Son 10 yılda hayatımızı değiştiren teknolojik cihazlar

Son 10 yılda hayatımızı değiştiren teknolojik cihazlar

0

2010’lu yıllar teknoloji dünyasının bir anlamda altın çağı idi. 10 yıllık süre zarfında akıllı telefonlardan TV’ye oyun konsollarından bilgisayarla binlerce yeni teknoloji ürünün lansmanı yapıldı. Bazı markalar çağa ayak uyduramayıp, tüketici ihtiyaçlarına cevap veremedikleri için kısa süre içerisinde tarih olurlarken bazı yeni markalar hayatımızın merkezine oturmayı başardılar. Özellikle akıllı telefonlara ayrı bir parantez açmakta fayda var. 2010’dan itibaren her gelen yeni yıl bir kez daha mobilin yılı olarak lanse edildi. Pewresearch’un araştırma verilerine göre ABD’de 2010’lu yılların başında akıllı telefon sahipliği yüzde 80’ler civarında iken 2019’da bu oran yüzde 96’lara çıktı. Akıllı telefonların popülaritesi artarken hayatımıza phablet gibi farklı segmentler de dahil oldu mesela. Diğer yandan her işini telefonunda yapılabileceğini gören kullanıcılar için bir önceki 10 yılın yıldızı diz üstü bilgisayar kısa sürede mesai saatlerinden mesai saatlerine gördüğü nesneler haline geldi. Tabletlerden mobil oyun konsollarına sözün özü 2010’lara “mobil” teknolojiler damgasını vurdu. Tabii drone’ları, akıllı saatleri, akıllı hoparlörleri de unutmamak gerek. Peki hepimizin aklında yer etmiş, müthiş satış rakamlarına ulaşmış ve 2010’lu yıllara damgasını vurmuş teknolojik cihazlar hangileri? Time’ın seçkisinden yola çıkarak bu yazımda 2010’lu yılların en iyilerini bir araya getirdim.

Apple iPad(2010)
Apple’ın ilk tableti iPad tüm zamanların en çok satan cihazlarından biri. iPad piyasadaki ilk tablet olmasa bile tabletin teknoloji dünyasında yaygınlaşmasında başrolü üstlendi. Apple iPad öncesinde tabletlerin bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan garip ekranlar şeklinde bir algısı vardı. Kişisel bilgi işlem cihazlarındaki mobilleşme trendini tetikleyen Apple iPad, etkileyici çoklu dokunmatik ekranı başta olmak üzere yazılımsal özellikleri ile tüm sektöre ilham verdi diyebiliriz. Apple 2010 yılında 350 milyon adedi aşkın iPad satışı gerçekleştirdi.Yıllar içerisinde her versiyonda üstüne koyularak geliştiren iPad için Apple bildiğiniz gibi son lansmanda iPadOS isimli özel bir işletim sistemi de tanıttı.

Tesla Model S(2012)
Bir otomobilin teknolojik cihazlardan oluşan bir listede yer alması enteresan ama bahsettiğim otomobil Tesla Model S olunca işler değişiyor. Tesla Motors tarafından 2012 yılından beri üretilen araç dünyanın en çok satan ikinci elektrikli otomobili. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Çin, Hollanda, Kanada, Danimarka, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerde olarak 6 farklı donanım seçeneği ile satılan araç için otomobil endüstrisinin gidişatını yeniden şekillendirdi diyebiliriz. Tesla Model S indirilebilir yazılım güncellemeleri, devasa dokunmatik ekranı ve gelişmiş otomatik pilot özellikleri ile 2012 yılında çıktığında gelecekten gelmiş bir hava estirdi desek abartmış olmayız.

Raspberry Pi(2012)
Raspberry Pi teknolojiyi herkes için erişilebilir kılan devrimci bir cihaz. Çocukların kodlama öğrenmeleri için tasarlanmış küçük bir bilgisayar olan Raspberry Pi bunun ötesinde basit yazılımları test etmek ve modelleme yapmak için de kullanılıyor. 2009 yılında Raspberry Pi Foundation isimli vakıf tarafından geliştirilen cihazın satışı ilk olarak 2012’de gerçekleştirildi. Piyasaya sürülmeden önce 2 milyondan fazla ön sipariş alan Raspberry Pi kısa sürede öğrenciler ve maker’lar arasında yaygınlaştı. 2015 yılı Şubat ayında 5 milyon seviyesine ulaştığını belirtilen Raspberry Pi satışlarının, 2017 yılı Mart ayı itibariyle 12,5 milyona ulaştığı açıklanmıştı. Vakıf Haziran 2019’da Pi 4 Model B’yi tanıtmıştı.

Google Chromecast (2013)
2013 yılında tanıtılan Google Chromecast dizüstü bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan TV’nizde video ya da medya içerikleri yayınlamayı kolaylaştırdı ve streaming kavramının popüler hale gelmesinde öncülük etti. Chromecast aslında temelde pahalı bir akıllı TV ya da ciddi bir rakam ödeyerek sahip olacağınız bir streaming cihazının yerini aldı diyebiliriz. Bununla birlikte son dönemde Google Chromecast farklı güncellemeler ile daha yetenekli hale getiriyor. Kullanıcıların Stadia isimli oyun akış hizmetini birden çok ekranda çalıştırabilmeleri için Chromecast Ultra cihazlara güncellemeler yapan Google, 2020 yılı için Stadia içeriğini zenginleştirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor.

DJI Phantom (2013)
Drone’lar şüphesiz 2010’lu yılların en popüler teknolojik gerçeklerinden.Tarımdan bilime arama kurtarmadan sanata farklı alanlarda kullanılan drone’lar hayatımızı ciddi anlamda etkileyen teknolojilerin başında geliyor diyebiliriz. Farklı markaların çok sayıda modeli olsa da 2013’te tanıtılan DJI Phantom’un drone ekosisteminde özel bir yeri olduğunu söylememiz gerek. DJI Phantom YouTube dünyasının da en popüler drone’u. İlk çıktığında çok ses getiren bu drone özellikle kullanım kolaylığı ve GoPro ile iyi bir ikili olması dolayısıyla çok fazla tercih edildi. 2013’ten itibaren piyasanın en çok drone satan şirketi olan Çinli DJI tarafında son dönemde Phantom serisini sonlandırdığı yönünde spekülasyonlar ortaya çıktı. Son yapılan açıklamada ise bir parça ile ilgili tedarik sıkıntısı nedeniyle Phantom 4 Pro modelinin üretiminin gerçekleşemediği belirtildi.

Amazon Echo(2014)
2010’lu yılların ikinci yarısı ile birlikte ‘ses’in yükselişine tanıklık ettik. Bu trend içerisinde akıllı hoparlörler önemli bir yere sahip. Evleri daha akıllı hale getiren ve her biri içinde birer dijital asistan barındıran bu elektronik aletler yapay zekanın gelişmesiyle birlikte zaman içerisinde hayatımızda daha da büyük bir yer tutacaklar. Bununla birlikte bu pazarın liderleri arasında yer alan Amazon’un 2014 yılında satışa sunduğu Echo kendi kategorisindeki en iyilerden biri. Amazon’un 2018 yılı istatistiklerine göre Echo akıllı hoparlörü yıl boyunca satılan 100 milyondan fazla Alexa’lı cihaz arasında en popüleri. Diğer yanan Amazon’un geçtiğimiz yılın son ayında Echo’ya sekiz yeni ürün eklediğini açıkladığını not olarak ekleyelim.

Apple Watch (2015)
Akıllı saatler en popüler giyilebilir ürünler. Strategy Analytics tarafından hazırlanan rapora göre, 2019 Nisan ve Haziran ayları arasındaki dönemde dünya genelinde 12 milyon akıllı saat satıldı. 2015 yılında piyasaya ilk çıktığı günden itibaren popülerliği sürekli artan Apple Watch ise tartışmasız bu pazarın lideri. Apple’ın son olarak 4. jenerasyonunu kullanıcılarıyla buluşturduğu Apple Watch serisi, 2019’da dünyanın en çok satan akıllı saati oldu. Geçen yılın ikinci çeyreğinde 5,7 milyon Apple Watch satılmış durumda. Özellikle sağlık özellikleri konusunda sunulan geliştirmeler ile Apple Watch kullanıcısının gözdesi olmaya devam ediyor.

Nintendo Switch (2017)
Konu mobilken oyun oynamak olduğunda hiçbir marka Nintendo’nun 1989’da Game Boy ile başlayan sürekli artan performansı ile baş edemeyecektir. Ancak 2017’de tanıtılan ve TV’ye de bağlayabildiğiniz hibrid Nintendo Switch şirketin oyun sektörüne yaptığı en önemli katkı olabilir. Cihaz Time’a göre son 10 yılın en önemli video oyun konsolu. Akıllı telefondan ilham alan taşınabilir donanımı, Nintendo’nun sürekli büyüyen oyun kütüphanesi ile birleşince ortaya milyonlarca satan bir cihaz çıkmış durumda. ABD’de 2019’un en çok oyun konsolu satan üretici Nintendo, Kuzey Amerika’da 15 milyonu aşkın oyun konsolu sattı. Bununla birlikte 2019’da Avrupa’da Nintendı Switch satış rakamlarının 10 milyonu aştığını belirtelim.

Cevap bırakın