Mobil çalışanlar için klavye: Logitech MX Keys Mini

0

Logitech’in MX Keys adlı kablosuz klavyesi, özellikle kreatif işlerle uğraşan, içerik üreten ve kodlama yapanlara hitap eden efsane bir ürün. Bu klavyeden daha önce söz etmiştim. Şimdi ise bu serinin minimalist versiyonu MX Keys Mini geliştirildi ve Türkiye’de de raflarda yerini aldı. MX Keys serisinin en büyük avantajı, bilgisayar, tablet ve telefonda aynı klavyeyi kullanabiliyor olmanız. MX Keys, ofis ya da evden çalışanlar için ideal bir seçenekken; MX Keys Mini, gittiği yer yere MX Keys konforunu taşımak isteyenlere hitap ediyor. MX Keys Mini’nin ayrıca bir de Mac için MX Keys Mini adlı bir modeli daha bulunuyor.

Unifying alıcı yerine Bluetooth ile bağlanıyor

Ürünün kutu içeriğine baktığımızda, bir adet klavye, bir ucu USB-A, diğer ucu USB-C olan kablo ve kullanıcı belgeleri geldiğini görüyoruz. Kutudan MX Keys’te olduğu gibi Unifying alıcı çıkmıyor. Dolayısıyla MX Keys Mini’yi cihazlarınızla Bluetooth ile eşleştirmeniz gerekiyor. Dilerseniz Logi Bolt USB alıcı satın alarak bağlantı için kullanma şansınız da var. Logi Bolt, birden fazla USB alıcıyla uğraşmak zorunda kalmadan 6 adede kadar kablosuz fare ve klavyeyi bir bilgisayara yüksek güvenlikli olarak bağlama imkânı sunuyor.

MX Keys’ten daha küçük ve hafif

Logitech MX Keys Mini’nin 131,95 mm yükseklik, 295,99 mm genişlik ve 20,97 mm derinliğe sahip olduğunu görüyoruz. MX Keys Mini’nin ağırlığı 506,4 gram. Alışkın olduğumuz klavyelerden biraz ağır. Ancak bu ağırlık, klavyenin yere sağlam oturması ve kullanırken yerinden oynamaması gibi bir avantaj getiriyor.

Sayısal tuş takımı bulunmuyor

MX Keys Mini’nin, MX Keys’den görüntü olarak en dikkat çeken yönü, sayısal tuş takımı bulunmaması. Ayrıca “page up”, “page down” gibi tuşlar da mevcut değil. Bu işlevleri, FN + ok tuşlarını kullanarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Ürünün tasarımına baktığımızda, Apple’ın klavyelerine benzer hatlara sahip olduğunu görüyoruz. Hem PC hem de Mac bilgisayarlar için kullanılabileceği öngörülerek, klavyeye her iki platforma özel tuş simgeleri yerleştirilmiş. Örneğin Windows için Start tuşu ile Mac için Option tuşu ve Kontrol ile Alt tuşunun klavyede simgesel olarak gösterildiğini görüyoruz.

MX Keys Mini

Üç adet özel fonksiyon tuşu mevcut

Klavyede MX Keys’ten farklı olarak üç adet özel fonksiyon tuşu var. Bunlar; dikte, emoji ve mikrofon açma-kapama tuşu. Dikte tuşu örneğin Microsoft Office yazılımına sesli olarak metin yazdırmanızı sağlıyor. Emoji tuşu ise normalde Windows işletim sistemlerinde, Windows + “.” Kombinasyonuyla ekrana gelen emoji setine kolay erişim sağlıyor. Mikrofon açma-kapama tuşu ise özellikle video konferans ya da sesli görüşmelerde iletişim kazası yaşanmaması açısından büyük kolaylık.

Tuşlar oldukça sessiz ve konforlu

Klavyede ayrıca arka aydınlatma ayar tuşlarıyla, ses açma kapatma tuşları ve ekran alıntısı tuşu mevcut. MX Keys serisinde tuşların mat bir kaplamayla gelmesi de kullanım sırasında iyi bir hissiyat veriyor. Tuşlar oldukça sessiz ve kullanımı da yine aynı şekilde konforlu. Tek bir plaka ile bir arada tutulan tuşlar, firmanın verdiği bilgiye göre 10 milyon vuruş ömrüne sahip. Bu da tabii ki, çok iyi bir değer.

Beş adet plastik ayak üzerinde duruyor

Ürünün arka tarafında açma-kapama tuşu ile USB-C şarj girişi bulunuyor. Sağ üst köşede ise durum bildirim LED’i var. Alt tarafına baktığımızda ise klavyenin yere sağlam oturması ve kaymamasını sağlayan beş adet plastik ayak bulunduğunu görüyoruz. Klavyenin ince bir yapısı var. Sadece alt ön tarafta içerisinde bataryaların bulunduğu bölüm yükseltilmiş. Burası klavyenin ayağı vazifesi görüyor.

Geri dönüştürülmüş plastik kullanılmış

Bu yükseltilmiş bölüm, klavyenin kullanım sırasında belli bir eğimde sabit kalmasını sağlıyor. Klavyenin eğim seviyesini değiştirme imkânı mevcut değil. Ancak bu eğim seviyesi, klavyenin kullanımı için uygun seviyede ve ‘farklı bir eğim seviyesi olsaydı’ dedirtmiyor. Bu arada MX Keys Mini, plastik parçalarının bir kısmı geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiş. Bu yönüyle de çevreci bir ürün olduğunu söylemek mümkün.

MX Keys Mini

Akıllı aydınlatma teknolojisi avantaj

Logitech MX Keys Mini, akıllı aydınlatma teknolojisine sahip. Üründeki yakınlık sensörleri, ellerinizi klavyeye yaklaştırdığınızda klavyenin aydınlatmasının açıyor, uzaklaştırdığınızda kapatıyor. Bu özellik önemli oranda güç tasarrufu sağlıyor. Aydınlatma seviyesini istediğiniz seviyede ayarlama imkânına da sahipsiniz.

Üç farklı cihazda kullanım imkânı

Başlangıçta Logitech MX Keys Mini’nin en önemli özelliğinin çoklu cihaz desteği olduğunu söylemiştim. Klavyenizi üç adet cihazla eşleştirebilirsiniz. Üstelik bu üç cihazın aynı platformu kullanması gerekmiyor. Örneğin, Windows bilgisayar, iPad tablet ve Android telefonunuz gibi üç farklı işletim sistemi kullanan cihazlarınızı bile aynı klavyeyle kullanabilirsiniz. Klavyenizin sol üst tarafındaki Easy-Switch düğmelerine basarak bu cihazlar arasında hemen geçiş yapabilirsiniz.

Logitech Options ile özelleştirin

Windows ve Mac işletim sistemleri için Logitech Options yazılımını, üretici firmanın sitesinden indirerek, klavyenizi dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Logitech Options yazılımı içerisinden, klavyenizin FN tuşlarına kendi çalışma düzeninize göre istediğiniz fonksiyonlar ya da kısayollar atayabilirsiniz. Kullandığınız programlara göre farklı fonksiyon ve kısayollar atama imkânı var.

Logitech Flow ile dosya transferi

Logitech Options, bilgisayarınızda fonksiyon ya da kısayol atayabileceğiniz yazılımların listesini gösteriyor. Ayrıca yazılım içerisinden, klavyenizin batarya seviyesini görebilir, arka aydınlatmayı ya da güç tasarrufu modunu açıp kapatabilirsiniz. Bu arada Logitech Options yazılımı içerisinde MX serisi tüm cihazlarınızı yönetebileceğinizi ve Logitech Flow teknolojisiyle farklı cihazlar arasında dosya aktarımı yapabileceğinizi de hatırlatmalıyım.

MX Keys Mini

Hemen her platformu destekliyor

MX Keys Mini, Windows, Mac, macOS, Linux, Chrome OS, iOS ve Android işletim sistemleriyle sorunsuz çalışıyor. Logitech MX Keys Mini’yi cihazlarınızla Bluetooth düşük enerji teknolojisiyle kullanabilirsiniz. Bu marifetli klavyenin, cihazlarınızda arasındaki kablosuz kullanım mesafesi ise 10 metre.

Tek şarjla 5 aya kadar pil ömrü

MX Keys Mini, aydınlatmalı bir klavye olduğu için, enerji tüketimi biraz yüksek. Tek şarjla 10 güne kadar kullanım ömrü sunuyor. Aydınlatmayı kapalı tutarak tek şarjla 5 aya kadar kullanmanız mümkün. Dilerseniz Logitech Options yazılımı içerisinden enerji tasarrufu modunu da aktif hale getirebilirsiniz. Bu arada klavyenin, kutusundan çıkan USB-C kabloyla şarj edildiğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Üç farklı renk seçeneğiyle vitrine çıktı

Türkiye’de açık gri, pembe ve grafit rengi mevcut olan Logitech MX Keys Mini’nin eğer profesyonel olarak içerik üretme ya da kodlama gibi işlerle uğraşıyorsanız, konforunuzu artıracak bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak; eğer çalışma ortamınızda konforunuzu ve veriminizi artıracak ve kolayca her yere götürebileceğiniz bir kablosuz klavye satın almayı düşünüyorsanız, Logitech MX Keys Mini, tartışmasız en iyi alternatif.

Logitech MX Keys Mini incelemesini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

MediaMarkt internet mağazasında satışa sunulan daha fazla çevre birimleri ve klavye seçenekleri için buradan bilgi alabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Öğrenciler için tablet bilgisayar tavsiyeleri

Ev ve ofis kullanıcıları için çok fonksiyonlu yazıcı önerilerim

En popüler web kamerası modelleri hangileri

Cevap bırakın