Samsung Galaxy A9 kameralarına göz atıyoruz

0

Dünyanın ilk 4 ana kameraya sahip telefonu olan Samsung Galaxy A9’un kameralarına göz atıyoruz.

Kameralar telefonlar için giderek daha fazla önem taşır hale geldi. Üreticiler ise kameraların kabiliyetlerini artırmak için (yer darlığından dolayı) birden fazla kamera modülü geliştiriyorlar. İlk olarak ikili yani dual kamera ile başlayan bu teknoloji yarışı üç ve dört kameralı telefonlara kadar ulaştı. Dünyanın ilk 4 ana kameralı telefonu olan Samsung Galaxy A9 ise gelinen son noktayı göstermesi açısından önemli bir model.

Samsung Galaxy A9 kameralarına göz atıyoruz

İlk olarak telefonun ana kamera modüllerine göz atalım: Galaxy A9’da toplamda 4 kamera yer alıyor. Bunlar sırası ile 24.0 MP + 5.0 MP + 10.0 MP + 8.0 MP çözünürlük sunuyor. Kameraların diyafram değerleri ise yine sırasıyla F1.7 , F2.2 , F2.4 , F2.4.

Bu kameraların özelliklerine bakacak olursak 24 MP’lik ana kamera iken, 8 MP’lik modül 120° Ultra Geniş Açı özelliği sunuyor. 10MP’lik Tele kamera 2X optik zoom imkanı sağlarken, Canlı Odak özelliği sunan 5 MP’lik kamera ise arka planın netsiz yani bokeh etkisi ile fotoğraf çekilmesini sağlıyor. Telefonda ana kamera 4K 30 fps video kayıt özelliği de sunuyor.

Bu telefonun ön kamerası ise 24 MP çözünürlük sunuyor ve Full HD 30 fps video kayıt özelliğini destekliyor.

Kameranın deneyim özellikleri

Bir süredir kullanma imkanı da bulduğum telefonun ana kamerası beklentileri karşılıyor. Kamera geniş açı, normal açı ve zoom olmak üzere 3 farklı görüş açısı ile kullanılabiliyor. Geniş açı özellikle manzara fotoğraflarında ve dar mekanlarda çok işe yarıyor. Elbette ve doğal olarak geniş açı modu telefonu biraz aksiyon kamerasına çevirdiği için (görüş açısı anlamında) kenarlarda distorsiyon yani perspektif bozulmaları oluşabiliyor.

Optik zoom ise 2X yakınlaştırma imkanı sunuyor ve birçok durumda konuya az da olsa yaklaşmanızı sağlıyor. Dijital zoomdan farklı olarak görüntüyü bozmayan optik zoom çekimlerde biraz daha esneklik veriyor.

Telefonun kamera özellikleri sadece bunlarla sınırlı değil elbette. Kamera arayüzü olarak klasik Samsung tasarımı ile gelen telefon, bu markanın kullanıcılarına yabancılık yaşatmıyor. Öte yandan ön kamerada yüz güzelleştirme ve yüzün rengini biraz daha artırma gibi özellikler bulunuyor. Yine ön kamerada stüdyo ışıklandırma seçeneği de mevcut. Yine önceki Samsung modellerinde olduğu gibi AR emoji özelliği de kamerada yer alıyor.

Görsel zeka isimli çekim modu ise ana kamera ile kullanılıyor. Bu modda telefon kameradaki nesneleri algılayıp size bu nesneler hakkında bilgi verebiliyor. Ayrıca ön kamerada bulunan Güzellik modu da arka kamerada da mevcut. Bunlara ek olarak Ultra Ağır çekim modu, Panorama modu ve benzerleri önce Samsung modellerinde de bulunan modlar da kameranın özellikleri arasında yer alıyor.

Editörün Samsung Galaxy A9 kamera yorumu

Bir süredir kullanma imkanı bulduğum Samsung Galaxy A9’un kamerasını genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Modlar arasında geçişin yeteri kadar hızlı olduğu ana kamera, ek olarak bulunan alan derinliği kamerası ile çok daha iyi alan derinlikli fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Ana kamerada LED flaş bulunuyorken ön kamerada ise ekran flaşı özelliği ile daha aydınlık fotoğraflar çekilebiliyor. Ben genel olarak telefonun kamerasını beğendiğimi söyleyebilirim.

Samsung Galaxy A9 dünyanın ilk 4 kameralı telefonu olarak bu anlamda iddialı bir model. Bu Telefonun kamerası ile çektiğim bazı örnek fotoğrafları yine bu sayfalarda görebilir ve kalite konusunda siz de karar verebilirsiniz. Haftaya farklı bir konuda karşınızda olmak üzere.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın