PlayStation 5 çözünürlük konusunda ne yapacak?

0

Uzun zamandır beklenen yeni nesil konsollardan biri olan PlayStation 5, çözünürlük konusunda sınıfta kaldı. BenQ tarafından ortaya çıkanlara göre PlayStation 5, 2K çözünürlük desteklemiyor!

PlayStation 5 çözünürlük içini güncelleme gerekli!

PS5’teki çözünürlük eksikliği BenQ sayesinde ortaya çıktı. Önemli monitör üreticilerinden biri olan BenQ, Sony‘nin yeni konsolunun 1440p çözülürlük sunan ekranları tanımadığını açıkladı. Bu durum doğrultusunda, 2K çözünürlük sunan ekranlarda, konsol otomatik olarak 1080p görüntü veriyor. Yani 2K ekran kullanarak PS5 deneyimlemek istiyorsanız, 1080p çözünürlükte oyun oynayabileceksiniz. Bunun haricinde Full HD ve 4K ekranlarda ise sorunsuz bir şekilde doğru çözünürlükleri sunduğunu da ekleyelim.

Sony’nin yeni konsol için bu tarz bir karar alması, oyunseverler tarafından üzücü bir sonuç. Çünkü oyunseveler dünya genelinde çoğunlukla yeni bir TV ya da ekran almaktansa, PC’de kullandıkları monitörleri kullanıyor. PC tarafında da 4K oyunculuk yüksek maliyet gerektirdiği için Full HD ve 2K çözünürlük sunan monitörler 4K’ya göre çok daha fazla. Bu nedenle 2K çözünürlük veren ekrana sahip olan kullanıcılar, PS5 bağladıklarında “downscale” ile karşılaşarak 1080p oyun deneyimi yaşayacak.

Tabi bu durumun bir güncelleme ile değişmesi kolaylıkla giderilebilir gibi görünüyor. PlayStation 4 için de sonradan gelen güncellemeler sayesinde HDR modu eklenmişti. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda 2K çözünürlük PlayStation 5 için güncelleme ile yayınlanabilir.

Sony PlayStation 5, 19 Kasım’da 8.299 liraya Türkiye’de satışa sunulacak.

Cevap bırakın