Okul alışverişi zamanı geldi

0

Sıcak yaz günlerinin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Artık güneş zaman zaman bulutların arkasına girmeye başladı. Birçoğumuz için tatilin bitişini simgeleyen bu havalar, önemli bir kesim için de yeni bir başlangıcın işareti. Evet! Okul zili yakında çalacak.

Yeni eğitim ve öğretim yılı eylül ayı itibariyle başlıyor. Okullarda uzun süredir devam eden sessizlik yakın zamanda yerini yeniden öğrencilerin seslerine bırakacak. Tabii durum öğrenciler tarafından bakıldığında bu kadar da pozitif değil. Aynı durum ebeveynler için de geçerli. Yeni okul yılının başlaması aynı zamanda yeni alışverişleri de beraberinde getiriyor. Okulların başlamasına sayılı günler kala aileler çocukları için en iyi okul araç gereçlerini satın almak için kolları sıvadı.

Okul alışverişi listesindeki teknolojik detaylar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitim dünyası da dijitalleşti. Artık öğrencilerin yalnızca defter kalem ya da kitap gibi ihtiyaçları olmuyor. Bu durum başta da dediğimiz gibi ebeveynlerin canını biraz sıkabilir. Günümüzde bazı okullar eğitim yılı içinde tablet kullanılmasını zorunlu tutuyor.

Yılın en büyük alışveriş dönemlerinden biri geldi çattı. Okula dönüşün başlamasıyla birlikte uzayıp giden alışveriş listesine teknolojik ürünler de eklenmeye başladı. Okul ihtiyaçları kapsamında teknoloji alışverişine harcanan bütçenin her geçen yıl bir üst seviyeye çıktığını söyleyebiliriz.

Kitap ve kırtasiye gibi ürünlerin yanında hangi teknolojik ürünler okul alışverişi listesini süslüyor? Biz de bu sorudan yola çıkarak, okul alışverişinde önemli yere sahip olan teknolojik ürünleri bir araya getirdik.

Okul alışverişinde öne çıkan belli başlı teknolojik yardımcılar bulunuyor. Tabii bunların başında tabletleri sayabiliriz. Başta da dediğimiz gibi tabletler kimi okullarda zorunlu tutulan teknolojik ürünler. Hatta bazı okullar, belli marka ve modeldeki tabletleri kabul ediyor. Bu esasında aile bütçesi için kimi zaman önemli bir durum. Ancak, taşınabilirliği, kolay kullanımı ve az yer kaplamasıyla tabletler öğrencilerin eğitim hayatı boyunca en önemli yardımcılarından biri. Öğrenci tarafına baktığımızda, öğrencilerin en sevdiği teknolojik ürünlerden birinin tabletler olduğunu söyleyebiliriz. Hem eğitim için kullanılan tabletler, boş zamanlarda oyun oynamak ya da sosyal medyada gezinmek için önemli araçlar arasında yer alıyor. Her bütçeye uygun bir tablet modeli mutlaka bulunuyor. Bunun için öncesinde hangi eko sistemden devam edilmesi gerektiğini belirleyip hareket etmek önemli. Android ve iOS tarafında farklı çözümler mevcut. Tablet tercih ederken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise tabii ki hafızası ve RAM seçeneği. Bunlar doğrudan tabletin kullanım ömrüne etki eden unsurlar arasında yer alıyor.

En çok tercih edilen teknolojik ürünler arasında kulaklıklar da bulunuyor. Son zamanlarda kablolu ve kablosuz, kulak içi ve kulak üstü olmak üzere birçok farklı kulaklık alternatifi mevcut. Bu kulaklıklar da öğrencilerin tercih ettiği teknolojik aksesuarlar arasında yer alıyor. Okul alışverişlerinde öğrencilerin listesinde bir kulaklık modeli görmek mümkün. Ders çalışırken konsantrasyonunu müzik dinleyerek sağlayan öğrenciler için doğru kulaklık seçimi son derece önemli. Burada da dikkat edilmesi gereken nokta kablolu bir kulaklık mı, yoksa kablosuz bir kulaklık mı tercih edileceği. Daha sonrasında ise kulak içi ve kulak üstü alternatiflerinden birine karar vermek gerekiyor. Kullanım kolaylığı ve pratikliği her öğrenciye göre değişebileceği için bu konuda net bir şey söylemek doğru değil. Ancak, günümüzde kablo karmaşasından kurtaran kablosuz kulaklıkların popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Bir öğrenci okul hayatı boyunca birçok ödev ve sunum hazırlıyor. Aynı zamanda sayfalarca ders notu bulunuyor. Artık hayatımızın birçok kısmı dijitale taşındığı için bu notları da dijitalde bulmak mümkün. Her şeyi saklayabilmek için de bir depolama cihazı edinmek şart. O yüzden depolama cihazları da okul alışverişi listesinde kendine yer bulabiliyor. USB ve harici bellekler öğrencilerin eğitim hayatı boyunca tüm notlarını saklayabilen küçük dostları olacaktır.

Telefon ve laptop da listede

Okul alışverişi listesinde olabilecek üç teknolojik dostu sizlerle paylaştık. Ancak tabii ki liste yalnızca bu üçlüyle bitmeyebilir. Uzun zamandır yeni bir bilgisayar sahibi olamayan öğrenci, yeni yılın başlamasıyla birlikte yeni bir bilgisayar talebinde bulunabilir. Aynı şekilde akıllı telefonları da bu kategoride sayabiliriz. Durum böyle olunca ebeveynlerin listesine bir laptop ya da bir akıllı telefon da girmesi muhtemelen.

Hep söylediğimiz gibi birçok konuda dijitalleştik. İletişim de telefon konuşmalarından yazışmalara taşındı. Mail her geçen gün daha önemli bir hale geldi. Durum böyle olunca öğrencinin hem arkadaşlarıyla hem de öğretmenleriyle iletişimde kalabileceği bir cihaza mutlaka ihtiyacı var. Her ne zaman tabletler benzer işlerin üstesinden gelse de bir bilgisayar ya da bir akıllı telefon gibi özelliklere sahip olmalarını beklemek yanlış.

Laptop ve akıllı telefon dünyasında her bütçeye uygun bir model mutlaka var. Burada tercihleri doğru belirlemeli ve uzun ömürlülüğe dikkat etmek gerekiyor. Mümkün olduğu kadar uzun yıllar dayanabilen bir teknolojik cihaz, bir sonraki okul alışverişi döneminde ebeveynlerin cebini rahatlatacaktır.

Gördüğünüz gibi artık okul alışveriş listeleri de dijitalleşti. Tüm bu listedeki ürünler için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uzun ömürlü olmaları. Ne kadar uzun ömürlü olurlarsa, bir sonraki yıl o kadar daha düşük bütçeli bir alışveriş listesi ortaya çıkar.

Cevap bırakın