Qualcomm’dan laptoplar için yeni işlemci yolda

0

İşlemci tarafının önemli markaları arasında yerini alan Qualcomm, dizüstü bilgisayarlar için yeni nesil işlemcisini geliştiriyor. Geçen yıl IFA 2020 kapsamında Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 5G’yi tanıtan şirket bu işlemciyi temelde ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar için üretmişti. Şimdi ise Roland Quandt tarafından sızdırılan yeni bilgilere göre şirket yepyeni Snapdragon SC8280 kod adıyla ya da bir diğer adıyla Qualcomm Snapdragon 9cx isimlendirmesiyle yeni bir işlemci piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Qualcomm Snapdragon 9cx modeliyle Apple M1 işlemcisine rakip mi olmak istiyor?

Qualcomm’un bu yeni işlemci hamlesinin ise Apple’ın M1 adlı kendi dizüstü bilgisayar işlemcisine karşı olarak geldiği söyleniyor. Zaten bu yeni kararıyla Apple, Intel başta olmak üzere pek çok şirketi de karşısına rakip olarak almıştı.

Snapdragon 9cx olarak tam ismiyle karşımıza çıkacağı söylenen bu işlemcinin 8 GB LPPDR5 RAM ve 32 GB LPPDR5 RAM gibi farklı seçenekleri de bulunacak deniyor. Bu RAM bilgisine bakarak işlemcinin 8 çekirdekli olacağı yorumu yapılabilir. Yüksek performans, düşük enerji kullanımı üzerine odaklanacağı belirtilen bu yeni işlemcinin, 14 inç ekranları da destekleyebileceği söyleniyor.

Qualcomm Snapdragon 9cx

Dizüstü tarafında yaşanan rekabet ise her geçen gün artıyor. Yüksek performans, düşük enerji kullanımı ve pek çok değişken bazında yarışan markalar, adeta kullanıcıyı kapmak için farklı hamleler gerçekleştiriyor. Tasarımıyla fark yaratmayı hedefleyen markalar olduğu gibi bütçe dostu olanlar da bulunuyor. Snapdragon 9cx ise ilerleyen süreçte, karşımıza hangi modellerde ve nasıl çıkacağı hakkında bilgilerin netleşeceğini umuyoruz.

Cevap bırakın