MSI MPG A650GF 650W 80+ GOLD Güç Kaynağı inceleme

0

MSI markası yıllar içinde ürün portföyünü pozitif yönde başarılı bileşenler ile çeşitlendirdi. Marka serüvenine baktığımızda, MSI markası ile yolu kesişen bir kullanıcı yıllar içinde farklı ürünleri de yine MSI tarafında tercih ederek hayatına devam edebiliyor. Yıllar içinde ekran kartları, laptop ve anakart ile tanıdığımız MSI, MSI MPG A650GF 650W 80+ GOLD Güç Kaynağı ile karşımıza çıkıyor.

MSI MPG A650GF 650W bize neler sunuyor?

MSI MPG A650GF 650W güçlü bir şekilde tasarlanmış. RTX 20 ve 30 serisi kartlar ve AMD ekran kartını besleyebilmesi adına özel olarak dizayn edilmiş modüler bir yapıda.

80 Plus Gold sertifikası ile birlikte güç kaynağının verimliliği, sistem performansı ve tüketimin dengede olabilmesi kısmında yoğunlaşılmış. 80 Plus Gold sertifikası ile daha düşük enerji tüketimi ve daha yüksek verimlilik esas alınıyor. Tüketim ve verimlilik kadar öne çıkan bir diğer konu ise kararlılık. Binlerce liralık sisteminizi besleyecek, şebeke akımında oluşacak dalgalanmalara ve uzun çalışma saatleri boyunca, özellikle güç tüketiminin yükseldiği anlarda sistemin kararlı bir şekilde ayakta kalmasını sağlayacak en önemli bileşendir güç kaynağı. MSI bu konuda Japon üretimi 105°C kapasitörleri tercih ediyor.

Modüler yapısı ve mat rengi ile kasada güzel bir şekilde kendine yer bulabilen MSI MPG A650GF 650W, yassı kablo yapısı ile karmaşıklığı ve düzensizliği ortadan kaldıracak rahatlık sunuyor. Düzensizliği gidermesinin ötesinde, kabloların hava akışına engel olmayacak şekilde montajını da sağlıyor.

Ebat olarak 86mm yükseklik, 150mm genişlik ve 160mm derinlik ile kasanın içine montajı dahil çoğu kasada sorunsuz ve minimal boyutlarda yer kaplayarak üzerine düşeni fazlasıyla yapabileceğini bize kanıtlıyor.

Montaj kısmında ise 1x ATX CONNECTOR, 4x PCI-E CONNECTOR, 8x SATA CONNECTOR, 2x EPS CONNECTOR ve 5x PERIPHERAL / FDD CONNECTOR ile geliyor. Her türden eski-yeni fark etmeksizin sisteminize montaj olanağı sağlayacak kadar dolu bir kablo seçeneği mevcut.

Montaj haricinde Aktif PFC desteği, Fluid Dynamic fan yapısı ile uzun yıllar kullanabileceğiniz şekilde sunuluyor.

Bir güç kaynağını neye göre seçmeliyiz?

Çoğu bilgisayar kullanıcısının sistem toplarken genellikle göz ardı ettiği birkaç konudan biridir güç kaynağı tercihi. Genelde ucuz olsun, işimi görsün ya da şimdilik çalışsın daha sonra değiştiririz düşüncesi ile satın alınır.

“Ucuz olsun” isteği başlı başına sorunları da beraberinde getiren bir durumdur. Bir güç kaynağının satın alınma aşamasından ucuzluktan önce sistemin yük dengesine ve gereksinimlere bakılır. Ucuz olarak piyasada görebileceğiniz güç kaynakları ya kaliteli olmayan ya da teknik gereksinimi düşük ürünlerdir. Günün sonunda binlerce liralık sisteminizi bağlayacağınız güç kaynağını ucuz olsun diye almak, olası bir elektrik problemince sistemi bozacak sonuçlar oluşturabilir.

Bir diğer nokta ise “işimi görsün sonra değiştiririm” yaklaşımıdır. Kasa, anakart ve güç kaynağı bir sistemin bel kemiği gibidir. Bütün yatırımı bu bileşenler üzerine yaparsınız. Bütün yükü bu donanımlar taşır ve bu donanımların ne kadar kaliteli ve kararlı çalışan türde olması sizin çeşitli mavi ekran vb. sorunlar yaşamamanızı sağlar.

Ucuz olmayan, kaliteli ve gerçekten yıllar boyunca kullanacağımız bir güç kaynağını neye göre seçeceğiz?

Sisteminizin hangi bileşenlerden ve ne kadarlık bir enerji tüketimi olduğundan, tepe değerler ve ortalama kullanımlarından matematiksel olarak bilginizin olması gerekiyor. RTX 3070 bir ekran kartının referans olarak kaç Watt’lık bir güç kaynağı ihtiyacı olduğunu satın aldığınız markanın sitesinden ya da kullanım kılavuzundan görebilirsiniz.

Bu noktada arkadaşlarınızın tavsiyelerinden önce markaların referans olarak belirttiği verileri elde etmenizi öneririm. Başkası tarafından yapılan hatalı tercihleri sizde yapmamış olursunuz.

MSI MPG A650GF 650W 80+ GOLD Güç Kaynağı oldukça iyi oluşturulmuş kaliteli bileşenler ile kullanıcıların beğenisine sunulmuş. Uzun yıllar kullanacağınız, kompakt ve güçlü bir tercih olarak önümüzde duruyor.

İncelemede bahsettiğimiz MSI MPG A650GF 650W 80+ GOLD Güç Kaynağı ilginizi çekti ise buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın