Öğrenciler için taşınabilir bilgisayar önerilerim

0

Öğrenciler arasında en çok talep gören teknolojik ürünlerin başında taşınabilir bilgisayarlar geliyor. Özellikle üniversite öğrencileri için taşınabilir bilgisayar vazgeçilmez ihtiyaçlar arasında. Okula giderken yanlarında götürebilecekleri kadar ağır olmayan, teknolojik olarak da asgari niteliklere sahip bir bilgisayar sahibi olmak amaçlanıyor. Tüm bu hedeflerin yanında çok fazla bütçe ayırmadan bunu gerçekleştirebilmekse belki de en önemlisi. Bunun için iyi bir araştırma yapmak şart.

Öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin

Bir bilgisayar almadan önce, öncelikle neye ihtiyaç olduğunuzu belirlemenizi öneririm. Örneğin sadece okulda notlarınızı tutmak, ödevlerinizi/tezlerinizi yazmak gibi temel işlevler için bir bilgisayar sizin için yeterli olacaksa, yüksek grafik gücü olan bir bilgisayar satın almak ve daha fazla para harcamak gereksiz olacaktır. Ancak mimarlık, mühendislik, tasarım, video kurgu gibi alanlarda eğitim görüyorsanız; çizim, grafik, montaj vb. işlemleri bilgisayarınızda yapmanız gerekecekse, o zaman harici grafik kartı olan ürünler, hatta bir ‘oyun bilgisayarı’ satın almanız gerekir.

Aramanız gereken asgari özellikler

Bilgisayar satın almadan önce aramanız gereken asgari özellikler var. Bunların başında ekran çözünürlüğü geliyor. Bir bilgisayarın Full HD yani 1920X1080 piksel görüntü sunuyor olması bugün en alt değerdir. HD ya da HD Ready olarak etiketlenen 1366X768 çözünürlükte ekrana sahip bir bilgisayar satın almanızı asla önermem. Bunun dışında depolama alanı olarak mutlaka SSD teknolojisi ve en az 256GB tercih edin. Daha düşük bir depolama alanı sizin için kesinlikte yeterli gelmeyecektir. Hatta mümkünse 512GB SSD’li olması için bütçenizi biraz zorlayın.

Her bütçeye göre farklı ürünler mevcut

Satın alınacak bilgisayara karar vermek ve ayırdığınız bütçeyle en fazla özellik elde etmek kolay değil. O nedenle bu haftaki MediaTrend yazımda, MediaMarkt internet mağazasında satışa sunulan taşınabilir bilgisayar seçeneklerini inceledim ve hem farklı ihtiyaçlara cevap veren hem de farklı fiyat seçenekleriyle farklı alternatifler sunan bir satın alma listesi hazırladım. Hazırsanız hemen fiyat/performans olarak öne çıkan, günlük kullanım için yeterli olan taşınabilir bilgisayarı alternatiflerini incelemeye başlayalım:

HUAWEI Matebook D15

HUAWEI Matebook D15

Listeme aldığım ilk taşınabilir bilgisayar, HUAWEI firmasının Matebook D15 modeli. Bu bilgisayar, 15,6 inç ekranlı bir ürün. IPS LCD teknolojili ekranda Full HD yani 1920X1080 piksel görüntü çözünürlüğü sunuyor. 10. jenerasyon Intel i5 işlemciden güç alan, 256 GB SSD’si ve 8GB DDR4 RAM’i bulunan bu bilgisayar, Windows 10 Home Edition (64-bit) işletim sistemi yüklü geliyor.

APPLE MacBook Air

APPLE MacBook Air

Taşınabilir bilgisayar satın almak için tercih edilebilecek bir başka ürün ise, fiyatı biraz yüksek olmasına rağmen daha yüksek çözünürlüklü ekran ve yeni nesil M1 işlemciyle gelen APPLE firmasının MacBook Air modeli olabilir. Bu bilgisayar, 13.3 inç retina ekranda 2560X1600 çözünürlükte görüntü sunuyor. Dolayısıyla ekran anlamında daha kaliteli olduğu tartışılmaz. 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD depolama alanı ve macOS işletim sistemiyle de birleştiğinde bu bilgisayarın iyi bir seçenek olduğu açık.

LENOVO IdeaPad 3

LENOVO IdeaPad 3

İşlemci tercihi AMD’den yana olanlar, LENOVO’nun IdeaPad 3 model bu taşınabilir bilgisayarına göz atabilir. AMD Ryzen 7 işlemciden güç alan ve 8GB DDR4 RAM ile gelen bu bilgisayar, bir öğrenci için gayet yeterli. 15.6 inç boyutundaki TN teknolojili ekranın da Full-HD (1920X1080) görüntü sunan LENOVO IdeaPad 3, Windows 10 Home işletim sistemi yüklü geliyor.

HP 4H2U2EA

HP 4H2U2EA

Listeme aldığım son taşınabilir bilgisayar ise HP firmasının 4H2U2EA kodlu ürünü. 15.6 inç büyüklüğünde Full HD (1920X1080) görüntü sunan bir ekrana sahip olan HP’nin bu ürünü, Intel Core i3 işlemciden güç alıyor. 8GB DDR4 RAM ve 256GB SSD depolama alanına sahip olan bu taşınabilir bilgisayar, Windows 10 Home 64 işletim sistemi yüklü geliyor.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Benim MediaMarkt internet mağazasından seçtiğim ürünler bu kadar. Tabii ki yüzlerce farklı taşınabilir bilgisayar marka ve modeli raflarda mevcut. MediaMarkt internet mağazasında satışa sunulan daha fazla taşınabilir bilgisayar seçeneği için buradan bilgi alabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Profesyonellere özel kablosuz klavye: Logitech MX Keys

Facebook Ray-Ban Stories akıllı gözlük neler vadediyor?

Ev ve ofis kullanımı için ideal modem: ZYXEL VMG3625-T50B

 

Cevap bırakın