Sandisk Extreme Pro SDHC : Yüksek performanslı bellek kartı

0

Bellek kartlarında yeni bir dönem başlıyor. Sandisk’ in yeni ürünü olan Sandisk Extreme Pro SDHC yüksek bir performans vaat etmesi ile inceleme altında.

 

İşte karşınızda Sandisk’in ürettiği en gelişmiş bellek kartlarından bir tanesi, yani Sandisk Extreme Pro SDHC / SDXC UHS-I bellek kartı. Öncelikle bu kartın kapasite seçeneklerini sunalım sizlere: 32GB, 64GB, 128GB, 256GB ve 512GB. Bizim bir süredir kullandığımız ve bu yazımızda bahsedeceğimiz ise, 256GB’lık Sandisk Extreme Pro SDHC / SDXC UHS-I bellek kartı.

Hatırlayanlar bilir. Bellek kartlarındaki en büyük sorun istenilen kapasitelerde olmamalı ve sabit disklerden çok çok daha az bir performans sunmaları. Zamanla bu alanda ciddi yatırımlar yapıldı ve dijital fotoğraf makinelerin gelişmesi ile bu kartlar da ciddi anlamda gelişti. Çözünürlüğün artması sonucu çekilen fotoğrafın kapasitesinin artması ve FullHD hatta 4K videonun kaydı için ciddi bir performansa ihtiyaç duyulması üreticileri harekete geçirdi.  Günümüzdeki bellek kartları yüksek bir kapasitenin yanı sıra, çok da yüksek bir performans sunuyorlar. Tıpkı bugün incelediğimiz 256GB’lık Sandisk Extreme Pro SDHC / SDXC UHS-I gibi.

Yüksek performans

Sandisk, bu ürünleri profesyonel kullanıma yönelik olarak hazırladığını belirtirken bir yandan da gündelik kullanıcılar için “tek seferde uzun süreli çözüm” sunuyor diyebiliriz. Extreme Pro SDHC / SDXC UHS-I özellikle yüksek performans ihtiyaç duyan Video kayıt cihazları, DSL-R ve üst seviye cep telefonları gibi ürünler için tasarlandı. Bu kartlardan bir tanesini alarak yıllarca kullanabilir, üstelik ömrü boyu garanti avantajından da yararlanabilirsiniz.

Kutuyu açtığımızda bizi ufak bir koruma kabı ve onun da içinde bellek kartımız karşılıyor. Kartın üzerinde birkaç ibare var ki bunlar önemli. Örneğin U30, yani hız sınıfı ve 4K UHD videolar için V30 ibaresi.

Sandisk bellek kart, saniyede 90MB’a kadar yazma ve 95MB’a kadar da okuma hızı sunarak üst seviye performans sağlıyor diyebiliriz. Bu değer eski tip SATA sabit disklerle neredeyse aynı  seviyede. Dolaysıyla benzer ürünlerle kıyasla çok daha etkili. Bu yüzden bu tip bir kart için iyi bir donanıma ve bir o kadar iyi bir USB 3.0 kart okuyucuya ihtiyacınız olduğunu unutmamanız gerekiyor.

4K UHD videolar için ideal çözüm

Yüksek ısı, X-Ray ve su gibi etkenlere karşı oldukça dayanıklı bir yapıda tasarlanan kart, özellikle gezileriniz boyunca yapacağınız çekimler için ideal bir çözüm sunuyor. Çekim demişken, şu an genellikle 1080p çözünürlük kalitesi tercih edilse de biz 4K Ultra HD çözünürlükte, kalite kayıpsız ve FPS düşmesi yaşanmadan kaydedilen görüntülerden söz ediyoruz. 4K monitör ve TV’lerin de giderek yaygınlaştığını düşünürsek bu kart gerçekten işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Yaptığımız denemelerde bu ürün ile çok yüksek bir performans alabildik. Bu ürünün diğer bir avantajı stabil bir çalışma sergilemesi. Benzer kartlar zaman içinde takılabiliyor ve format atmadan düzgün çalışmayabiliyorlar. Sandisk Extreme Pro SDHC / SDXC UHS-I bizi bu konuda kesinlikle üzmedi ve her türlü ortamda sorunsuzca çalışabildi.

Veri kaybetmeye son

Kartın içinde RescuePRO Deluxe uygulaması da geliyor. Bilgisayarınıza ya da MAC’inize kurduktan sonra kartınızdaki verileri daha güvenli bir şekilde aktarabilirsiniz. Yanlışlıkla verilerinizi sildiniz diyelim. Bu gibi endişe verici durumlarda da RescuePRO Deluxe’ten yardım alarak verilerinizi kurtarma şansınız oldukça yüksek.

Ürünün 256GB’lık versiyonu ülkemizde 600-750 TL arasında değişen fiyatlara satılıyor.

Bir de ufak uyarımız var. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde, bu tip üst seviye kartların taklitleri de “daha uygun fiyat” ibaresiyle satılabiliyor ve bu taklit kartlar daha düşük performanslı olduğu için sorunlara sebebiyet veriyor. Bu sebeple dikkatli olmanızda fayda var.

Sandisk ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın