Nasıl Bir Aksiyon Kamerası Satın Almalıyım?

0

İlk olarak “aksiyon kamerası tam olarak nedir?” sorusunun cevabını bilirsek aşağıda anlatacaklarım çok daha değerli olacaktır. Çünkü ne işe yaradığını bilmediğimiz bir cihazı almak istemeyiz. En kısa ve net bir şekilde tanımlamak gerekirse; hareketli anları kaydetmek için özel olarak tasarımı yapılmış, genel olarak çok küçük ölçülere sahip dijital kameralardır diyebiliriz. En büyük özellikleri toza, suya dayanıklı, şık ve sağlam olmalarıdır. İlk üretildikleri zamanlarda spor amaçlı kullanım için düşünülse de günümüzde çok farklı kullanım alanları vardır.

Aksiyon Kamerası Hangi Alanlarda Kullanılır?

Aksiyon kamerasının esas kullanım alanı ekstrem sporlar (Sörf, dalış, yamaç paraşütü, kayak, bisiklet, kaykay, dağcılık vs.) olsa da artık günümüzde video röportajda, anı videolarda hatta motorsiklet kasklarında ve otomobillerde bile kullanılmaktadır.

Kullanım alanlarının farklılığı ve özelliklerinin çokluğundan ötürü bir aksiyon kamerası satın almadan önce nelerin bilinmesi gerektiğini aşağıda başlıklar halinde sıraladım. 

Nasıl Bir Aksiyon Kamerasına İhtiyacınız Var ?

İlk olarak nasıl bir aksiyon kamerasına ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Ayrıca şu iki soruya da cevabınız hazır olmalı. 

1- Kamerayı nerede kullanacaksınız ?

Kullanacağınız yer veya yerler çok önemlidir. Kayak yaparken başka su altında kullanacaksanız başka özelliklerde kamera almanız gerekir.

2- Kameradan neler bekliyorsunuz?

Kamera ile neleri yapmak istediğinizi ve hangi özellikleri olması gerektiğini belirleyin. (Batarya ömrünün uzun olması, harici mikrofon çıkışı olması, Wi-Fi özelliği olması gibi…)

Bu iki soruya cevabınız hazırsa aşağıdaki diğer sorular da alacağınız kameranın özelliklerini belirlemede size yardımcı olacaktır. 

– Su altında çekim yapacak mısınız?

Yapacaksanız kameranın buna uygun aksesuarı yani su altı kılıfı bulunuyor mu?

– 4K çözünürlüğe ihtiyacınız var mı ?

– Eğer kamerayı sadece röportaj veya anı çekmek için kullanacaksanız yüksek çözünürlüğe pek ihtiyaç duymazsınız. Fakat artık 4K özelliği neredeyse tüm aksiyon kameralarında bir standart özellik olarak gelmektedir. 

– Sarsıntı önleyici sabitleyici olması ne kadar önemli?

Çok daha iyi görüntü almak için görüntü sarsıntı engelleme özelliğinin mutlaka olması gerekir.

– Kameranın Wi-Fi bağlantısı olması gerekiyor mu?

Çektiğiniz görüntüleri anında kablosuz olarak cep telefonunuza atmanız gerekiyorsa bu özelliği olan bir kamera almalısınız.

– Harici mikrofon çıkışı olsun mu ?

Harici mikrofon ile videolarınızın ses kalitesini artırabilirsiniz. Röportaj yapmayacaksanız çok da gerekli değildir. 

– Arkada ve(ya) önde ekranı olsun mu?

Arkada ve önde ekranı olan modeller çok daha pahalı ve gelişmiş modellerdir.

– Bataryası değiştirilebilir mi?

Aslında bataryanın çıkarılabilir olması bir avantajdır. Bataryanın verimi düştüğünde kolaylıkla değiştirilebilmelidir.

– Ne kadar bir bütçe ayırdınız ?

Ayırdığınız bütçe yapacağınız işe uygun kamerayı almaya yetmezse daha kısıtlı özelliklere sahip olan modellere yönelmelisiniz. 

– Hafıza kartı kullanım kapasitesi nedir?

Kullanacağınız hafıza kartının kapasitesi ve özellikle yazma hızı kameradan alacağınız verimi doğrudan etkileyen faktörlerdendir.

– Aksesuar çeşitliliğine sahip mi?

Satın alacağınız aksiyon kamerasının aksesuar çeşitliliği yeterli mi? Kolay bulunabiliyor mu ve ekonomik fiyatlarda alınabiliyor mu?

Birçok aksiyon kamerası markasını MediaMarkt Mağazaları’nda oldukça ekonomik şartlarda bulabilir hatta https://www.mediamarkt.com.tr/tr/category/_aksiyon-outdoor-kameralar-465689.html üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Cevap bırakın