Microsoft’un sesli asistanı Cortana artık iPad’de kullanılabiliyor

0

Microsoft’un popüler sesli asistanı Cortana, iPhone cihazlarından sonra iPad için de kullanılabilir durumda. İşte detaylar…

Microsoft dijital sesli asistanı Cortana’yı 2 sene önce iPhone için indirilmeye sunmuş, cihaz kullanıcılarının karşısına Siri haricinde bir yazılım opsiyonuyla çıkıvermişti. Geride kalan iki yılın sonunda teknoloji şirketi, Cortana’nın iPad desteğini bir güncelleme ile birlikte sağladı.

7.9 inç, 9.7 inç, 10.5 inç ve 12.9 inç ekranlar için optimize edildiği belirtilen Cortana uygulamasının önceki iPhone uygulamasından yüzde 20 daha hızlı açıldığı belirtiliyor. iOS kullanıcılarının uygulamayı sıklıkla açmasının gerektiği düşünüldüğünde gayet iyi bir geliştirme. Bu iddianın testlerle doğrulandığını da belirtelim.

Öte yandan Cortana, sadece uygulama başlatıldığında çalışabiliyor. Yani Apple’ın Siri’si gibi anında yanıt verebilir özellikte değil. Diğer yandan Windows 10’daki Cortana’nın pek çok özelliğini içeriyor. Haberlere ek olarak e-postaları hatırlatan, takvim hatırlatıcısı olarak kullanılabilen bir ‘planlayıcı’ özelliği sağlıyor. Ayrıca Cortana’nın son derece pürüzsüz bir sesi olduğunun da altını çizebiliriz.

150 milyon kullanıcısı var

Cortana, dünya genelinde gelişimini devam ettiriyor. Geçtiğimiz yılın mart ayında sadece dört ülkede mevcut olan yazılımın bugün 150 milyonu aşkın kişi tarafından ‘en az bir kez’ kullanıldığı kaydediliyor. Bu kapsamda iPad’e gelen versiyonu, kullanıcı tabanının genişlemesine olumlu etki edebilir.

Cevap bırakın