Önümüzdeki Beş Yılda Robotların Yarar ve Zararları

0

Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen, elektro-mekanik cihazlar olarak tanımlanır. Robotlar doğrudan bir operatörün kontrolünde çalışabildikleri gibi bağımsız olarak bir bilgisayar programının kontrolünde de çalışabilirler. Çoğu bilim kurgu filminde robotları insan benzeri makinelere benzetilse de gerçek hayatta robotların çok azı insana benzer. Günümüzde robotların en fazla kullanıldıkları alanların başında  endüstri geliyor. Özellikle otomotiv endüstrisinde çok sayıda ve çeşitte robot kullanılıyor. Bunların çoğu kol şeklindeki robotlar. Bu robotlar; parçaları monte ediyor, birleştiriyor, kaynak ve boya işlerinde kullanılıyorlar.

Günümüzde evlerde robot kullanımı giderek artmakta. Evlere giren ilk robotlar Furby, AIBO gibi oyuncaklar olarak öne çıkıyor. Başta ABD’de olmak üzere, ev işlerine yardımcı robotların kullanımı da giderek yaygınlaşıyor.

Robotlar her zaman hayatın içinde olacaklar, en azından önümüzdeki 5 yıl içinde insanlar için tehlikeli olacakları düşünülmüyor.

Robots working In Factory

Elon Musk ve Stephen Hawking gibi bilim ve teknolojinin içinde olan kişiler, insanlığın sonunun robotlar yüzünden gelebileceğini söyleseler de en azından  önümüzdeki 5 yıl içinde bunun gerçekleşmeyeceği düşünülüyor. Belki önümüzdeki 50 içinde olabilir. Günümüz robotlarının kullandığı sınırlı orandaki yapay zeka ile insan beyninin sınırlarını zorlaması oldukça zor gözüküyor. Bu nedenle yakın gelecekte insanlara hizmet etmeye devam edecekler.

Akıllı robotik arabalar insanlara daha çok yardımcı olacak.

Peugeot Onyx interior concept hybrid sports car. The Onyx is on display during the 2014 Brussels motor show.

Sürücüsüz araba teknolojisinin gelişmesi ile özellikle Google ve Tesla, karmaşık görevleri üstlenebilecek araba robotlar tasarladılar. Günümüzde kendi kendine giden arabaların tam anlamı ile güvenli olduğunu söylemek oldukça zor. Tasarlanan arabaların yolculuk esnasında sürücüye yardım etmesi amaçlanıyor. Sürüş esnasında sürücüye daha çok boş zaman yaratma konusunda çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki beş yıl içinde sürücü güvenliğini öne çıkartan ve daha az çaba ile yolculuk yapmasını sağlayan teknolojiler geliştiriliyor olacak.  Sürücüsüz akıllı robotik araçlara yazılım güncellemesi yapılarak daha güvenli ve fonksiyonel arabalar yapılıyor olacak.

İnsansız robotik sistemler hayatı daha güvenilir kılacaklar.

Robot of humans on Mars

İnsansız robotik hava araçları can güvenliğinin olmadığı ortamlarda kullanılıyor. Orman yangınlarına müdehaleden tutun da acil durumda tahliye işlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılmaya başlamış durumdalar.

Boston Dynamics firmasının geliştirdiği insansı otonom robotlar, acil durumlarda daha belirgin roller almak için programlanıyor. İnsanların giremediği ortamlar, ağır yük taşıma işleri ve yangında hayat kurtarma gibi durumlarda kullanılıyorlar.

Yeni nesil akıllı ve nazik robotlar.

iStock_000032415416_Small

Geleneksel endüstriyel robotların yakınında bulunmak, insanlar için tehlike oluşturduğundan bahsedilmiştir hep. Bu sebeple, özellikle bu tür mekanik robotların yakınında çalışılırken çeşitli sensörler ile güvenlik sağlanıyor. Gelecek 5 yıl içinde daha kontrollü çalışan robotlar tasarlanacak.  Gelecekte doğrudan birlikte çalışma ortamları olmasa da otonom robotlar ile aynı çevreyi paylaşıyor olacağız. Hastanede hasta bakıcılığı yapan akıllı ve nazik robotlar ile aynı ortamda yaşamaya alışacağımız günlerin yakın olduğunu düşünüyorum.

Kendi robotlarımızı geliştireceğiz.

cientist adjusts the robot arm

Basit robotlar daha şimdiden günlük yaşantımızın bir parçası olmuş durumdalar. Önümüzdeki beş yıl içinde daha komplike akıllı robotlar hayatımızın içinde olacak. Şimdiye kadar robotik donanım ve kontrol sistemleri pahalı, karmaşık ve özel oldular. Günümüzde açık kaynak yazılım kullanan sensörlerin ucuzlaması ile birlikte, daha hızlı ve enerji tasarruflu işlemcileri, basit tasarım araçlarını çok daha kolay oluşturmak mümkün.

Robotik teknolojisinin geleceği

iStock_000007876141_Small

Önümüzdeki beş yıl içinde robot teknolojisinin geleceği, sadece robotların kendi aralarındaki ve insanlarlar olan işbirliği ile ilgili olmayıp, aynı zamanda  geleneksel insani işbirliğine de bağlı olacak. Servis sağlayıcı pazarının gelişiyor olması, aynı zamanda robotik teknolojisinin önündeki bariyerlerin kalkmasına, bu teknolojinin daha da öne çıkmasında rol oynayacak gibi gözüküyor.

Cevap bırakın