5G teknolojisi 2020 yılına damgasını vuracak

0

Çok yakın bir zamanda 5G uyumlu akıllı telefonlar ile daha fazla vakit geçirecek olan kullanıcılar, bu teknolojinin gelişimine şahit oluyorlar. Yüksek indirme hızı ile dikkatleri üzerine çeken 5G adına yapılan anketler, teknolojiyi takip eden kişilerin bir an önce bu altyapıyı kullanmak istediğini gösteriyor.

5G uyumlu akıllı telefonlar

Kullanıcılar 5G uyumlu akıllı telefonlar için hazır mı?

Her geçen gün 5G teknolojisini destekleyen akıllı telefon sayısı artıyor. Bu bağlamda şu an mevcut olan birçok akıllı telefon, 3G ve LTE altyapısı ile çalışıyor. Çin, İngiltere, Fransa ve ABD gibi ülkelerin yıllardır bu alanda çeşitli projelere imza atması, 5G yatırımının ne denli ciddi olduğunu gösteriyor.

2020 yılının bir numaralı gündemi” olarak adlandırılan 5G hakkında yapılan bir anket, kullanıcıların yeni teknolojiye ne kadar hazır olduğunu gösteriyor. Zira ilgili ankete katılanların yüzde 67’si, 5G teknolojisi geldiği anda mevcut olan teknolojiyi bırakacağını ve onu kullanacağını söyledi.

5G uyumlu akıllı telefonlar

Ayrıca tüketicilerin yüzde 16’sı, cep telefonu seçiminde 5G teknolojisinin oldukça etkili bir faktör olduğuna inanıyor. Buradan hareketle bu seçenek için oy verenler, bir sonraki akıllı telefon seçimini 5G’yi göz önünde bulundurarak yapacak.

Bunun dışında ankete katılanların yüzde 62’si, fiber optik internet teknolojisinden vazgeçebileceğini ve evinde de 5G Wi-Fi kullanabileceğini belirtti. Böyle düşünen bireylerin tek şartı, 5G’nin fiber optik internetten daha hızlı olması.

5G uyumlu akıllı telefonlar

Z jenerasyonundan olan kullanıcıların yüzde kırkından fazlası, 5G teknolojisi gelir gelmez daha çok çevrim içi mobil oyun ile vakit geçireceğini belirtti. Milenyum ve Z jenerasyonu kategorisinde yer alan bireylerin oluşturduğu yüzde 35’lik bir kesim ise 5G’nin sanal gerçeklik teknolojisinin daha çok yayılmasını sağlayacağını düşünüyor.

Yeni akıllı telefonlara sertifika vererek onları onayladığını ilan eden TENAA platformu, Çin’deki 5G abone sayısının 870 bini aştığını açıkladı. Sadece 20 günde yaşanan bu artış, 5G akıllı telefonlarının sevkiyatlarına da yansıdı. Geçtiğimiz ekim ayında 5G’yi destekleyen telefonların sevkiyat sayısı 2.494 milyondu.

5G uyumlu akıllı telefonlar

Akıllı telefon sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan ve merkezi İngiltere’de bulunan GSM Association, 2020 yılında Çinli 5G kullanıcı sayısının 34 milyon olacağını tahmin etti. GSMA, aynı sayının 2025 yılında ise 600 milyona yükseleceğini söyledi.

Eğer böyle bir durum gerçekleşirse 2025 yılındaki toplam 5G kullanıcı sayısının yüzde 40’ını Çinli kullanıcılar oluşturacak. Çin, böylece, Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa bölgesinin sahip olduğu toplam kullanıcı sayısının toplamından ortaya çıkan kullanıcı sayısını geçecek.

Cevap bırakın