Öğrenciler İçin Yararlı Google Chrome Eklentileri

0

      Google Chrome eklentileri (extentions); ihtiyaca göre tarayıcıyı daha verimli kullanmak amacıyla geliştirilmiş yazılımlar olarak tanımlanıyor. Chrome eklentileri çoğu zaman, eklentinin yaptığı işin bulunduğu siteye gitmeden, bulunduğunuz site üzerinden işinizi yapmanızı sağlıyor. Eklentiler bazen de, bulunduğunuz sitede hatırlatmalar yaparak, bilgi verme yetenine sahipler. Chrome eklentilerinin neredeyse tamamına yakını ücretsiz. Google Chrome eklentilerinin tamamına adresinden ulaşılabiliniyor. Chrome tarayıcısında, daha önce yüklenmiş olan eklentileri; açacağınız yeni sekmedeki adres çubuğuna  “chrome://extensions/” yazarak görebiliyorsunuz. Chrome web gezgininde yüklenen eklentiler; adres çubuğunun en sağında, küçük ikonlar şeklimde dizilirler.

      Bu haftaki yazımda; Özellikle öğrenciler için yararlı olduğunu düşündüğüm, Google Chrome eklentilerinden bahsedeceğim.

Note Board 

      Note Board eklentisi sayesinde; bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan, notlar alabilir, hatırlatıcılar koyarak uyarılar çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ekranınıza mini etiketler koyarak, hatırlamanız gereken bilgiler hakkında kısa kısa notlar ekleyebilirsiniz. Aldığınız notları isterseniz bulut ortamında tutabilir, gerektiğinde daha önce aldığınız notlara eklemeler yaparak, her ortamdan erişilebilir hale getirebilirsiniz. Note Board eklentisi ile; herhangi bir yazıyı, görüntüyü veya web sayfasını not şeklinde kaydedip, aradığınızda bulmanıza yardımcı olmak için gruplandırma da  yapabiliyorsunuz.

Split Tabs

      Split Tabs eklentisi ile; çalışılan ekranı birden fazla sekmeye bölünebilir, açılışta hızla gelmesini sağlayabilirsiniz. Açılan sekmeler sayesinde, birden fazla işi aynı ekrandan yapma şansına sahip olabilirsiniz. Eğer Mac OSX veya Windows 7 ve üzeri işletim sistemi kullanıyorsanız, temel iki sekmeyi ekranın en sağına ve soluna sürükleyerek, temel bölünmüş ekran özelliğini kullanabilirsiniz. Ekranlar arasında kolayca dolaşabilir, işlerinizi daha seri yapma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Announcify

      Announcify eklentisi ile; gezilen sayfayı okumak yerine dinleyebilirsiniz. Web sayfalarında sürekli dolaşarak okumak, bazen gözleriniz için sorun oluşturabilir. Bu eklenti sayesinde; bulunulan sayfayı okumak yerine, dinleyerek; hem gözlerinizi dinlendirebilir hem de başka işler ile uğraşabilirsiniz. Bazen, uzun yazıları dinlemek, zaman bile kazandırabilir. Özellikle öğrenciler için bu eklentinin oldukça yararlı olduğunu söylemeliyim.

Strict Workflow

      Strict Workflow eklentisi ile; gezdiğiniz web sayfalarında küçük molalar verebilir, bu sayede ek üretkenlik kazanabilirsiniz. Eklenti ekranından girilen web adreslerinde, ne kadar zaman geçireceğiniz belirleyebilir, ne kadar ara vereceğinizi ayarlayabilirsiniz. Listesini oluşturduğunuz adreslerde geçirilen zamanın sonunda, uyarı ile bilgi verilmesini sağlayabilirsiniz. Çoğu zaman, bir web sayfasında gerektiğinden fazla zaman harcanması söz konusu olabilir. Sayfaya ayıracağınız zamanı ayarlayarak, kendinize faklı uğraşlar bulma şansı yaratabilirsiniz. Strict Workflow eklentisinin, sıkı web gezginlerinin oldukça işine yarayacağını söylemeliyim.

Nimbus Capture

       Nimbus Capture eklentisi ile; bulunulan web sayfasının hızlıca ekran görüntüsünü alabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu eklenti yardımıyla; sayfanın tamamını veya belirli bir bölgesinin ekran görüntüsünü alabilir, hızlıca üzerinde düzenlemeler yapabilir, aldığınız ve düzenlediğiniz bu ekran görüntülerini JPG, PNG, BMP uzantısıyla kaydedebilirsiniz. Bilgisayarda ekran görüntüsü almaya yarayan diğer uygulamalar kullanmak yerine, kullanılan tarayıcı üzerinden direk ekran görüntüsü alma ve düzenleyebilme yeteneği ile oldukça işe yarayan bir eklenti olduğunu söylemeliyim.

Google Dictionary

      Özellikle yabancı dil konusunda sorun yaşayanların oldukça işine yarayacağını düşündüğüm Google Dictionary eklentisi ile; gezilen web sayfasındaki yabancı kelimeleri kolayca istenilen dile çevirebilir, eğer isterseniz de kelimeyi veya cümleyi seslendirebilirsiniz. Örneğin; İngilizce olarak geliştirilmiş bir web sayfasında, ister bir kelimenin üzerine gelerek veya istenirse de bir cümleyi seçerek anında Türkçe’ye çevirme şansına sahip olabilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra, ayarlar kısmından uygulamanın nasıl çalışacağını bir kez düzenlemek yeterli oluyor. Eklentinin en kullanışlı özelliği ise; kelime seçildiğinde, yaptığınız ayara göre anında çeviri yapabiliyor olması.

Read Mode

      Read Mode eklentisi sayesinde; İnternet sitesinde bir yazı okurken, dikkat dağıtan reklamlardan kurtulabiliyorsunuz. Eklentiyi kurduktan sonra, adres barının en sağında bulunan Read Mode ikonu tıklandığında, okunan yazının en sade şekli adeta bir PDF dosyası kıvamında ekranınızda beliriyor.

Yazıdaki imajlar ilgili eklentilerin sayfalarından alınmıştır.

Cevap bırakın