Roland, çarpıcı ‘dijital’ piyanosu ile CES 2020’deydi

0

Roland, GPX-F1 model ismine sahip dijital piyanosunu CES 2020 fuarında görücüye çıkardı. İşte detaylar…

Kullandığımız her şeyde olduğu gibi, müzik aletleri de teknolojiye göre şekillenmeye başladı. Ses çıkışlarının dijital olduğu çalgıların sıradanlaştığı bu dönemde, bir çok müzik aletinin kağıt standları artık tabletlerden oluşmaya başladı. Bununla birlikte Roland ise, ilginç bir ürünle karşımıza çıktı.

Roland GPX-F1 özellikleri ile dikkat çekiyor. Aslından zaman yolcusu bir piyanoyu andıran bu tasarım Roland’a ait değil. 2015 senesinde Roland’ın öncüsü olduğu Digital Piano Design programında San Fransisco Sanat Üniversitesi öğrencisi Jong Chan’in tasarımı Facet, birincilik ödülü kazanmıştı.

Roland’da çalışan mühendisler bu fütüristik tasarımı çalışır hale getirmek için uzun mesailer harcamışlar. Bunun nedeni hiç şüphesiz PureAcoustic piyano modelleme sistemi, yakın alan hoparlörleri gibi önemli ve yenilikçi teknolojilere sahip bir tasarım olması.

GPX-F1 isimli piyano Android tabanlı bir tablet ile çalışmakta Notaları yansıtmakla beraber, normal bir tablet kullanıyor gibi işlemlerinizi de yerine getirebiliyorsunuz. Ekranda yüklü olan Zenbeats beste yazılımına ve kullanıcı çalarken eşlik eden bir görselleştiriciye de sahip.
Roland’ın aklında bu piyanoyu satma fikri olmasa da, zaman zaman film ya da dizilerde veya bazı önemli konserlerde boy göstereceği tahmin ediliyor.

Cevap bırakın