Mobil çalışanlar için mobil aksesuarlar

0

İnternete erişimin kolaylaşmasıyla beraber “mobil çalışan” kavramı, iş sektöründeki varlığını ve ağırlığını daha fazla hissettiriyor. Bugün hemen her kafe ya da restoranda, bilgisayarıyla veya tabletiyle çalışan insanları görebiliyoruz. Mobil çalışanlar, internete erişimin mümkün olduğu her yerdeler… Her zaman görevleri için hazırlar, iş akışlarını düzenli takip ediyorlar, e-postalarını değerlendiriyorlar ve hatta tasarım / kodlama işlerini bile mobil olarak yapıyorlar.

Mesai saatlerinin bir bölümünün veya tamamının şirket dışında mobil olarak geçirilmesinin elbette avantajları ve dezavantajları var. Bazı insanlar bunun ciddi bir özgürlük getirdiğini savunurken, diğer bir grup ise mobil çalışan olmanın mesai sınırlarını ortadan kaldırdığını, iş ve özel hayatın iç içe geçtiğini düşünüyor. Bugün değineceğim konu, mobil çalışan olmanın avantajları veya dezavantajları üzerine olmayacak. Onun yerine mobil çalışanların işlerini kolaylaştıracak, onlara hız ve pratiklik kazandıracak mobil aksesuarlara göz atacağız. Şimdiden rahatlıkla söyleyebilirim: Küçük aksesuarlar, büyük rahatlıkların sağlayıcısı olabiliyor.

Temel İhtiyaçlar: Daha fazla şarj kapasitesi!

Keşke bir mucize olsa da, kocaman elektrik trafolarını cebimizde taşıyabilsek değil mi? Günümüzde mobil cihazların becerileri arttıkça, gereksinim duydukları elektrik enerjisi de artıyor. Bu cihazlarımızın taşıdıkları bataryaların bir kapasitesi var ve batarya teknolojisinin biraz yavaş geliştiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Daha yeni yeni gerçekleşen bir takım iyileştirme ve Ar-Ge çalışmalarıyla, batarya teknolojileri üzerine insanlar düşünmeye başlıyor. Sonuç olarak bize daha fazla enerji gerekiyor, böylece her daim çevrimiçi kalabilelim…

Ancak batarya teknolojisinin gelişmesini beklemek yerine, insanoğlu daha pratik bir çözüm üretti. Taşınabilir şarj aletleri ya da powerbank’ler, ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi size sağlayacaktır. Bir mobil çalışanın çevrimiçi kalabilmesinin anahtar kavramı olan enerji sorununa oldukça iyi bir çözüm getiren powerbankleri biraz daha yakından tanıtmakta fayda görüyorum.

Her ihtiyaca göre farklı boyutlarda ve kapasitelerde olan bu powerbank’ler ortalama 5.000 mAh kapasiteden başlıyor ve 20.000 mAh kapasiteyi aşacak kadar yüksek değerlerde bulunabiliyor. Kapasitesi yükseldikçe çıkış gücü artan ve aynı anda birden fazla cihazı şarj edebilen modeller olduğunu görüyoruz. Çantanızda taşıyabileceğiniz slim modeller, mobil çalışanların en çok tercih ettiği ürünlerin arasında geliyor. Öte yandan daha yüksek kapasite isteyen kullanıcıların da taşınabilirlikten ödün vermeden yüksek kapasiteli ürünlere yönelebilmeleri oldukça mümkün.

Powerbank seçerken mutlaka ama mutlaka güvenlik konusuna önem verilmelidir. Darbe koruması, kısa devre koruması, aşırı yüklenme koruması gibi özellikler, taşınabilir şarj cihazınızın olmazsa olmazıdır. Aksi takdirde ciddi yaralanmalara neden olabilecek kazalar yaşanabiliyor. Bu konuda yerli üreticimiz Ttec, zorlu çalışma koşullarına dayanacak nitelikte ve uygun fiyatlı powerbank seçenekleri sunuyor. Bir göz atmanızda fayda görüyorum.

Aracınızda Kullanabilmeniz İçin Mobil Aksesuarlar

Trafik konusu, her zamanki gibi… Trafikte geçirdiğiniz süreyi daha verimli hale getirmek için, önemli görüşmelerinizi bu sırada yapabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bunu yaparken trafik kurallarına karşı gelmemek için mobil telefon tutucu aksesuarlar en önemli yardımcınız haline geliyor. Arabanız içerisinde uygun bir konuma yerleştireceğiniz ufak bir aparat sayesinde akıllı telefonlarınızı bunlara yerleştirebilir ve hands-free (eller serbest) olarak daha fazla hareket imkânına kavuşabilirsiniz. Pek çok otomobil artık mobil cihazlarla uyumlu ve araç içerisindeki hoparlörler aracılığıyla iletişim kurmanıza imkân tanıyor. Direksiyondan ve yoldan gözünüzü ayırmadan, trafiğin güvenliğini tehlikeye atmadan mobil cihazlarınızı bu sayede kullanabilirsiniz. Yerli üreticimiz Ttec’in bu konuda oldukça çeşitli sayıda ürünü, farklı araç ve telefon modellerine uygun sayısız kombinasyon yaratabilmenize imkân tanıyor. Ek olarak Ttec, motosiklet ve bisiklet kullanıcılarını da unutmamış… Gidona monte etmeye imkân tanıyan telefon tutucularıyla otomobil kullanıcılarının olduğu kadar, motosiklet ve bisiklet sürücülerinin de hayatını oldukça kolaylaştıracağını söyleyebilirim.

Yine yeniden şarj konusu elbette… Aracınızın çakmak bağlantısını kullanarak telefonunuzu ve aksesuarlarınızı şarj etmenize imkân taşıyan araç içi şarj aletleri de yine Ttec’in mobil çalışanlar için sunduğu kolaylıklardan biri olarak dikkatleri çekiyor.

Fonksiyonel Mobil Aksesuarlar

Farklı kullanım senaryoları için farklı aksesuarlardan oluşan bir dünyanın varlığına inanmaya başladığım bu bölüme hoş geldiniz. Burada, kullanışlı olduğu kadar ilgi çekici bulduğum birkaç mobil aksesuardan bahsetmek istiyorum.

Bunlardan ilki; kesinlikle ve kesinlikle Ttec’in MagicRing adlı ürünüdür. Telefon yüzüğü olarak adlandırılan bu aksesuarı, mıknatıslı yapısı sayesinde telefonunuzla iliştirin ve bir yüzüğünüz olsun. Akıllı telefonunuzu tutarken büyük kolaylık sağlamasının yanı sıra, düşmeye bağlı kazaları önleyici bir tedbir olarak öne çıkıyor. Eğer bu ilginizi çekmediyse, o halde basit bir hareketle MagicRing’i bir telefon standına dönüştürün. Akıllı telefonunuz artık masanızın üzerinde ve yatay konumda kullanabilmeniz için hazırdır.

Şimdiki önereceğim iki aksesuar, spor yapmayı seven kullanıcılar için gelsin. Mobil çalışan olmaktan, iş koşturmacasının hayatınıza yaygınlaşmasından bahsettim. Fakat bu durum, spora vakit ayıramayacağınız anlamına gelmiyor. Ttec’in üretmiş olduğu EasyFit serisi iki aksesuar mevcut. Bunlardan “ArmBand”, isminden de anlayacağınız üzere bir kol bandı ve telefonunuzu içerisinde tutacak bir bölme içeriyor. Su sıçramalarına dayanıklı ve dokunmatik kullanıma uygun yapısı sayesinde, telefonunuz daima kolunuzda ve kullanıma hazır. Diğeri ise “Belt” olarak adlandırılan bir bel çantası. Akıllı telefonunuzu belinizde taşımanıza imkân tanıyan özel bir bölmesi, ayrıca bozuk para ve anahtar gibi çizilmeye neden olabilecek eşyalarınız için harici bir bölmesi daha bulunan Belt, tıpkı ArmBand gibi su sıçramalarına karşı dayanıklı. İçinde bulunduğumuz şu soğuk ve yağışlı havalarda ödün vermeden sporunuza devam edebilir, telefonunuzu da ıslanmaktan koruyarak her daim kullanıma hazır tutabilirsiniz.

Mobil Cihazlar İçin Koruma Aksesuarları

Ciddi ücretler ödeyerek satın aldığınız akıllı telefonunuzu korumak, bugün kullanıcıların önemli sorunlarından bir tanesidir. Telefonunuzla birebir uyumlu koruma kılıflarının çizilmelere, darbelere ve kılıfın destekliyor olması halinde suya karşı koruma sunabileceğini belirtmem gerekiyor. Böylece daha uzun süre deformasyona uğramadan akıllı telefonunuzu kullanmanız mümkün olacaktır. Bu aksesuarların hemen her zevke uygun çeşitte ve yapıda olduğunu belirtmeliyim.

Elbette ekran koruyucu camları unutamayız. Ekranlarımızı çizilmeye karşı koruyabildiğimiz bu materyaller, hemen hemen her akıllı telefon kullanıcısının tercihidir. Ttec’in ekran koruyucu camlarında benim ilgimi çeken başka bir detay oldu. Bazı modellerle beraber “uygulama kiti” adı verilen aksesuarın da sunulduğunu görüyoruz. Kullanıcıların çok daha kolay bir şekilde kendi ekran koruyucularını kendilerinin uygulamasına imkân veren bu sistemin düşünülmüş olması, ekran koruyucu takmak konusunda zorlanan kullanıcıları cesaretlendirecektir.

Kulaklıklar

Kulaklıkları unutmamız elbette düşünülemez. Bir mobil çalışan için kulaklık, onun iletişimi için son derece önemlidir. Her zaman telefonu çantadan çıkarmak, çağrıyı gerçekleştirmek, kapatmak ve geri çantaya koymak, sık telefon görüşmelerinde yapılması oldukça güç bir iş haline geliyor. Bu işe uygun doğru kulaklık seçimi yapmak, işte bu yüzden son derece önemlidir.

Kablolu kulaklık yönünden Ttec, sayısız renk seçeneğine sahip, kullanışlı seçenekler sunuyor. Bu, işin bir boyutu… Ama benim önerim, özellikle Bluetooth kulaklıklardan yana olacaktır. Üstelik, bu önerimin ciddi sebepleri bulunuyor…

Ttec’in sunduğu mono ve stereo özelliklere sahip bluetooth kulaklıkları deneyimleme fırsatım oldu. Oldukça kolay bir şekilde cihazınıza tanıtıyorsunuz ve (şu an mono kulaklık için konuşuyorum) ağırlığı neredeyse yok. O kadar hafif ki, varlığından emin olmakta zorlanabilirsiniz. Segmentine göre göre oldukça iyi ses kalitesi, akıllı tuş yapısıyla çağrılarınızı yönetmekte oldukça kolaylık sağlıyor. Burada çok farklı bir konu daha var… Yüksek fiyat bandına sahip nice farklı marka bluetooth kulaklıklarda göremediğim müzik çalma desteği bence en önemli detaylardan bir tanesi. Ttec, en uygun fiyatlı mono seçeneklerinde bile müzik çalma desteğini kullanıcılarına sunuyor. Sevdiğiniz şarkıları dinleyebildiğiniz, çağırılarınızı eller serbest olarak gerçekleştirebildiğiniz, uzun ömürlü ve hafif bluetooth kulaklıklara göz atmanızda fayda görüyorum. Maliyet yönünden oldukça uygun, kullanışlılık yönünden beklentilerinizi kat be kat aşacağına inanıyorum.

 

Cevap bırakın