Microsoft Xbox Series X ile yakınlaşın

1

Microsoft Xbox Series X satışa sunuldu. Yenilenen arayüzü, güçlü işlemcisi ve ışık tasarımı ile öne çıkan konsol hakkında merak edilenler yazımda.

Şimdiye kadarki en hızlı ve en güçlü Xbox olan Xbox Series X satışa sunuldu.

Türkiye’deki oyunseverlerin uzun zamandır heyecanla beklediği oyun konsolları Xbox Series X ve S, 10 Kasım 2020 itibarıyla MediaMarkt’ satışa sunuldu. Forza Horizon 4, Assassins Creed: Valhall, Dirt 5 dahil olmak üzere toplam 30 oyun da konsollarla birlikte görücüye çıktı. Konsollardan herhangi birini satın alanlar, aylık 29,99 TL gibi bir ücret karşılığında Game Pass üyeliğinden faydalanabiliyor. Her ne kadar Xbox ailesi oyun açısından kısıtlı görünse bile, son derece makul bir fiyatla Xbox Game Pass Ultimate aboneliği ile 100’ün üzerinde yüksek kaliteli oyuna erişilebiliyor.

Microsoft Xbox Series X ile yakınlaşın

Microsoft’un bu yeni nesil oyun konsolu çok şık bir tasarıma sahip olmasının yanında, hem bir mühendislik harikası hem de teknik açıdan çok güçlü bir cihaz. Sessiz çalışan, soğutma konusunda problem yaşatmayan konsol, ısı emici kasasıyla dikkat çekiyor. Xbox series X’deki bölünmüş anakart, konsolun iç kısımlarının sıcaklığını eşit derecede tutuyor. Konsolun sol alt kısmında 4K Blu-Ray destekli optik disk sürücüsü bulunuyor. Sağ tarafta ise 5 Gigabit hızla sınırlı USB 3.0 yuvası konumlanıyor. Konsolu dik veya yatay kullanabiliyorsunuz.

Series X’in işlemcisi 8 çekirdekli ve 16 izlekli ve Ryzen 3000 serisindeki Zen 2 mimarisini kullanıyor. Series X’in SSD’si için ise Western Digital’in 1TB’lık SN530 tercih edilmiş. Depolama genişletme bağlantı noktası aracılığıyla doğrudan konsolun arkasına yerleştirilebilen 1 TB kart sayesinde ek oyun depolama fırsatı da sunulmuş. Konsol, oyun sırasında konforu iyileştirmek için tasarlanan, mat siyah renkte ve kaymaz yüzeyi ile modernleştirilmiş Xbox kablosuz oyun kumandası ile de öne çıkıyor. 40 saate varan pil ömrüne sahip kumandadaki yeni paylaş düğmesiyle ekran görüntüleri ve kayıt gibi içerikler kolayca yakalanıp, paylaşılabiliyor. Konsol, bilgisayar, cep telefonları ve tabletler üzerinde kablosuz oyun için Xbox Kablosuz ve Bluetooth teknolojisini içeriyor. Cihazın diğer tüm teknik özelliklerine gelince…

 

 

Xbox series X teknik özellikleri;

 • CPU: 8x Zen 2 Cores – 3.8GHz (3.6GHz SMT)
 • GPU: 12 TFLOPs, 52 CUs – 1.825GHz, Özel RDNA 2
 • Ölçü: 360.45mm2
 • Üretim: TSMC 7nm Enhanced
 • Bellek: 16GB GDDR6
 • Bant genişliği: 10GB – 560GB/s, 6GB – 336GB/s
 • Depolama birimi: 1TB NVMe SSD
 • Veri transferi: 2.4GB/s (Raw), 4.8GB/s
 • Artırılabilir depolama: 1TB Harici Kart
 • Harici depolama: USB 3.2 HDD Desteği
 • Optical okuyucu: 4K UHD Blu-ray Drive
 • Performans hedefi: 4K – 60fps – 120fps

 

Konsolu henüz yeni kullanmaya başladım, ilk izlenim olarak oyunlar arası geçişte sorun yaşanmadığını, bekleme süresinin neredeyse ortadan kalktığını ve kusursuz bir 4K tecrübesi yaşattığını söyleyebilirim.

 

Xbox series X Fiyatı

MICROSOFT Xbox Series X 1TB Oyun Konsolu’nu MediaMarkt’tan sipariş edebilirsiniz. Vergiler sebebiyle cihazın fiyatı fazla görünebilir ancak orta karar bir oyun bilgisayarının bile maliyeti malumunuz. Bu sebeple Xbox Series X’in tam bir fiyat performans ürünü olduğunu söylemek mümkün.

 

Aktif gürültü önleyici kulaklığa ihtiyaç duyuyorsanız, yıl boyu vazgeçilmeziniz olmaya aday ANKER SoundCore Life Q20 Kulaküstü Kulaklık ile bu arayışınıza son verebilirsiniz. Fiyat performans canavarı kulaküstü kulaklığı sizin için incelemiştim.

ANKER SoundCore Life Q20 Kulaküstü Kulaklık

 

 

1 yorum
 1. […] Microsoft Xbox Series X […]

Cevap bırakın