SAR değeri en yüksek ve en düşük akıllı telefonlar

0

Milyonlarca kişi bir akıllı telefon alırken ‘yaydığı radyasyon’ değerine bakmıyor. Uzmanlara göre uzun süre elektronik cihazlardan yayılan radyasyonlara maruz kalmak zararlı olabiliyor. Yayımlanan yeni bir rapora göre SAR- Özgül Soğurma Oranı, en yüksek ve en düşük olan akıllı telefonlar belli oldu. Peki, SAR değeri en yüksek akıllı telefonlar listesinde hangi modeller var, hangileri en düşük SAR değerine sahip?

SAR değeri en yüksek akıllı telefonlar şaşırtıyorken, en düşük SAR değerine sahip olanlar hangileri?

Öncelikle SAR değerinin kaç aralığında olması gerektiğini öğrenelim. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1996 yılından beri üzerinde çalışılan Elektromanyetik Alan Projesinde (WHO-EMF Project) telefonların SAR değeri için üst sınırı 0.1 W/kg olarak açıklamıştır. Bu değerden uzaklaşma oranına göre cihazın yaydığı radyasyon oranı düşük ya da yüksek olarak tespit ediliyor.

Akıllı telefonların yaydığı radyasyonların insanlara ne kadar büyük zarar verip vermediği hakkında onlarca araştırma bulunuyor. Bu araştırmaların kesin ve net bir sonucu bugüne kadar bulunmuyor. Yine de kullanıcılar satın aldıkları ya da satın almayı düşündükleri cihazların radyasyon yayma oranlarını öğrenmek istiyor. Bu sebeple Almanya Federal Radyasyon Dairesi tarafından yapılan bir listeye göre akıllı telefonlar sıralandı.

SAR değeri en yüksek akıllı telefonlar

Apple cihazlar arasında iPhone 7 ve iPhone 8 daha önce en yüksek radyasyon yayan telefonlar arasında yerini almıştı. Yeni yapılan araştırmalara göre en çok radyasyon yayan akıllı telefonun Motorola Edge olduğu ortaya çıktı. SAR değeri için en üst sınır 0.1 W/kg iken, Motorola’ının Edge modeli tarafından yayılan radyasyonun oranı 1.79 W/kg. Oldukça yüksek olan bu SAR değerini ikinci sırada ZTE Axon 11 5G, 1.59 W/kg takip ediyor.

Radyasyon yayma değeri en yüksek cihazlar sırasıyla şu şekilde:

-OnePlus 6T: 1.55 W/kg

-Sony Xperia XA2 Plus: 1.41 W/kg

-Google Pixel 3 XL: 1.39 W/kg

-Google Pixel 4a: 1.37 W/kg

-Oppo Reno5 5G: 1.37 W/kg

-Sony Xperia XZ1 Compact: 1.36 W/kg

-Google Pixel 3: 1.33 W/kg

-OnePlus 6: 1.33 W/kg

-ZTE Axon 7 mini: 1.29 W/kg

SAR değeri en yüksek akıllı telefonlar

Diğer bir yandan radyasyon yayma açısından en iyi olduğu tespit edilen telefonlar da bulunuyor. ZTE Blade V10 ve ZTE Axon Elite en düşük SAR değerine sahip iki telefon oluyor. Telefonların SAR değerleri sırasıyla 0.13 W/kg ve 0.17 W/kg oluyor. Bir diğer yandan sıralamada dört Samsung modeli arka arkaya sıralanıyor:

-Samsung Galaxy Note 10: 0.19 W/kg

-Galaxy Note 10: 0.21 W/kg

-Galaxy A80: 0.22 W/kg

-Galaxy A72: 0.23 W/kg

Sıralamada 0.24 W/kg ile LG G7 ThingQ yerini alırken, sıralamda Honor, Samsung, LG ve Motorola gibi markaların cihazları yer alıyor.

AirPods kablolu kulaklıklara karşı popülerliğini yitirdi mi?

Cevap bırakın