Otonom araçlar için dünyanın en büyük test sürüşü parkuru kuruluyor

0

Güney Kore’de kurulacak test sürüşü alanı, dünyanın en büyüğü olacak. İşte detaylar…

Kendi kendine gidebilen (otonom) araçlar, çağın en önemli teknolojik araştırma konularından biri. Çok sayıda otomobil üreticisinin yanı sıra Google’dan Apple’a kadar birçok teknoloji markasının da bu alanda çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Bu alandaki en önemli sorunların başında ise test sürüşlerinin nerede yapılacağı geliyor, araçların kamu alanlarında test edilmesi tartışmaları da beraberinde getiriyor. Güney Kore ise bu konuya önemli seviyede çözüm getirebilecek bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Güney Kore hükümeti, otonom araçlar için test sürüşü parkuru kuruyor. Dikkat çeken detay ise 360 bin metrekarelik toplam inşaat alanı üzerine kurulmasının planlanması. Bu büyüklük, eşi benzeri olmayan devasa bir alanda araştırma çalışmalarının yürütüleceği anlamına geliyor…

Söz konusu alanın SK Telecom, Naver ve Samsung gibi Kore merkezli teknoloji şirketleri ile yine Hyundai ve Kia gibi otomobil üreticileri tarafından kullanılacağı kaydediliyor. Dünyanın en çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren firması olan Samsung, geçtiğimiz günlerde kendi kendine gidebilen araçların testlerine ilişkin onay alarak dikkatleri üzerine çekmişti, söz konusu projenin bu gelişmenin ardından geldiğinin altını çizelim.

Cevap bırakın