Siber suç dünyası gittikçe genişliyor

0

Kişisel verilere ulaşmak kolaylaşıyor ve ucuzluyor…

Dark Web’de ortalama 100 dolardan başlayan fiyatlarla kimlik avı saldırı kitine ulaşabilen hackerlerin aynı zamanda kullanıcılara yaklaşık 1.000 dolar karşılığında eksiksiz bir kimlik seti satabildiğine de dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, hackerlerin bunlarla sahte pasaport ve ehliyet gibi özel belgeler oluşturabildiğinin altını çiziyor.

Adil olmayabilir, ancak siber suçlar ucuzluyor. Öyle ki çok sayıda yasa dışı faaliyete ev sahipliği yapan ve bunun büyük bir kısmı da saldırıya uğramış veya güvenliği ihlal edilmiş hesapların satışından oluşan Dark Web, adeta kişisel verilerin ve siber saldırı kitlerinin ucuz pazarı haline geldi. 66 dolar gibi düşük bir fiyata fidye yazılımı satın alabilir veya 25 dolara 1 yıllık Netflix aboneliğine sahip bir hesaba da kavuşabilirsiniz. İnternetin yer altı olarak bilinen Dark Web’de kimlik avı saldırısı gerçekleştirebilecek hazır kitlerin bile satın alınabileceğine dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal’a göre, kimlik avı saldırıları başta olmak üzere kişisel verileri korumak için çeşitli adımlar atılmalı.

Siber suçların maliyetinin düşük olması ve kendi dünyasında bir arz-talep oluşturması, siber saldırı sayısının artmasının nedenlerinden birkaçını oluşturuyor. Özellikle her şeyin satışa çıkarıldığı ve kişisel verilerin havada uçuştuğu Dark Web, suçlular ve alıcılarının cirit attığı bir ortam. Privacy Affairs araştırmacılarının ortaya koyduğu raporlara göre, Dark Web’de eksiksiz bir kimlik hesabı oluşturmanın bedeli 1.000 dolardan başlıyorken, 1 yıllık Netflix abonelik hesabı 25 dolara, 1.000 dolar bakiyeli PayPal hesabı ise 20 dolara satışa çıkarılabiliyor.

Cevap bırakın