Online gezilebilecek en iyi müzeler ve sanat galerileri

0

Dünya çapında onlarca ünlü müze, koleksiyonlarını çevrimiçi olarak sanal turlarla gezme fırsatı sunuyor. Bu sayede henüz Mona Lisa’yı görmediyseniz kendisiyle tanışabilir ve bakışlarının sırrını çözmeye çalışabilirsiniz. Dilerseniz ülkemizde ziyaret etmeye fırsat bulamadığınız tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’yi de online olarak ziyaret etmek mümkün. 

İşte online gezebileceğiniz müzeler ve sanat galerileri!

Müzeler, koronavirüsün yayılmasını önlemek için dünya çapında kapandı ancak web siteleri hala açık ve online olarak dünyanın dört bir tarafındaki müzeleri gezebiliyorsunuz. Gerçek hayatta müzeleri ziyaret etmek yerine, neden çevrimiçi olarak bu zamana kadar görmediğiniz sanat eserlerini görmeyesiniz? Tarihte yolculuk etmek ve sanatla kendini yeniden keşfetmek için hazırladığım online müze ve sanat galerileri rehberi!…

Tarihin sıfır noktasına sanal ziyaret

Kültür ve Turizm Bakanlığı, şu günlerde bütün dünyanın mücadele ettiği korona günlerinde pek çok müzeyi sanal ziyarete açtı.  Ülkemizde yer alan ve barındırdığı nadide eserlerle binlerce yıllık geçmişimize ışık tutan eserleri artık sanalmuze.gov.tr adresinden ziyaret edebileceğiz. Şimdilik 13 müzenin yer aldığı online müzede, tarihin sıfır noktası olarak tanımlanan Göbeklitepe’de yer alıyor. Göbeklitepe Örenyeri’nin dışında Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci Meclis Binası), Efes Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Troya Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Gazi Müzesi Samsun, Etnoğrafya Müzesi, Antalya Müzesi, Çorum Boğazköy Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Zeugma Müzesi, Gaziantep ve Çorum Müzesi de şu anda 7/24 online ziyarete açık.

Sanal müzede müzelerde sergilenen eserler tek tek gösteriliyor ve bu eserleri yakından izleme şansına sahip oluyorsunuz. Ayrıca mekan ve eser hakkında da ayrıntılı bilgi almak mümkün. 

Paris Louvre Müzesi

Sitenin etkileşimli seçeneği sayesinde en ünlü odaların sanal turuna çıkabilirsiniz. Mona Lisa bu müzenin tek hazinesi değil. Her ne kadar müzenin ismi Mona Lisa ile anılsa da, mumyalardan Miloslu Venüs’e, Michalangelo’nun “Ölmekte Olan Köle” eserine, Johannes Vermeer’in “Dantel Ören Kız” isimli resmine kadar pek çok eseri yakından inceleyebilirsiniz. Ayrıca Sema Direk’li Nike, Mary Magdalene, Kanada’da Düğün, Napolyo’nun Odaları ve Mezopotamya Koleksiyo’nu da diğer önemli eserler arasında yer alıyor. Paha biçilemez 19. yüzyıl resimleri de gene müzede görmeniz gereken kıymetli eserler arasında yer alıyor.

Atina Arkeoloji Müzesi

Atina Arkeoloji Müzesi, dünyanın en büyük müzelerinden biri. Müzede binlerce yıllık Yunan ve dünya tarihini sanal olarak ziyaret edip, birbirinden kıymetli eserleri inceleyebilirsiniz. Vazo ve seramikten metal işçiliğine, benzersiz heykellerden nadide eserlere kadar müzede keşfedilecek bir çok şey var. Birkaç tıklamayla kendinizi Olympos Dağı’nın zirvesindeymiş gibi hissedebilirsiniz. 

Milan Pinacoteca di Brera

Pinacoteca, Raphael, Caravaggio ve Modigliani’nin başyapıtları da dahil olmak üzere İtalya’nın en büyük İtalyan resim koleksiyonlarından birini içeriyor.

Floransa Uffizi Galerisi

Botticelli’nin Baharının ayrıntılarına hayran kalın, Roma imparatoru Trajan’ın adımlarını saltanatından kalma heykellerle takip edin veya 16. yüzyıldan günümüze galeri, baskıları ve fotoğrafları ile Satürn Odası’nda zaman içinde sanal bir yürüyüş yapın.

Roma Vatikan Müzesi

Mısır’dan Gregorian Etruscan’a, çağdaş sanata kadar bu müze birkaç müze içeriyor! Koleksiyonlarını öğrenmek için günler geçirebilirsiniz.

Madrid Prado

Adeta kutsal bir kitabı okumak ve sırlarını keşfetmek gibi bu müzeyi gezmek! Muhteşem ortaçağ panelleri, tuval ve fresklerde tarihe yolculuk yapmaya hazır olun.. 

Londra British Museum 

Hindistan’dan Çin’e, Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanından gelen sanat eserleri British Museum’da sergileniyor. Web sitesinin “sanal galerileri”, sanat eserlerinin HD fotoğraflarının yanı sıra her oda, sanatçı ve koleksiyon hakkında birçok bilgi sunuyor.

New York Metropolitan Museum

Müzenin “dijital özeti”ni okumak isteyenler için güzel bir seçenek. Video, makale, ressam ve sanat uygulamaları hakkındaki bilgileri ve koleksiyonların sanal gerçeklik turlarının yanı sıra aile etkinlikleri ve indirilebilir kataloglara ulaşabiliyorsunuz.

Washington Ulusal Sanat Galerisi

Koleksiyonlar ve sergiler hakkında ayrıntılı bilgilerin yanı sıra, müzenin web sitesinde çeşitli çevrimiçi öğrenme fırsatları, sanatçıların ve küratörlerin derslerinin ses ve video kayıtları ve hatta çocuklar için iPad oyunları da bulunuyor. 

Google Arts & Culture

Bruegel’in başyapıtlarının detayını öğrenmek, mimar Zaha Hadid’in 360 ° ‘deki ilk uluslararası övgüye değer projesini daha yakından ve tüm detayları ile incelemek ya da sanal gerçeklik sayesinde bir uzay mekiği istasyonunda dolaşmaya ne dersiniz? Google Arts&Culture’da yüzlerce sanal tur, sanal gerçeklik ziyareti ve dünyanın en büyük sanat eserleri, binalar, müzeler, konser salonları ve daha fazlasının 360 ° görüntülerini beğenilerinize sunuyor.

 

 

Cevap bırakın