Samsung’un yeni QD-OLED ekran teknolojisinin özellikleri yayınlandı

0

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un ciddi bir yatırımla geçtiğimiz sene geliştirmeye başladığı QD-OLED ekran teknolojisi, sahip olduğu özellikler ile LCD ekranları geride bırakarak pazardaki yerini alabilir.

Yeni QD-OLED ekran teknolojisiyle beraber LCD ekranların üretimini sonlandırmayı amaçlayan Samsung, geliştirdiği bu yeni ekran teknolojisinin özelliklerini LCD ekranlarla karşılaştırmalı olarak anlattığı bir yazı yayınladı.

Yazıda QD-OLED ekranların ilk göze çarpan özelliği olarak, görüntünün elde edilmesi için birçok katmandan oluşan LCD ekranlara kıyasla daha ince oluşuna vurgu yapılıyor. Arkadan aydınlatmalı LCD ekranlardan farklı şekilde kendinden aydınlatmalı olan ve 3 katmandan oluşan QD-OLED ekranlar bu sayede daha ince bir yapıya sahip.

Mavi bir ışık kaynağına sahip olan QD-OLED ekranlar, bu yönüyle renkleri çok daha canlı ve parlak olarak sunabiliyor ve en geniş renk skalasına sahip ekran teknoloji olarak öne çıkıyor. Öyle ki, diğer birçok ekran teknolojisi insan gözünün görebildiği renk yelpazesinin ortalama %70’ini gösterebiliyorken QD-OLED ekranlarda bu oranın %80-90 seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Vurgulanan bir başka özellik ise diğer ekran tiplerinde görüş açısının değişmesiyle oluşan parlaklık ve renk kaybının, QD-OLED ekranlarda neredeyse ortadan kalkıyor oluşu.

Daha ince yapısı, daha canlı ve parlak renkleri ve beraberinde gelen enerji verimliliği ile QD-OLED ekranların gelecek yıllarda LCD ekranların yerini alarak, özellikle TV’lerde en çok tercih edilen ekran teknolojisi olacağı vurgulanıyor.

Cevap bırakın