekerken bunun baş aktörlerinden birinin PlayStation tarafı kaynaklı olduğu dikkatlerden kaçmadı. Geçtiğimiz Haziran ayında sanal gerçeklik temalı oyunların da aralarında yer aldığı çok sayıda Sony yapımı PS4 oyunu lanse edilmişti. Dolayısıyla şirketin bu alandaki yatırımlarına da hız kesmeden devam ettiği görülüyor.

Ekran_Resmi_2015-07-31_13_02_38

PlayStation fenomeni yükselmeye devam ediyor

Sony, PlayStation tarafında PS Plus ve donanımı da kapsayacak şekilde yüzde 12 daha fazla gelir elde ederken bilanço, müzik bölümünden de yüksek verim elde edildiğini gözler önüne seriyor. Şirketin dizüstü bilgisayar üretimini durdurması başta olmak üzere, attığı çeşitli adımların meyvesini topladığı görülürken paylaşılan finansal bilançolar, Japon şirketin akıllı telefon bölümünün ise yüksek oranda zarar ettiğine işaret ediyor.

Akıllı telefon bölümü zarar etti

Xperia modellerinde beklentilerin altında satış gerçekleştiren şirket, ilgili mali dönemde akıllı telefon bölümünden 184 milyon dolar zarar ettiğini belirtiyor. Geçen yılına aynı dönemine göre yüzde 16 daha fazla zarar anlamına gelen bu gösterge dikkat çekici. Geliştirdiği kamera lensleri ile bu alandaki komponent pazarının yüzde 50’dan fazlasını elinde bulunduran Sony, donanım tedariğinden de yüksek oranda gelir elde etmeyi sürdürüyor. Ancak aynı lensleri kullandığı kendi mobil cihazlarının pazarda düşük bir taleple karşılandığı dikkatlerden kaçmıyor.

 

Xbox One mı PlayStation 4 mü? Tıklayın!

Cevap bırakın