Miracast veya MHL Kablosu ile Telefonu Televizyona Nasıl Yansıtırım?

0

Akıllı televizyonlar sayesinde harici kaynaklardan içerik izlemek kolaylaştı. Ancak hâlâ en ileri modellerde bile eksik kalan yönler olabiliyor. Sonuçta televizyonlar telefonlarımız kadar sık güncelleme almıyorlar. Bu nedenle cebimizdeki güçlü donanım özellikleriyle görev almayı bekleyen telefonlarımızı çıkartıp televizyona bağlamak pratik bir çözüm olabiliyor. Bu yazımızda müzik, film ve video gibi içeriklerinizi telefondan televizyona aktarmanın yollarını inceleyeceğiz. Ayrıca bu tarz çözümlerle telefonunuzu projeksiyon cihazına bağlayıp sunum yapabilir ya da mobil oyun keyfinizi büyük ekrana taşıyabilirsiniz. Başlamadan önce televizyonunuzda ve telefonunuzda Miracast özelliği olup olmadığından emin olun.

miracast
Eğer cihazlarınız Miracast özelliğine sahipse birkaç tuş ile telefonunuzu televizyona aktarabilirsiniz

 

Kablosuz Bağlantı Miracast

Telefonunuzu kablosuz olarak televizyona bağlamak mümkün. Bunun için cihazlarınızın Miracast isimli özelliğe sahip olması gerekli. Son yıllarda üretilen telefon, tablet ve televizyonlar genellikle Miracast’ı destekliyor. Kablosuz HDMI gibi çalışan Miracast, aynı ağ üzerinde yer alan aygıtların ekranlarını kolaylıkla birbirine yansıtabiliyor. Bunun için televizyonunuzun ayarlar kısmından Miracast’ı aktif hale getirmeniz ve ardından telefonunuzda “Ekran Paylaşımı” kısmını açmanız yeterli. Eğer yüksek çözünürlüklü içerik izliyorsanız bağlantınızın hızlı olmasına ve cihazlarınızın kablosuz ağa yüksek seviyede bağlandığından emin olun. Bağlantı kablosuz olunca ister istemez telefondaki görüntü ile ekrandaki görüntü arasında bir gecikme oluyor. Film izlerken veya müzik dinlerken bu durum bir sorun teşkil etmese de oyun oynarken sıkıntı yaşamanız mümkün. Bu arada yeni nesil dizüstü bilgisayarların da Miracast desteklemesi durumunda televizyona kablosuz olarak bağlanması mümkün. Eğer televizyonunuzda Miracast özelliği yoksa bu amaçla üretilen harici adaptör satın alabilirsiniz.

iPhone için Kablosuz Çözüm AirPlay

Miracast ne yazık ki sadece Android cihazlarla geliyor. Apple tarafında kablosuz bağlantı çözümü ise AirPlay. AirPlay için de Apple TV’ye sahip olmanız gerekiyor. Yani Apple TV, televizyon ve iPhone arasında köprü görevi görerek telefonu yansıtabiliyor. Biraz daha zahmetli olsa da yine de işinize yarayabilir.

mhl
Cihazınız destekliyorsa aktarım kablosu kullanabilirsiniz

Daha Geleneksel Bir Çözüm MHL Kablosu

Android cihazınızı televizyona kablolu olarak aktarmak için sihirli sözcük MHL kablosu. Genellikle USB’den beslenen küçük bir adaptör şeklinde satılan MHL kablosu ile Android telefonu başka hiçbir ayar yapmadan direkt olarak televizyona yansıtmanız mümkün. Benzer bir özelliği SlimPort adaptör adı altında da bulabilirsiniz. Eğer Type C tipi bağlantıya sahip bir telefon kullanıyorsanız daha gelişmiş bir dönüştürücüye ihtiyacınız var. 309 liraya bu adreste satılan ürün Type C telefonunuzu bağlayacaktır. Type C’yi VGA’ya dönüştürmek için ise 139 liraya bu adreste bulabileceğiniz ürünü tercih edebilirsiniz.

iPhone veya iPad’inizi televizyona bağlamak için Lightning Port HDMI dönüştürücüye ihtiyacınız var. 429 liraya bu adresten elde edebileceğiniz ürün Apple ürünlerini kullananlar için hayat kurtarabilir. Eğer daha eski bir sisteme bağlantı yapmak isterseniz Apple, VGA dönüştürücü çözümü sunuyor. Onu da 279 liraya bu adresten inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın