Maradona’dan PES serisine destek

0

Türkiye’nin en çok oynanan video oyunu serilerinden PES’in yapımcısı Konami ile Arjantin Milli Takımı’nın eski kaptanlarından, efsanevi futbolcu Diego Armando Maradona arasındaki anlaşmazlığı geçtiğimiz aylarda sayfalarımıza taşımıştık. Hukuki mecraya taşınan anlaşmazlığın temelinde futbolcunun görüntüsü ve isminin oyunun en son versiyonu olan PES 2017’de herhangi bir izin alınmaksızın kullanılması yatıyordu.

Konunun Maradona’ya ödenen ama açıklanmayan bir telif sonrası tatlıya bağlandığı kaydedildi, eski futbol yıldızının ödemenin bir bölümüyle ülkesindeki futbol sahalarının iyileştirilmesine katkı sağlayacağı belirtildi. Ayrıca ikili ilişkiler de 3 sene için önemli ölçüde geliştirildi.

Buna göre Maradona, PES 2018, PES 2019 ve PES 2020’de, oyunun tanıtım çalışmalarına katkıda bulunacak. Yapılan anlaşmayla ilgili görüş belirten Konami yetkilisi Takayuki Kubo, görüşmelerde bulunmak üzere Arjantin’e gitmiş, temaslarda bulunmuş ve en nihayetinde de oyun şirketinin konuya verdiği önemin önemli bir işareti olmuştu.

PES serisi, oyun dünyası açısından büyük değer taşıyor. 2000’lerin başında adeta rakipsiz olan yapımlarıyla başarı yakalayan serinin son yıllarda geri planda kalmasının nedeni ise kuşkusuz EA Sport’un ünlü FIFA serisi. Maradona’yla birlikte yapımın sonraki boyutlarında promosyon çalışmalarının daha renkli olacağını düşünmek ise şimdiden mümkün.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın